امروز: ۱۳۹۸/۸/۲۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به بهانه انتشار گزارش‌های مغرضانه در فضای مجازی:
 دیواری کوتاه‌تر از هلال‌احمر وجود ندارد!
پاسخگوی ماموریت‌ها و تکالیف قانونی خود در مناطق زلزله‌زده هستیم
شهروند| هنگامی که افراد بشدت مشتاق کسب خبر درباره چیزی هستند، اما نمی‌توانند اطلاعات موثقی به‌دست آورند، مستعد پذیرش شایعه‌ها می‌شوند. شاید توسعه شایعات بی‌مبنا در مورد مرگ‌ومیرهای گوناگون که برای برخی از افراد در طول ‌سال اتفاق می‌افتد، موضوعی از این دست است. مرگ‌هایی که یا بر اثر تصادف یا عدم رسیدگی یا سرما یا موارد عدیده دیگری اتفاق می‌افتد و نیازمند رسیدگی و پیشگیری و یافتن علت‌هایش هستیم، اما با ترویج شایعه به گفتمان‌های غیررسمی و نامعتبر و در نتیجه اطلاعات وارسی نشده در این زمینه دامن زده می‌شود و از آن‌جایی که اطلاعات در هر مرحله دست‌به‌دست می‌شود، اغلب تحریفاتی در آنها صورت می‌گیرد که با دنیای حرفه‌ای و اخلاقی رسانه در تضاد کامل است.
یکی از دلایل اهمیت بررسی شایعه‌ها این است که «چه کسی از رواج این شایعه سود می‌برد». این امر برای درک منشأ این شایعه‌ها سودمند است. البته ممکن است یک شایعه، ناشی از اشتباه ساده فرد یا افرادی باشد که شایعه‌پراکنی آنها به‌طور اتفاقی فراگیر می‌شود. در این میان حضور شبکه‌های اجتماعی نیز مزید بر علت شده است. برخی از آنها برای مقاصد مالی و جلب مخاطب بیشتر به اخباری که هیچ‌گونه استنادی ندارد تکیه کرده آنها را بسط و گسترش داده و سرانجام مورد تکذیب قرار می‌دهند. در این چند مدت با توجه به گوناگونی وظایف هلال‌احمر، شایعات درخصوص کاستی‌هایی که گاه متوجه مسئولیت هلال نیست، توسط برخی شبکه‌ها و رسانه‌های زودباور، دامن هلال را گرفته و اقدامات این نهاد اجتماعی که باور، اعتقاد و اعتماد مردم همواره موتور محرکه آن بوده است را مخدوش کرده است، غافل از این‌که وارد کردن لطمه به هلال، وارد کردن صدمه به سرمایه‌های اجتماعی این کشور است. درباره شایعات مربوط به فوت چند نفر در کرمانشاه بر اثر سرما و بی‌توجهی هلال و غیاب رئیس‌ هلال، کافی است که به جوابیه‌ای که در این‌باره از سوی روابط‌عمومی این جمعیت منتشر شده، ارجاع داده شویم تا بدانیم که هلال نه‌تنها به وظایف ذاتی خود عمل کرده که بیشتر از حد و توان خود نیز در این زمینه فعال بوده و همچنین حضور در مجامع بین‌المللی یکی از رهیافت‌های جدی برای تعامل در فعالیت‌های بشردوستانه است که موجب تقویت این جمعیت در مقابله با حوادث و بحران‌های آتی خواهد بود.
روابط‌عمومی جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای به دنبال خبرها و گزارش‌هایی مغرضانه که اخیرا در فضای مجازی و گاهی برخی روزنامه‌ها یا صفحات منتسب به برخی از شخصیت‌ها درباره خدمات جمعیت هلال‌احمر در مناطق زلزله زده منتشر شده است، توضیحاتی را ارایه کرده است. متن این اطلاعیه بدین شرح است: «قانون وظیفه تمام دستگاه‌ها و نهاد‌ها را در زمان بروز حادثه و بحران مشخص کرده است؛ امنیت را باید نهاد‌های نظامی تأمین کنند، بازسازی زیرساخت‌های آب و برق و گاز ماموریت دستگاه‌های مربوطه است، رسیدگی به بهداشت و درمان در منطقه برعهده وزارت بهداشت گذاشته شده، بنیاد مسکن مسئولیت اسکان موقت و دایم را برعهده دارد، کشته‌شدگان را باید پزشک قانونی اعلام کند و البته وظایفی نیز درخصوص جمعیت هلال‌احمر مشخص شده است. جست‌وجو و نجات نخستین وظیفه است. بعد از آن اسکان اضطراری، مشارکت در درمان اضطراری، توزیع اقلام اضطراری متناسب با شرایط منطقه و سپس تغذیه اضطراری ماموریت‌های بعدی هلال‌احمر است. مضافا جمعیت هلال‌احمر تیم‌هایی را برای حمایت‌های روانی - اجتماعی در بعد از حادثه ایجاد کرده و درخصوص خدمات توانبخشی به آسیب‌دیدگان هم از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند، بنابراین جمعیت هلال‌احمر جزیی از ستاد مدیریت بحران است و تکالیف مشخصی دارد. اگر درباره آن تکالیف انتقادی وجود داشته باشد، طبیعتا پیگیری و رفع مشکلات و پاسخگویی در ذات این نهاد مردمی وجود دارد، اما ارتباط هر موضوع و مشکلی در منطقه زلزله‌زده به جمعیت هلال‌احمر دور از انصاف و تا حدودی تعمدی است. جمعیت هلال‌احمر در مورد تکالیف قانونی خود کوتاهی نکرده است. بر حسب وظیفه باید شرایط اسکان اضطراری را فراهم می‌کرده که با توزیع چادر بیش از سه برابر ظرفیت منطقه این کار را کرده و مدام درحال لکه‌گیری در منطقه و تعویض چادرهاست. عملیات جست‌وجو و نجات، درمان اضطراری، اسکان اضطراری و تغذیه اضطراری حتی بیشتر از حدود تعیین‌شده از سوی جمعیت هلال‌احمر انجام شده است. با این‌حال، اگرچه این جمعیت عمده تکالیف قانونی خود را انجام داده، اما وظیفه انسانی خود می‌داند که در منطقه حضور داشته باشد و به هر مقدار که توان دارد در کاهش آلام مردم زلزله‌زده بکوشد. هم‌اکنون خدمات توانبخشی به آسیب‌دیدگان و افراد دارای ضایعه نخاعی در منطقه و خارج از آن و همچنین حضور تیم‌های سحر برای ارایه خدمات‌ روانی - اجتماعی به مردم همچنان ادامه دارد. براساس گزارش تیم‌های ارزیاب و تیم‌های مددکاری نیز کماکان جمعیت هلال‌احمر درحال رفع مشکلات موردی زلزله‌زدگان در منطقه است. بسته غذایی یک‌ماهه دیگری هم به ارزش تقریبی ٢٥٠‌هزار تومان برای حدود ٥٠‌هزار خانوار که دارای شناسنامه امدادی هستند، تدارک دیده شده که درحال توزیع است.
به‌علاوه اسکان موقت و بعد از آن اسکان دایم برعهده بنیاد مسکن است که این نهاد هم طبق برنامه زمان‌بندی خود درحال انجام وظیفه است و طبیعتا مسئولیت پاسخگویی در قبال وظایف نهادهای دیگر نیز برعهده جمعیت هلال‌احمر نیست. زندگی در شرایط سرما در منطقه سردخیز کرمانشاه واقعا کار دشواری است. امدادگران و مسئولان هلال‌احمر هم از این بابت ناراحت و نگران هستند و سعی می‌کنند تا شکایات و گلایه‌های مردم را با هماهنگی سایر دستگاه‌های مسئول در کشور یا استان پیگیری کنند اما در این زمینه آنچه از دست جمعیت هلال‌احمر برمی‌آمده توزیع وسایل گرمایشی مثل چراغ‌های والور یا هیتر‌های برقی مطابق شرایط تعیین شده در منطقه و تعویض و رسیدگی مستمر به چادرهای آسیب‌دیده و رفع کمبودها بوده که به‌طور کامل و برای همه خانوارها انجام شده است. قطعا انتقال زلزله‌زدگان از چادر (اسکان اضطراری) به کانکس (اسکان موقت) می‌تواند از حجم مشکلات ناشی از موج سرما بکاهد، اما مسأله مهم این‌جاست که هلال‌احمر در این زمینه نه بودجه‌ای دارد و نه وظیفه‌ای و از لحاظ قانونی و اجرایی هم کاملا مشخص است که این کار به چه ترتیبی و توسط چه نهادهایی باید انجام شود، اما متاسفانه برخی سوگیرانه سعی می‌کنند گلایه‌های مردمی در این خصوص به سوی جمعیت هلال‌احمر سرازیر شود. گویا دیواری کوتاه‌تر از هلال‌احمر وجود ندارد!
لازم به ذکر است از همان ساعات ابتدایی حادثه، دبیرکل جمعیت و رئیس سازمان امدادونجات در منطقه زلزله‌زده کرمانشاه حضور داشته‌اند و مسئولان و امدادگران بدون آن‌که بخواهند نمایش رسانه‌ای داشته باشند، مشغول انجام وظایف حیاتی خود در ساعات و روزهای اولیه بوده‌اند. رئیس جمعیت هلال‌احمر نیز از همان نخستین روز پس از حادثه تا هم‌اکنون بیش از هفت‌بار در منطقه حاضر شده و بر رسیدگی به مسائل و مشکلات زلزله‌زدگان نظارت داشته است. طبیعی است این جمعیت ماموریت‌های دیگری هم دارد که رسیدگی به آنها نیز ازجمله وظایف رئیس و مسئولان این نهاد مردمی است. طبیعتا رسیدگی به این ماموریت‌ها آن هم در زمانی که جمعیت بخش زیادی از تکالیف قانونی خود را در مناطق زلزله‌زده به پایان رسانده، نباید محلی از تردید و شبهه داشته باشد؛ به‌طور مثال مراکز درمانی ایران در کشور امارات ازجمله ظرفیت‌های بزرگ جمعیت هلال‌احمر در خارج از مرزهای ایران است که نه‌تنها برای هلال‌احمر که برای نظام جمهوری اسلامی بدون آن‌که هزینه‌ای داشته باشد، آورده‌های زیادی به همراه داشته است. سرکشی به بیمارستان بزرگ ایرانیان در دوبی که محل امرار معاش بسیاری از پزشکان و پرستاران ایرانی است آن هم در روز پرستار و برای تقدیر از زحمات این قشر خدوم و همچنین معارفه رسمی رئیس جدید آن، واقعا چه ارتباطی به مشکلات مردم در مناطق زلزله‌زده می‌تواند داشته باشد؟ یعنی اگر جمعیت هلال‌احمر ماموریت‌های دیگر خود در حوزه‌های مختلف را معطل بگذارد، موج سرما در مناطق زلزله‌زده مشکلات کمتری ایجاد می‌کند؟
جمعیت هلال‌احمر پاسخگویی به سوالات و انتقاد‌ها درباره ماموریت‌ها و وظایف سازمانی این نهاد را وظیفه خود می‌داند و از نقدشدن توسط رسانه‌ها استقبال می‌کند. از رسانه‌ها و شخصیت‌ها دعوت می‌شود اگر ابهام و پرسشی درباره تکالیف این جمعیت دارند، موضوع را از مسیر روابط عمومی دنبال کنند؛ به‌طور کامل پاسخگوی آنچه به ما مربوط می‌شود، هستیم.»
تاريخ: ۱۳۹۶/۱۱/۸

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: