امروز: ۱۴۰۰/۸/۳
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
رئیس فراکسیون هلال‌احمر در مجلس:
 دولت آینده باید هلال‌احمر را مستقل و بزرگ ببیند
رئیس فراکسیون هلال‌احمر مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بودجه هلال‌احمر باید در سال‌های آتی افزایش پیدا کند تاکید کرد که دولت آینده باید هلال‌احمر را مستقل و بزرگ ببیند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ علی اصغر باقرزاده رئیس فراکسیون هلال احمر مجلس شورای اسلامی در ارزیابی عملکرد این فراکسیون در مجلس یازدهم، گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین تشکیلات غیردولتی و مردمی و با دارا بودن شبکه عظیمی از داوطلبان، امدادگران و جوانان، نقش مهمی در پاسخگویی به حوادث دارد . این جمعیت در سال‌های گذشته توانسته پاسخگوی حوادث و بحران‌های بزرگی همچون زلزله کرمانشاه، سیل گلستان، سقوط هواپیمای مسافربری و... باشد.

 

نگاه مجلس به هلال‌احمر همواره نگاه حمایتی و پشتیبانی بوده است

وی افزود: ضرورت شکل گیری فراکسیون هلال احمر را می‌توان از میزان اهمیت و جایگاه جمعیت هلال احمر بررسی کرد. این نهاد با ظرفیت عظیم و سرمایه اجتماعی مثال زدنی اش معین دولت در پاسخگویی به بحران‌هایی طبیعی و غیر طبیعی و اولین ناجی در زمان بروز حوادث است به نوعی می‌توان گفت هلال احمر یکی از مهمترین نهادهایی است که غفلت از پشتیبانی و تامین بودجه و حمایت از اعضای داوطلب آن می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را به پیکره سلامت و آرامش کشور بزند.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در سال‌های گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی و به خصوص پس از تشکیل فراکسیون هلال احمر تلاش های قابل قبولی برای حمایت و پشتیبانی از این نهاد مردمی کرده اند که در برخی موضوعات همچون حق ثبت و قانون کاداستر و افزایش بودجه هلال احمر نقش مجلس بی بدلیل و ستودنی بوده است و همه نماینده های محترم و علی الخصوص اعضای فراکسیون مجلس بر این عقیده اند که این حمایت و پشتیبانی باید هر روز بیشتر شود. البته مجلس و فراکسیون نظارت خود بر معاونت ها و سازمان های مختلف هلال احمر بویژه شرکت های وابسته به هلال را در دستور کار داشته و دارد.

رئیس فراکسیون هلال احمر مجلس شورای اسلامی، در تشریح برنامه‌های خود برای افزایش بودجه هلال احمر در سال‌های آتی، تصریح کرد: یکی از نکاتی که در زمینه اقدامات حمایتی جمعیت هلال احمر حائز اهمیت بوده این است که بپذیریم هلال احمر حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور هم پایگاه دارد و با بضاعت محدودش در حوادث غیرمترقبه و تصادفات به عنوان اولین گروه امدادی برای ارائه خدمات امداد و نجات وارد عمل می‌شود. جالب است بدانید که در حال حاضر بالغ بر ۵۶۰ پایگاه امداد و نجات جاده‌ای در سراسر کشور داریم که در آنها امدادگران جمعیت هلال احمر که تعداد قابل توجهی از آنان نیروهای داوطلبند که در شیفت های طولانی ارائه خدمت می کنند اما متاسفانه در خصوص مساله امداد و نجات ردیف بودجه مشخصی هنوز وجود ندارد و فراکسیون هلال‌احمر در تلاش است تا در بودجه دولت نگاه ویژه‌ای به این نهاد خدمات رسان شود تا این عزیزان بی‌دغدغه به فعالیت خود ادامه دهند.

 

ضرورت افزایش بودجه هلال احمر توسط دولت آینده

وی در بیان انتظارات این فراکسیون از رئیس جمهور منتخب در خصوص ارتقاء وضعیت هلال احمر، خاطرنشان کرد: نگاه مجلس به هلال احمر همواره نگاه حمایتی و پشتیبانی بوده است و تلاش کرده همانطور که استقلال و یگانگی این نهاد مردمی را حفظ می‌کند در موضوعاتی که به ارائه خدمات بهتر و حرکت در راستای اهداف و اصول هفتگانه منجر می‌شود نقش تسهیل‌گری و حمایتی داشته باشد. بنابراین انتظار ما این است که این نقش حمایتی از سوی دولت منتخب مردمی هم درباره این نهاد مردمی اتفاق بیفتد یعنی حمایت‌های مجلس و دولت همسو و هم راستای هم باشد تا بتواند در زمینه اختصاص اعتبارات و بودجه، برآورده کردن نیازها قدم های اصولی و محکم برداشت.

باقرزاده یادآور شد: نکته مهم در خصوص هلال احمر این است که شما نمی توانید از کرامت و حفظ ارزش‌های والای بشردوستانه حرف بزنید و در این بین هلال احمر را نادیده بگیرید و قطعا اگر ما می خواهیم کشوری قوی و توانمند در برابر بحران‌ها داشته باشیم اولین قدم آن داشتن هلال احمری استوار و پر قدرت است؛ هلال احمری که مستقل باشد و با بی طرفی و بی غرضی و بدون وابستگی های حزبی و سیاسی شرایط و توان شکوفایی ظرفیت‌های ملی و بین المللی، تبدیل شدن به بزرگترین نهاد مورد وثوق مردم و نقش آفرینی جوانان پرانگیزه هلال احمری را فراهم کند که قطعا در این مسیر ما نیازمند دولتی هستیم که واقعا هلال احمر را فارغ هر گونه وابستگی به ارگان،  نهاد، گروه و دسته ای ببیند.

 

تاثیر همسویی دولت و مجلس بر ارتقاء وضعیت هلال احمر

وی در مورد تاثیر همسویی دولت و مجلس بر وضعیت هلال احمر، اظهار کرد: قطعا تا به حال همکاری های خوب و قابل قبولی بین دولت و مجلس در خصوص هلال احمر بوده است که توانسته ایم بودجه خوبی به هلال احمر اختصاص دهیم اما هنوز جای کار بسیاری وجود دارد به عنوان مثال همانطور که گفته شد مساله امداد جاده ای و امدادگران حاضر در پایگاه ها و اختصاص ردیف بودجه‌ای مختص امداد و نجات جاده‌ای و همسویی و همکاری دولت منتخب و مجلس برای تحقق آن بسیار مهم و ضروری است. از سوی دیگر تجهیز و نگهداری هرکدام از پایگاه ها، خرید اقلام و ... نیز هزینه‌های بالایی دارد، این موضوعات از این جهت قابل اهمیت است که اگر روزی بحرانی رخ دهد آن روز همه چشم امیدها به سمت دستان همین نجاتگران هلال احمر است بنابراین برای چنین روزی باید تلاش شود تا جمعیت هلال احمر همواره قوی و آماده بماند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، در مورد ضرورت اختصاص بودجه به ماموریت‌ها و وظایفی که هلال احمر برعهده داشته اما برای آنها ردیف بودجه‌ای ندارد، گفت: این مساله یکی از دغدغه های بزرگ پیش روی جمعیت هلال احمر است در حال حاضر بزرگترین ناوگان امدادونجات هوایی کشور در اختیار جمعیت هلال احمر است و در برخی ماموریت ها مثل آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع و با وجود هزینه های هنگفتی که وجود دارد از آنها استفاده می شود اما متاسفانه برای این بخش نیز ردیف بودجه خاصی پیش‌بینی نشده است و یا عملیات ها و بحران هایی بوده که بسیاری از امدادگران با حضور دلاورانه و رشادت های خود در مناطق صعب العبور برای تلاش جان هموطنان جنگیده اند اما در برای این ماوریت های ویژه و غیرمنتظره نیز اعتبار وردیف بودجه ای وجود ندارد و نیاز است در این خصوص راه حل هایی ایجاد شود.

 

نقش دولت در رفع مشکلات معیشتی کارکنان هلال احمر

وی با اشاره به نقش دولت در رفع مشکلات معیشتی کارکنان هلال احمر، افزود: همانطور که می دانید جمعیت هلال احمر بخاطر ماهیت مستقلش نمی‌تواند مانند سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی حقوق کارمندانش را از خزانه تامین کند و اگر بودجه‌ای به این مجموعه برای صرف خرید و اقلام امدادی و ... داده می شود، باید کاملا در همین حوزه صرف شده و ریالی از آن بابت پرداخت حقوق هزینه نمی‌شود از سوی دیگر در موضوع کمک‌های دریافت شده از مردم نیز کمک‌ها را در همان نیتی که واقفان و مردم داشته‌اند هزینه می کنند. بنابراین عملا ردیف مشخصی برای رفع مشکلات معیشتی جز منابع داخلی وجود ندارد. امیدواریم که بتوانیم با همکاری دولت منتخب بتوانیم به موضوع وضعیت معیشتی کارکنان و پرسنل هلال احمر توجه ویژه داشته باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به اینکه براساس اساسنامه جمعیت هلال احمر مصوب مجلس؛ مقرر شده است درصد بسیار کمی از برخی از خدمات و امور به جمعیت هلال احمر اختصاص پیدا ‌کند مثل درصدی از هزینه هر تمبر و بلیت هواپیما که به حساب جمعیت واریز می شد آیا می توان این منابع مالی را افزایش داد و یا به روزرسانی کرد، تصریح کرد: بله موارد دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که همواره مورد اختلاف بوده و هلال احمر نسبت به عدم واریز سهم خود معترض بوده که نمونه بارز ان موضوع حق الثبت اسناد بود که سال ها قبل با حمایت مجلس شورای اسلامی به هلال احمر برگردانده شد. در حال حاضر اعتبارات مختلفی در کشور وجود دارد که می توان از محل آنها بودجه مورد نیاز و ضروری هلال احمر را تأمین کرد به عنوان مثال از محل مالیات بر فروش سیگار، مالیات بر نرخ ارزش افزوده یا درآمدهای حاصل از جرایم رانندگی، هزینه ارسال پیامک و... که می‌توان با این منابع بر اعتبارات هلال احمر افزود که مواردی از آنها در بودجه 1400 هم لحاظ شده است اما اگر بطور کلی بپذیریم که تمامی این حمایت ها در راستای آمادگی بیشتر در برابر حوادث و بحران های احتمالی است قطعا می توان مسیر را هموارتر کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، افزود: خاستگاه و اساس جمعیت هلال احمر، دولتی نیست، بلکه یک نهاد مردمی و معین دولت است اگر این مسئله در همه مناسبات و چینش ها سرلوحه قرار بگیرد می توان کارهای بزرگی برای قوی تر شدن هلال احمر کرد. جمعیت هلال احمر را صرفا نباید محدود به حوزه امداد و نجات و حوادث دانست بلکه این نهاد در امور اجتماعی و انسان دوستانه خدمات بی بدیل را انجام داده است که نمونه بارز آن در شیوع پاندمی کرونا بود که دوشادوش وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا هلال احمری ها بودند و خدمات گسترده ای را به مردم ایران از مرزها تا بیمارستان ها و خانه به خانه ارائه کردند. از سوی دیگر در میانه تحریم ها ظالمانه تلاش های شبانه روزی این نهاد برای تامین داروهای بیماران خاص و صعب العلاج ستودنی بود. بنابراین باید هلال احمر را بسیار بزرگ و مستقل دید.

رئیس فراکسیون هلال احمر مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مجلس امیدوار است که دولت منتخب مردمی به شایسته پروری، شایسته‌داری و شایسته گزینی در این نهاد بشر دوست بیش از بیش توجه کند که براین اساس بتوان مناسبات و مختصات همکاری با نهادهای همسو از حیث هم‌افزایی و هم‌اندیشی و به اشتراک‌گذاری ظرفیت‌ها و مهارت‌های ادراکی، فنی، تصمیم‌گیری و اجرایی را ارتقا داد. بی شک در این همکاری دوسویه می توان به خوبی از جداول و ردیف بودجه های هلال احمر مراقبت کرد و حتی بندهایی را برای حمایت هر چه بیشتر این نهاد مردم دوست اضافه کرد.

تاريخ: ۱۴۰۰/۳/۲۲

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: