امروز: ۱۴۰۰/۶/۲۶
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
دکتر کریم همتی :
 کمک‌های ارسالی به لبنان محدودیتی در امدادرسانی به هموطنان خودمان ایجاد نمی‌کند
ایشان با حضور در برنامه زنده "صبح بخیر ایران"، به تشریح اقدامات هلال احمر در ارسال کمک های بشردوستانه به لبنان، دلایل این اقدام، منبع تامین اقلام ارسالی و همچنین عملکرد داروخانه های هلال احمر، اقدامات هلال در بحران کرونا و ضرورت ایجاد خانه های هلال در کشور پرداخت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر کریم همتی در این برنامه گفت: در حوادث عظیم بین المللی تمام کشورهای دنیا، بنا بر وظیفه انسان دوستانه خود، کمک هایی را ارسال می کنند. ایران هم از این امر مستثنی نبوده است. همانطور که در موضوع سیل و زلزله هایی که در سال های گذشته در کشور ایران رخ داد، دیگر کشورها به کمک مردم ما آمدند، طبیعتا ما هم باید در چنین حادثه ای در کنار مردم لبنان باشیم و به همین دلیل به سرعت کمک های خودمان را به این کشور ارسال کردیم.

وی با اشاره به اینکه یک سری حساسیت ها در این زمینه ایجاد شد که چرا با این سرعت، اقلام امدادی ارسال شد در حالی که در داخل کشور، مردم خودمان مشکلات زیادی دارند، تاکید کرد: درست است که مردم گرفتاری ها و مشکلات اقتصادی دارند اما این مشکلات، هیچ منافاتی با کمک های بین المللی هلال احمر ندارد. زمانی که 2 کشور همزمان دچار بحران بشوند، کشوری که جایگاه و موقعیت بهتری دارد، کمک کننده خواهد بود.

کمک‌های متقابل کشورها به یکدیگر در زمان بحران

همتی افزود: در وضعیت شیوع کرونا در ایران، کشور چین به ما کمک کرد. ما هم قبل از آن در زمان شیوع کرونا در این کشور، با ارسال ماسک به مردم چین کمک کرده بودیم. بین این کمک‌ها، همیشه تناسب وجود ندارد که ما هر کمکی کرده باشیم انتظار داشته باشیم همان کمک ها را دریافت کنیم. زمانی که هنوز موضوع کرونا در کشورمان جدی نشده بود ما به کشور چین کمک کردیم اما زمانی که این بیماری در ایران شیوع پیدا کرد، از 165 محموله بین المللی که به ایران کمک شد بیش از 78 محموله را چین فرستاد. بحث انسان دوستانه همین است که با معادلات معمول جور در نمی آید. ممکن است اصلا با برخی کشورها تعاملات سیاسی هم نداشته باشیم مثل برخی کشورهای همسایه که در زلزله کرمانشاه و سیل لرستان و خوزستان به ما کمک کردند.

آمادگی تیم‌های امدادی هلال‌احمر برای مواجهه با بحران‌ها

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه گفت: در موضوع انفجار در کشور لبنان هم از همان سه شنبه شب که این اتفاق رخ داد ما آماده شدیم که کمک هایی را ارسال کنیم، روز 4 شنبه کمک‌هایی را که ما 10 ساعت طول کشیده بود تا با کمک همکارانمان آماده کنیم، به فرودگاه فرستادیم. اینکه گفته می شود در کرمانشاه چرا 2 روز طول کشید بیمارستان صحرایی ارسال بشود اما برای لبنان 10 ساعته، بیمارستان ارسال شد، باید بگویم که این موضوع نشان دهنده آمادگی خوبی است که تیم ها و همکاران ما پیدا کرده اند تا در کمترین فاصله زمانی، 95 تن مواد غذایی، دارویی و بیمارستان صحرایی RDH را به کشوری دیگر ارسال کنند و در لبنان مستقر شوند.

همتی با تاکید بر اینکه هیچ کدام از اقلامی که به لبنان ارسال شد، مصرف داخلی نداشت، افزود: این 95 تن در واقع مواد غذایی مختلفی بود که در بسته های72 ساعته و یک ماهه از قبل آماده داشتیم. 37 تن هم شامل 60 قلم داروهایی می شد که در چنین حوادثی استفاده می شود. بیمارستان صحرایی نیز بیش از 5 تا 6 تن وزن دارد. تیم راه انداز بیمارستان هم نیاز بود که اعزام شوند. علاوه بر این، تیم 37 نفره ای همراه محموله اول فرستادیم و تیم همکار ما در حوزه عملیاتی و درمانی هم به لبنان اعزام شدند.

وی با بیان اینکه جمع محموله های ارسالی بیش از 4 محموله بوده که محموله اول توسط 2 فروند هواپیما ارسال شد، تاکید کرد: هلال احمر این آمادگی را دارد که اگر در کشور هم حادثه ای اتفاق بیفتد، به سرعت برای تامین اقلام امدادی مورد نیاز، اقدام کند. مردم ما حق دارند که مطالبه گر باشند اما در حادثه سیل سال گذشته در ایران، کشورهای زیادی پای کار آمدند و دریافت کمک های مالی آنها که قبلا به دلیل تحریم های آمریکا با مشکل مواجه بود، الان با گشایش کانال مالی، در حال انجام است.

بیمارستان سیار در روزهای اول وقوع حادثه کارایی دارد

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به یکی دیگر از دلایل ارسال سریع بیمارستان صحرایی به لبنان گفت: بیمارستان RDH در روزهای اول حادثه کارایی دارد که شدت بحران بالا بوده و تعداد مجروحان و آسیب دیدگان زیاد است. اگر این زمان طولانی تر شود باید بیمارستان دیگری جایگزین شود. ما اولین کشوری بودیم که به صورت جامع، اقلام و کمک های امدادی، درمانی، غذایی و ... ارسال کردیم. از روز گذشته، پزشک داخلی و مامایی هم به کادر بیمارستان اضافه شد.

ویزیت روزانه 200 تا 250 آسیب دیده در بیمارستان سیار هلال احمر در بیروت

همتی افزود: روزانه 200 تا 250 آسیب دیده، در این بیمارستان از سوی پزشکان ما ویزیت می شوند. در صورتی که در روزهای اول به دلیل نوع و شدت حادثه یک مقداری به هم ریختگی وجود داشت، الان هماهنگی خوبی به وجود آمده، وزیر بهداشت لبنان از بیمارستان ما بازدید کرده و سفیر ما در آنجا و دوستان خودمان که در لبنان هستند، همراه هستند و کمک می کنند. آرزو می کنم که این نوع نگاه مثبت در سطح بین المللی وجود داشته باشد که به کمک هم برویم و فارغ از دیدگاه‌ها و اختلافاتی سیاسی کمک کنیم، بدون اینکه انتظار داشته باشیم دقیقا همانند همان کمک ها را دریافت کنیم.

چارچوب فدراسیون برای جمع آوری کمک های بین المللی در بحران ها

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به چارچوب و قواعد فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای جمع آوری کمک های بین المللی بشردوستانه اشاره کرد و افزود: در هر حادثه و بحران، کشور آسیب دیده نیازهایش را برآورد و احصا می کند و بر همین اساس فدراسیون نیز به عنوان هماهنگ کننده به سایر جمعیت های ملی، فراخوان کمک می دهد. این کمک ها یک کاسه شده و در اختیار کشور آسیب دیده قرار می گیرد. در بحران شیوع ویروس کرونا هم بر اساس اعلام فدراسیون، از 400 میلیون فرانک سوییس، سهم ما 10 میلیون دلار بود، اما کشورهایی که ارتباط نزدیک تری با هم دارند منتظر این فراخوان فدراسیون و کمک ها نمی مانند چرا که زمان بر است. بنابراین ما از ساعتی که متوجه شدیم این حادثه در لبنان اتفاق افتاده با رئیس صلیب سرخ لبنان و سفیرکشورمان در بیروت تلفنی صحبت کردیم و آخرین وضعیت را دریافت و کمک ها را ارسال کردیم.

دپوی اقلام امدادی آماده و بسته‌بندی شده در انبارهای امدادی هلال‌احمر

همتی گفت: چارچوب خاصی که در بحث انبارهای هلال احمر وجود دارد این است که به اندازه 2 درصد جمعیت شهر، باید ذخیره اقلام 16 گانه امدادی شامل چادر و پتو و اقلام زیستی و غذایی و ... در انبارها آماده داشته باشیم. در شهر بزرگی مثل تهران این عدد نزدیک به 10 درصد است. در چند سال اخیر با توجه به تحریم ها و اتفاقات زیادی که در کشور داشتیم، نتوانستیم برای جایگزینی اقلام به میزان لازم اقدام کنیم. حسب دستور ریاست جمهوری این نیازمندی ها برطرف شد و کمک خوبی را جمعیت هلال احمر دریافت کرد و مناقصاتی برگزار شد تا ما برخی از این اقلام را تامین کنیم. مثلا کمبود خودروهای ما محسوس هست که خرید 900 خودرو در کمیسیون زیربنایی دولت تصویب شد و این خودروها ممکن است تا 2 الی سه سال دیگر به ناوگان ما اضافه شود و برای مقابله با بحران های داخلی آمادگی داشته باشیم.

از کمک های مردمی به هلال‌احمر صیانت و در بحران‌ها استفاده می‌شود

وی افزود: در بحران کرونا، ما در هلال احمر 85 میلیارد تومان کمک های غیر نقدی و 37 میلیارد تومان هم کمک های نقدی دریافت کردیم که کمک های غیر نقدی را بسته بندی و نگهداری می کنیم و جزو موجودی انبارهای ما می شود. اگر هموطنان ما یک کالای ارزان قیمت هم به هلال احمر بدهند این اطمینان را داشته باشند که این کمک ها صیانت شده و در انبارهای ما ذخیره می شود تا متناسب با نیت آنها استفاده شود.

داروهای ارسال شده به لبنان، کاملا تولید داخلی بوده است

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه تاکید کرد: داروهایی که به لبنان ارسال کردیم کاملا تولید داخل و شامل داروهایی سوختگی و شکستگی و ... و شامل انواع پمادها، آنتی بیوتیک ها، آمپول ها بوده که از این نظر ما کمبودی در داخل کشور نداریم. داروهایی با کیفیت و تولید انبوه داخلی داریم که هیچ محدودیتی برای ما از این نظر ایجاد نمی کند.

همتی تاکید کرد: در داخل کشور ما مشکلاتی را داریم. کاملا قابل درک است مردم تحت فشار هستند اما اطمینان داشته باشند کمک هایی که به کشور لبنان شد هیچگونه محدودیتی در کمک به هموطنان خودمان ایجاد نکرده است. نه دولت چنین دیدگاهی دارد و نه هلال احمر به عنوان معین دولت. ما این آمادگی را داریم که اگر در کشور حادثه ای رخ دهد، اقلام لازم امدادی را سریعا به منطقه آسیب دیده ارسال کنیم. تاکید می کنم که هیچکدام از اقلام اهدایی به لبنان باعث فشار بر هموطنان در داخل نمی شود. انتظار این است که ما در حوادث بین المللی کمک کننده باشیم تا در حوادثی که در کشور رخ می دهند انتظار کمک از دیگر کشورها داشته باشیم.

در دریافت داروهای خاص، هیچ تفاوتی میان دارا و ندار قائل نمی شویم

رئیس جمعیت هلال احمر در اشاره به تامین داروهای خاص در داروخانه های هلال احمر گفت: این جمعیت از سال های دور دارای سازمان تدارکات پزشکی بوده و به داروهای بین المللی دسترسی داشته و بعد از انقلاب هم این رویه ادامه داشته است. 2 داروخانه بزرگ هلال احمر در خیابان طالقانی و خیابان جشنواره وجود دارد که این داروخانه ها اقلام دارویی مورد نیاز مردم که احیانا در داروخانه های دیگر نیست و سود مناسبی هم ندارد، تامین می کند و در سال های گذشته به خوبی این وظیفه را انجام داده است. الان هم از حیث تامین داروهای مورد نیاز مردم، مشکل جدی وجود ندارد اما کماکان داروهای خاصی که برند هستند و برخی همکاران پزشک ما تجویز می کنند ممکن است برخی داروخانه ها نتوانند تامین کنند.

وی افزود: داروخانه های تک نسخه ای ما به خاطر مصرف کننده خاصی که دارند، منتظر ثبت سفارش می شوند. گاهی مردم احساس می کنند وزرا و مسئولان دولت به خزانه خاصی دسترسی دارند اما در واقع موضوع به این شکل نیست. یکی از وزرای عزیز ما یک داروی خاص برای همسرشان می خواستند که گفتیم باید منتظر شوند تا این دارو وارد شود. این رویه برای افراد محروم کشور هم به همین شکل انجام می شود و انصافا بین دارا و ندار هیچ تفاوتی قائل نمی شویم.

رویکرد ما افزایش داروخانه های هلال احمر است

همتی گفت: هم رویکرد ما و هم رویکرد سازمان غذا و دارو  این است که تعداد داروخانه های هلال در شهر تهران اضافه شود. در مراکز استانها هم داروخانه هلال احمر وجود دارد که اصلی ترین منبع برای تامین داروهای نایاب، داروخانه هلال احمر است.

وی افزود: احداث و راه اندازی داروخانه های جدید، یکسری محدودیت های قانونی دارد مثلا شاخص های جمعیتی دارد و شاخص هایی که در وزارت بهداشت وجود دارد یا اینکه ممکن است ما برای احداث داروخانه محدودیت هایی داشته باشیم. دیدگاه خوبی در حال حاضر وجود دارد که هلال احمر در این موضوع ورود کند اما هلال احمر این آمادگی را دارد که برخی اقلامی که دیگر داروخانه ها توان تامین آن را به دلیل سود پایین آن ندارند، به عنوان نماینده حاکمیت تامین کند. در حال حاضر رایزنی و همکاری خوبی انجام شده و برخی داروخانه هایی که چندین سال با مشکل مجوز مواجه بودند، این مشکل برطرف شده و در شهرهای بزرگی که مرکز استان نیستند اما مراجعه کننده بالایی دارند، داروخانه هلال ایجاد می شود و اقلام دارویی کمیاب و نایاب حتی اگر داروی خاص نباشند، تامین می کنیم.

پوشش جامع خانه های هلال در مناطق دورافتاده و محروم

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه گفت: یکی از نکاتی که در زلزله اخیر استان تهران از سوی رئیس جمهور مورد توجه بیشتری قرار گرفت، این بود که اولین تیمی که وارد منطقه شد چقدر طول کشید تا ورود کند و چه کسانی بودند.

همتی گفت: از سال 94 ایده خانه های هلال به وجود آمده و کارهایی در این زمینه انجام شده بود اما بنا به دلایلی ادامه پیدا نکرده بود. ما ورود پیدا کردیم که چه کاری انجام دهیم تا خانه های هلال مثل خانه های بهداشت با تشکیل هر دولت جدید، تقویت شود. خانه های هلال، پوشش جامع تری نسبت به خانه های بهداشت دارد به این معنی که یک خانه بهداشت چند روستا را پوشش می دهد اما در هلال احمر و خانه های هلال ما با روستاهای دورافتاده و محروم که در یک کوهپایه حتی واقع شده اند، سر و کار داریم تا اگر حادثه ای رخ داد و زلزله آمد، اولین کسانی که وارد صحنه امدادی می شوند، روستاییان و داوطلبان آموزش دیده باشند.

وی افزود: براساس برآوردهای ما، تعداد روستاهایی که به خانه هلال نیاز دارند نزدیک به 37 هزار است. در حال حاضر بیش از هزار خانه هلال آماده است و در هفته دولت نزدیک به 2 برابر این تعداد را برای افتتاح آماده می کنیم. در خانه های هلال، با همراهی دهیاری ها، مردم محلی و افراد داوطلب، آموزش می بینند و یک دپو از اقلام اولیه امدادی مثل چادر امدادی و ... خواهیم داشت. مثلا 50 تخته موکت و ... که در زمان حادثه روستاییان آموزش دیده وارد عمل می شوند. خانه های هلال در کنار آموزش های همگانی، تاب آوری را در جامعه تقویت می کنند. بدین معنی که در حوادث، به جای اینکه منتظر بمانیم تا تیم های ارزیاب ما از مرکز شهر برسند، روستاییان آموزش دیده کمتر از 5 دقیقه در صحنه حاضر  هستند و می تواند ارزیابی از شدت حادثه و نیازهای حادثه دیدگان و ... داشته باشند.

آمادگی هلال احمر برای خدمت به عنوان ضابطین بهداشتی در بحران کرونا

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به عملکرد هلال احمر در بحران کرونا هم پرداخت و گفت: جمعیت هلال احمر به عنوان دومین عضو اصلی در این زمینه خدمات ارزشمندی ارائه داد که جا دارد از امدادگران، داوطلبان، جوانان هلال احمر تقدیر کنم. ما 600 هزار نیروی آماده به کار داریم. در غربالگری خروجی شهرها اقدامات ارزشمندی به عنوان بازوی وزارت بهداشت انجام دادیم. بیش از 21 میلیون نفر را در قالب 7.5 میلیون خودرو غربالگری و کمک های انسان دوستانه بسیار خوبی از خیرین جمع آوری و میان آسیب دیدگان توزیع کردیم. علاوه بر این؛ 1637 تخت آماده کردیم که مازاد بیماران را در نقاهتگاهایمان نگهداری کنیم.

همتی تاکید کرد: در مراحل بعدی بحران کرونا، جمعیت هلال احمر آماده است در کنار وزارت بهداشت، به عنوان ضابط بهداشتی، کمک کننده باشد. اعتقاد داریم حتی اگر این اقدام 30 درصد هم بتواند تاثیرگذاری داشته باشد باز هم اتفاق خوبی برای سلامت مردم و کنترل این بیماری خواهد افتاد. این ایده را دوستان ما در دولت هم پذیرفتند.  ضمن اینکه کماکان مراکز بیمارستانی ما مثل بیمارستان نورافشار حتی بیمارستان دوبی پذیرای بیماران مبتلا به کرونا هستند و خدمات لازم را ارائه می دهند.

تاريخ: ۱۳۹۸/۵/۲۰

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: