امروز: ۱۴۰۰/۸/۳
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
‍ژاپن:
 شش ماه پس از سونامي ژاپن، افق ها هنوز تيره است
در حاليكه شش ماه از زلزله 20 اسفند ژاپن مي گذرد هنوز دهها هزار نفر در خانه هاي موقت سكني دارند و در مرگ عزيران خود سوگوار هستند و راه طولاني بهبود شرايط براي آنان اميدوار كننده نيست.
ايرنا شنبه به نقل از خبرگزاري فرانسه از توكيو گزارش داد ديوار خشمگين آب كه بر اثر زلزله 9 ريشتري 20 اسفند فرو ريخت، زخم التيام ناپذيري را بر ساحل شمالي شرقي اين كشور در اقيانوس آرام باقي گذاشت كه نتيجه آن 20 هزار كشته و بدترين حادثه هسته اي 25 سال پس از واقعه اتمي چرنوبيل بود.
با احداث اماكن موقت براي اسكان زلزله زده ها خانه هاي موقت در مدارس و سالن هاي عمومي برچيده شده اما براي التيام زخم هاي روحي ناشي از اين زلزله مدت زيادي وقت لازم است.
'تاكه تاشيبانا' ماهيگير اهل 'يامادا' كه 66 سال دارد و همچنان در جستجوي جسد خواهر خود است، گفت: مردم در باره بهبود وضعيت صحبت مي كنند اما در اينجا خبري از اين مساله نيست.
وي افزود: هنوز زود است كه درباره آينده صحبت كنيم. من هنوز نمي دانم چه كار كنم. بازسازي ناحيه 'توهوكو' در شمال شرق كه از آن به سرزمين سترون گل آلود ياد مي شود، ميليارد ها ين هزينه برخواهد داشت و يك دهه طول خواهد كشيد. بازسازي مناطق نزديك به نيروگاه هسته اي 'فوكو شيما دائيچي' تا مدتهاي طولاني تر غير قابل تصور به نظر مي رسد.
براي بسياري از مردم، اعتقاد به دولت از بين رفته و واكنش مقامات به اين فاجعه، با ترديد نگريسته مي شود، برخورد دولت با بحران هسته اي نيز منفي بوده و اين درحاليست كه درگيري سياسي دروني بر تلاشهاي بازسازي سايه افكنده است.
در پي علني شدن آلودگي روزانه آب، گوشت، سبزيجات، چاي و غذاهاي دريايي ناشي از حادثه فوكوشيما، نگراني از تشعشعات اتمي، امري روزمره زندگي شده است. دولت در اعلام وجود خطر بهداشتي 'فوري' ناتوان بوده است.
'يوكو سوجيموتو' 56 ساله از 'نامي' دهكده اي در 20 كيلومتري منطقه ممنوعه اي كه در اطراف نيروگاه هسته اي ايجاد شده و در سونامي نابود شد، گفت: از 11 مارس 2011 (20 اسفند 89) زندگي من كاملا دگرگون شده ا ست.
اين زن گفت كه مجبور شده است پرورش و فروش سبزيجات ارگانيك را براي سال جاري كنار بگذارد، گفت: آنچه كه براي ما باقيمانده؛ نااميدي، استرس و نگراني از اين امر است كه با گذشت زمان ما دور انداخته شويم.
'تپكو' شركت اپراتور نيروگاه هسته فوكوشيما دائيچي در رويارويي با هزينه هاي بزرگ جبراني تاكنون به هر خانواده يك ميليون ين پرداخته است اما نتوانسته در كاهش خشم مردم نسبت به از دست دادن خانه ها، كار و زندگي آنها و مخاطرات درازمدت بهداشتي، كاري از پيش ببرد.
دانشمندان و فعالان خواستار تخليه بيشتر مردم از مناطق دورتر به نيروگاه شده اند با اين ترس كه امكان تشعشع غيرقابل پيش بيني وجود دارد زيرا نمونه هايي از بروز تشعشع در 100 كيلومتر دور تر از ناحيه فوكوشيما ديده شده است.
شركت 'تپكو' اميدوار است تا دي ماه تاسيسات فوكوشيما را به موقعيت ثابت 'توقف سرد' برساند اما پاره اي از نقاط منطقه ممكن است تا دهها سال امكان سكونت در آنها نباشد زيرا ميزان تشعشع در آن برابر 500 ام اس وي در سال است كه محدوده قانوني آن يك تا 20 ام سي وي در سال در مناطق آسيب ديده بايد باشد.
والدين نزديك به مناطق نزديك به فوكوشيما با كابوس زندگي مي كنند: يا منطقه را تخليه كنند و يا با بيم اينكه فرزندانشان دچار بيماري شوند در ناحيه بمانند. كارشناسان اعلام كرده اند كه كودكان بيش از بزرگسالان در خطر سرطان هاي ناشي تشعشعات اتمي قرار دارند.
دولت تخمين مي زند كه حداقل 70 هزار تن در سه ناحيه آسيب ديده -فوكوشيما، مياگي و ايواته - براثر اين فاجعه مشاغل خود را از دست داده اند اما تحليلگران معتقدند كه آمار افراد آسيب ديده از اين بالاتر است.
در حاليكه زندگي در شهرهاي مثل توكيو روز به روز عادي تر مي شود - جايي كه سوپرماركت ها پس از زلزله خالي از كالا ها شده بود - اما مناطقي مثل فوكوشيما راه طولاني را براي بهبود پيش رو دارند.
سوجي موتو گفت: مردم مناطق آسيب ديده ديگر هنوز اميدوارند اما ما در فوكوشيما اين اميد را نداريم. حادثه هسته اي فوكوشيما نه تنها جعبه جادويي پاندورا را باز كرد بلكه اين جعبه و اميد درون آن را نابود كرد و با خود برد.
تاريخ: ۱۳۹۰/۶/۱۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: