امروز: ۱۳۹۹/۳/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازبحران نیوز:
 زلزله های اخیر در ایران غیرطبیعی نیست
دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله شناسی در گفت و گو با "بحران نیوز" با اعلام این که زلزله های اخیر، طبیعی است،

دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله شناسی در گفت و گو با "بحران نیوز"  با اعلام این که زلزله های اخیر، طبیعی است، گفت: این زلزله ها  به دلایل کامل طبیعی، تکتونیکی) تغییر شکل پوسته زمین بر اثر تنش ها و کرنش های وارده در طول دوران های مختلف) و زمین شناختی رخ می دهد و البته کسی از رخداد مهم احتمالی در آینده خبری ندارد اما ناگفته نماند زلزله های متعدد روزهای اخیر باعث ترس و وحشت مردم شده است که بازار شایعات و پیش بینی ها را رونق بخشیده است.

وی با اشاره به یکی از دلایل زلزله های اخیر، اظهار کرد: میزان کوتاه شدگی پوسته در فلات ایران در سال، حدود 3 سانتی متر است و حدود 10 درصد از این تغییر شکل به صورت زلزله آزاد می شود.

زارع با اعلام این که مناطق کم خطر از نظر زلزله در کشور، عمدتا مناطقی هستند که کسی در آنها زندگی نمی کند، خاطر نشان کرد: منطقه کویر لوت یا کویر مرکزی ایران جزمناطقی هستند که لرزه خیزی کمی دارند و کسی هم در آنجا زندگی نمی کند. نوار سنندج - سیرجان ناحیه ای است که شامل استان های اصفهان، سنندج، اراک و همدان می شود و درواقع از لرزه خیزی پایینی برخوردارهستند، همچنین ناحیه جنوب اهواز به سمت آبادان و خرمشهر نیز همین وضعیت را دارد اما بقیه مناطق ایران جز مناطق پرلرزه هستند.

استاد پژوهشگاه زلزله شناسی در ادامه با اشاره به گسل تهران گفت: در منطقه ای مانند جنوب البرز شامل تهران هر 200 سال انتظار زلزله ای با قدرت 6.6 تا 7.5 ریشتر و هر 3هزار سال انتظار وقوع زمین لرزه با قدرت 7.5 ریشتر روی گسل شمال تهران را داریم؛ از این رو به منطقه البرز منطقه خطرناک از نظر زلزله و منطقه اصفهان منطقه کم خطر اطلاق می شود.

 وی با اعلام این که گسل های لرزه خیز در کل ایران وجود دارد، اذعان داشت:  چند سامانه گسلی در کشور داریم که یک سامانه آن(زاگرس) از مرز ایران و عراق در مریوان آغاز می شود و تا شمال بندرعباس ادامه پیدا می کند که طولانی ترین سامانه گسلی کشورمان است. گسل مکران در ساحل دریای عمان و در جنوب شرقی کشورمان در کف دریای عمان از توان زلزله های 8 ریشتری برخوردار است کما اینکه 7آذر 1324 زلزله ای با بزرگای 8.2 از این منطقه ثبت شده است و حتی احتمال وقوع زلزله ای با بزرگای 9 هم وجود دارد.

دکتر زارع در پایان خاطر نشان کرد: امکان پیش بینی زلزله وجود ندارد اما باید جهت آمادگی مواجه با آن در شهرهای زلزله خیز تمهیدات لازم از قبل پیش بینی شود.

تاريخ: ۱۳۹۷/۵/۱۰

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: