امروز: ۱۳۹۹/۱/۱۲
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازبحران نیوز:
 جای خالی مدیریت حرفه‌ای بحران
image حوادث با ما به دنیا می‌آیند و با ما زندگی می‌کنند.‎‏ این گزاره در همه جای دنیا صادق و جزو لاینفک زندگی بشر است. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست.

یک روز با حوادث طبیعی مثل زلزله کرمانشاه و سیل خوزستان مواجه می‌شویم و روز دیگر با حوادث صنعتی و انسان ساخت نظیر حادثه آتش سوزی پلاسکو، تصادف قطار تبریز ـ تهران یا همین حادثه آتش سوزی نفتکش ایرانی که در آبهای چین اما سوال این است که این حوادث چگونه باید مدیریت شوند؟ به عبارت دیگر چگونه باید از وقوع آنها جلوگیری کرد؟ در صورت وقوع چگونه به آنها پاسخ داد و چگونه جامعه را بعد از وقوع آنها مجددا بهتر از قبل ساخت؟

درهمه دنیا برای مدیریت بحران دو جایگاه متفاوت تعریف شده است. یکی جایگاه و نقش مسئولین و مدیران جامعه است که به عنوان پشتیبان، هماهنگ‌کننده و تسهیل گر به مدیران و فرماندهان اصلی حوادث کمک می‌کنند تا کارشان را به نحو احسن انجام دهند و دیگری فرماندهان حادثه هستند که حرفه اصلی و تخصصی آنها مدیریت و فرماندهی حوادث است. در هیچ جای دنیا رسم نیست که فرماندهی یک گروه نظامی یا یک کار تخصصی را به افراد غیر متخصص بسپارند. طبیعتاً باید پذیرفت که مدیریت حوادث نیز مثل هر حرفه دیگری متخصص و کارآزموده خود را نیاز دارد و سپردن این کار به دست مدیران و مسئولانی که تخصصی در این امر ندارند، نمی‌تواند منطقی و معقول باشد. اگر جای این دو مسئولیت عوض شود، به نحوی که مدیران سطوح مختلف کشور اعم از وزرا، استانداران، فرمانداران و شهرداران بخواهند بحران‌های پیش آمده را مستقیماً مدیریت کنند و به نوعی وظیفه تخصصی مدیران بحران را انجام دهند، طبیعتاً باید انتظار داشت که حوادث به همین منوال که تا الان مدیریت شده اند، مدیریت شوند.

مروری بر نظام‌های مدیریت حوادث در کشورهای پیشرفته نشان می‌دهد که در این نظام‌ها افرادی وجود دارند که صرفا برای فرماندهی حوادث تربیت شده‌اند و در واقع شغل آنها مدیریت و فرماندهی حوادث بر حسب نوع و سطح آنهاست، جایگاهی که متاسفانه در کشور ما کمتر به آن توجه شده است. باید دانست که مدیریت حوادث، حرفه‌ای نیست که هر مدیری قادر به انجام آن باشد. همچنانکه برای هر حرفه‌ای دانش، تخصص، مهارت و تجربه لازم است، برای مدیریت مؤثر حوادث نیز به مدیریت حرفه‌ای بحران نیاز داریم، نه به مدیرانی که هر از گاهی حرفه آنها مدیریت بحران می‌شود و بعد هم به امور جاری دیگر می‌پردازند. انتظار از مدیران کشور این است که در جایگاه اصلی خود، که همان کمک و حمایت از مدیران بحران است، مشغول باشند و مدیریت بحران را به مدیران حرفه‌ای آن بسپارند.‏ اینکه مسئولیت یک حادثه بین‌المللی به وزیر کار و امور اجتماعی سپرده شود همانقدر سؤال برانگیز است که مسئولیت امور خارجه کشور را به وزیر بهداشت و درمان و بسپاریم.

تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴

نظر کاربران
بسیار عالی
امیدواریم میزان خسارات ناشی از حوادث طبیعی وغیر طبیعی دقیقا محاسبه وبه دولتها اعلام شود تااولویت مدیریت ریسک ودر ادامه مدیریت بحران در کشور جایگاه بهتری پیدا کند
نوشته شده توسط احمد رضاپور در تاریخ ۱۳۹۷/۲/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: