امروز: ۱۳۹۹/۳/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 کمپین شبکه‌های اجتماعی علیه بحران
سازمان‌های بشردوستانه چطور باید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند
طی چند‌سال گذشته، نقش شبکه‌های اجتماعی و تکنولوژی دیجیتال در زمان بروز فجایع طبیعی و بحران‌های انسانی به شکلی استثنایی برجسته شده است. برای مثال در ‌سال ٢٠١١ هنگام رخداد زلزله توهوکو در ژاپن و سونامی بعد از آن و در ‌سال٢٠١٥ در زلزله نپال، شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر به ابزارهای حیاتی برای کمک‌های بشردوستانه تبدیل شدند و نه‌تنها به افراد محلی بلکه به نهادهای بین‌المللی که در عرصه کمک‌رسانی فعال بودند، این امکان را دادند که پیام‌های امدادی را به راحتی منتشر کنند. این شبکه‌ها همچنین به آن دسته از افرادی که دچار آسیب شده بودند این امکان را دادند تا از این طریق درخواست کمک کنند، با خانواده‌هایش ارتباط برقرار کنند و درباره نحوه و کیفیت امدادرسانی، انتقادات و پیشنهادات‌شان را مطرح کنند. مطالعات نشان داده است که کانال‌های ارتباطی دیجیتال، چه قبل از وقوع بحران و چه در خلال و بعد از آن، توانایی‌های ویژه‌ای در نجات جان انسان‌ها دارند و می‌توانند از رنج مردم کم کنند. از این جهت است که درحال حاضر نهادهای بشردوستانه نظیر صلیب‌سرخ، هلال‌احمر، یونیسف و غیره در سراسر دنیا درحال مطالعه درباره نحوه استفاده از این شبکه‌ها هستند. این نهادها به دنبال رسیدن به استانداردی عملی هستند تا بتوانند براساس آن دستورالعمل استفاده از شبکه‌های اجتماعی را برای کارکنان خود مهیا کنند. آنچه در ادامه خواهید خواند، نخستین دستورالعملی است که به همت فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر تهیه شده است.
چه شبکه اجتماعی مهمتر است؟
گام نخست این است که نباید در هر شبکه اجتماعی که به آن دسترسی دارید به یکباره حساب ایجاد کنید. بهتر این است که خودتان را به تعداد محدودی شبکه اجتماعی محدود کنید و خود را محک بزنید که آیا از منابع لازم برای پاسخ به سوالات برخوردار هستید یا خیر. تصمیم‌گیری در این خصوص که در چه شبکه اجتماعی حساب باز کنید، بسته به کشوری است که در آن مشغول به کار هستید. در بیشتر کشورها، فیس‌بوک، شبکه اجتماعی بسیار پرمخاطبی است. از دیگر سو، توئیتر در برخی کشورها مخاطب کمتری دارد، اما ویژگی‌اش این است که بسیاری از افراد بانفوذ و روزنامه‌نگاران در آن فعالیت می‌کنند. اگر درخصوص انتخاب شبکه اجتماعی مناسب تردید دارید به نکات ذیل توجه کنید:
١- دست به یک تحقیقات میدانی کوچک بزنید. اگر وقت بیشتری دارید یک نظرسنجی برگزار کنید تا ببینید اطرافیان‌تان بیشتر از چه شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.
٢- تحقیقات آنلاین کنید. درحال حاضر گزارش‌های بسیار زیادی درباره میزان دسترسی مردم به تلفن همراه، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به تفکیک هر کشور منتشر می‌شود. می‌توانید به سادگی جمله زیر را در گوگل جست‌وجو کنید:
Most popular social media in Iran .
چطور در شبکه‌های اجتماعی جلب اعتماد کنیم
نزدیک بودن به آسیب‌دیدگان بحران و جلب اعتماد آنها پیش از بحران، در خلال بحران و قبل از بحران، یکی از اصول بنیادین صلیب‌سرخ و هلال‌احمر است. نزدیک‌بودن همیشه معنای فیزیکی ندارد. شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی از راه دور و به صورت مجازی کاری کنید که مردم احساس کنند شما به آنها نزدیک هستید و در جریان مشکلات آنها و نیازهای‌شان قرار دارید. اگر در این کار موفق عمل کنید، اعتماد نیز ذره‌ذره به وجود خواهد آمد. علاوه بر این، توجه شایان به موارد ذیل نیز می‌تواند کمک حال‌تان باشد:
١- اطلاعاتی که منتشر می‌کنید باید ارزش افزوده داشته باشند. این اطلاعات باید کاربردی، کمک‌کننده و مفید باشد. خودتان را جای مخاطب بگذارید و ببینید اطلاعاتی که درحال انتشارش هستید، نیازهای‌تان را برآورده
می‌کند یا خیر.
٢- همیشه حاضر و مهیا باشد. نشان دهید که تمایل به گفت‌وگو با دیگران دارید. سوال مطرح کنید و به سوالات پاسخ دهید. در شبکه‌های اجتماعی ارتباط دو سویه داشته باشید، نه یک سویه. از پاسخ دادن به سوالات نترسید. سعی کنید ظرف یک روز حداقل به تعدادی از سوالات پاسخ دهید.
٣- انسانی رفتار کنید. سعی کنید حس انسان‌دوستی را در پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید، منتقل کنید. هر چند متن نمی‌تواند انتقال‌دهنده لحن باشد، اما برای این‌که نشان دهید حساب شما تنها ماسکی از هلال‌احمر یا صلیب‌سرخ نیست، بلکه چهره‌ای انسانی دارد، نوشته‌های‌تان را دقیق و انسانی بنویسید. در نوشته‌های‌تان علاقه و محبت نشان دهید.
٤- با دیگران در ارتباط باشید. سعی کنید با فالوکردن برخی از افراد بانفوذ، لایک‌کردن یا به اشتراک گذاشتن پست‌های‌شان شبکه‌هایی از افراد بانفوذ حول محور خودتان ایجاد کنید. می‌توانید دیگر نهادهای بشردوستانه را در شبکه‌های اجتماعی فالو کنید. بعد از چند وقت آنها هم شما را فالو کرده و در رساندن پیام به شما کمک خواهند کرد.
٥- مخاطبان‌تان را در تولید محتوا دخیل کنید. این مسأله خصوصا درباره تولید ویدیو و صدا، صادق است. مردم آسیب‌دیده معمولا دوست دارند خودشان داستان‌شان را روایت کنند و برای پخش‌شدن این داستان به حمایت شما نیاز دارند.
٦- سر وقت محتوا را منتشر کنید و در این کار استمرار داشته باشید. اگر محتوایی را خیلی دیر منتشر کنید، درواقع با اهداف خود در کمک سریع به آسیب‌دیدگان ضدیت به خرج داده‌اید. سعی کنید از فرمت‌هایی برای انتشار محتوا استفاده کنید که برای همه قابل‌استفاده باشد. همیشه باید مقداری محتوای از پیش تولیدشده برای انواع و اقسام بحران داشته باشید تا به محض وقوع بحران در ساعات نخست از آن محتوا استفاده کنید. این محتوا می‌تواند آموزشی یا مختص روحیه‌دادن به مردم باشد.
٧- هر آنچه می‌دانید را به اشتراک بگذارید. البته قبل از این‌که خبری را به اشتراک بگذارید، مطمئن شوید از همه حقایق ضروری باخبر هستید و می‌توانید خبر را به منبعش ارجاع دهید. هیچ چیزی بیشتر از انتشار خبر غیرموثق، به اعتماد میان شما و مخاطبان‌تان ضربه وارد نمی‌آورد.
٨- مسئولیت‌پذیر باشید. اشتباه همیشه رخ می‌دهد. اگر اشتباهی رخ داد، وقوعش را تایید و اعلام کنید که برای تصحیح آن چه خواهید کرد. همیشه اصلاح‌کردن اشتباه به صورت علنی بهتر از این است که وانمود کنید هیچ اشتباهی رخ نداده است.
٩- محدودیت‌های‌تان را بدانید و سعی کنید درخصوص آنها شفاف عمل کنید. اگر چیزی را نمی‌دانید، اعلام کنید که اطلاعی از آن ندارید. شما قادر نخواهید بود به همه سوالات پاسخ دهید. اگر مسأله‌ای همچنان در جریان است یا این‌که برای دریافت اطلاعات نیاز به زمان بیشتری دارید، کاملا صادقانه اعلام کنید که نیاز به زمان دارید و حالا نمی‌توانید در آن خصوص اظهارنظر کنید. اگر سازمان دیگری را می‌شناسید که جواب سوالات را می‌داند، لینک را برای‌شان به اشتراک بگذارید.
١٠- تایید حساب کاربری خود را بگیرید. بیشتر شبکه‌های اجتماعی سیستمی برای تایید حساب‌های کاربری دارند. با تایید‌کردن حساب کاربری خود نشان می‌دهید که شما حقیقتا صدای سازمانی هستید که ادعا می‌کنید. توئیتر و فیس‌بوک فرم‌هایی دارند که اگر آنها را پر کنید، درخواستی برای تایید حساب کاربری که برای‌شان ارسال شده مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی تنها حساب‌هایی را تایید می‌کنند که فعالیت زیادی داشته باشند.
فعالیت در شبکه‌ای اجتماعی باید تا چه اندازه باشد؟
١- به‌طور کلی فعال‌بودن در شبکه‌های اجتماعی باید به یک عادت تبدیل شود. معنایش این نیست که همیشه باید پای شبکه‌های اجتماعی باشید. وقتی که اضطراری در میان نیست و بحرانی در کار نیست، به‌طور روزانه ٣٠ دقیقه وقت گذاشتن کافی است. اما هنگام بحران و در شرایط اضطراری باید زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را به میزان زیادی افزایش دهید.
٢- نشان دهید که سخنان مخاطبان را می‌شنوید. هر از چند گاهی لایک‌کردن و کامنت گذاشتن پای پست‌های مخاطبان یا تشکرکردن از آنها بابت پیام‌شان باعث می‌شود مخاطبان مطمئن شوند شما حضور دارید و سخنان‌شان را رصد می‌کنید.
٣- از همکاران و داوطلبان بخواهید در شبکه‌های اجتماعی فعال شوند و لینک‌های مرتبط را به اشتراک بگذارند.
به انتقادات و نظرات منفی چطور پاسخ دهیم؟
مسئولیت‌پذیربودن معنایش این است که به حرف‌های مخاطبان و انتقادات و پیشنهادات‌شان، صرف‌نظر از این‌که با آنها موافق هستید یا مخالف گوش دهید.
- نظرات منفی و انتقادات
کامنت‌های این‌گونه‌ای را پاک نکنید. در عوض سعی کنید به آنها پاسخ دهید. در عین حال همه انتقادات و پیشنهادات را ثبت کنید. حوا‌س‌تان باشد که هر انتقادی به نوعی بازخورد عملکرد سازمان شما محسوب می‌شود، بنابراین در آینده به کارتان می‌آید.
- خیلی‌وقت‌ها، مردم خسته و درمانده هستند و فقط دنبال یک گوش شنوا می‌گردند. اگر شما گوش شنوا مردم بشوید و سخنان آنها را جدی بگیرید، می‌توانید از شرایط تنش بکاهید.
- انتقادات را با همکاران عملیاتی خود به اشتراک بگذارید و درخصوص پاسخ مناسب به آنها با همکاران‌تان مشورت کنید.
- اگرچه باید به انتقادات پاسخ داد، اما سعی کنید به آن دسته از مخاطبانی که از عمد قصد دارند تنش ایجاد کنند، چندان پاسخ ندهید. پاسخ‌های پینگ‌پونگی شما می‌تواند تنش ایجاد کند.
با دشنام‌ها و توهین‌ها چه کنیم؟
اگر کسی در شبکه‌های اجتماعی شما یا همکاران‌تان را تهدید کرد یا پیام‌های خشونت‌آمیز و توهین‌آمیز ارسال کرد، می‌توانید این پیام‌ها را پاک کنید. در موارد خیلی شدید، پیام یا نظر را چاپ کرده یا اسکرین‌شات بگیرید و به تیم امنیتی یا پلیس اطلاع دهید. علاوه بر این، همه شبکه‌های اجتماعی نظامی برای فیلترکردن این‌گونه نظرات توهین‌آمیز دارند. می‌توانید از این سیستم استفاده کنید.
کامنت‌های نامناسب
برخی موارد خاص نیز هستند که شاید مجبور شوید کامنت را پاک کنید، حتی اگر خیلی توهین‌آمیز نباشد. مثالش کامنت‌هایی هستند که جزییات خصوصی و شخصی کودکان مفقودشده را منتشر می‌کنند یا ویدیوهایی از افراد خاص که به حریم خصوصی آنها‌ تجاوز کرده و به آنها آسیب روحی وارد می‌کند. در این موارد می‌توانید کامنت را پاک کنید، اما به صورت علنی اعلام کنید که چرا آن کامنت را پاک کردید.
آماده بودن؛ چطور در فضای شبکه‌های اجتماعی آماده باشم؟
ارتباط موثر با مخاطبان در یک بحران بستگی زیادی به میزان آمادگی شما دارد. هر چه زودتر شروع کنید بهتر است:
١- به چه منابعی نیاز دارم
حداقل باید برای موارد زیر آماده باشید:
- یک‌نفر باید مسئول باشد. حداقل یک‌نفر را مسئول رصد شبکه‌های اجتماعی و پاسخ دادن به سوالات کنید. این فرد باید آموزش دیده باشد و دستورالعمل‌های سازمان شما را برای شبکه‌های اجتماعی به خوبی بداند.
- دستورالعمل‌ها را ابلاغ و به‌طور مشخص اهداف فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی اعلام کنید، باید مشخص شود که چه کسی می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی پست بگذارد.
- مسئول حساب شبکه اجتماعی شما باید با افرادی در بخش عملیات ارتباط مستقیم داشته باشد. او باید بداند که اولویت‌های عملیات در هر مرحله چیست. باید راه‌هایی برای برقرار کردن مستمر این ارتباط بیابید.
- باید پاسخ‌هایی از پیش تعیین شده برای برخی سوالات معمول آماده داشته باشید. برخی از سوالات قابل پیش‌بینی هستند و کافی است شما جواب‌های‌شان را آماده داشته باشید.
- باید شبکه‌ای از افراد قابل اعتماد داشته باشید. از این افراد می‌توانید برای فراگیر شدن صدای خود استفاده کنید. برای این کار می‌توانید سراغ برخی وبلاگ‌نویسان مشهور و پرمخاطب بروید، روزنامه‌نگاران، سلبریتی‌ها و به‌طورکلی افرادی که در شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب هستند، می‌توانند به کمک شما بیایند. اگر ممکن است سعی کنید با آنها به صورت رودررو ملاقات کنید و مسأله را با آنها مطرح کرده و از آنها کمک بخواهید.
چطور با همکاران در بخش عملیات هماهنگ باشیم؟
همکاری نزدیک با همکاران‌تان در بخش عملیات از اهمیتی حیاتی برخوردار است. برای این‌که همکاری‌تان موفقیت‌آمیز باشد، باید به صورت عملیاتی عمل کنید؛ به آنها کمک کنید تا خدمات ارایه دهند. برای کمک به افراد آسیب‌دیده کمپین ایجاد کنید. از مردم آسیب‌دیده بازخورد دریافت کنید و این اطلاعات را با همکاران‌تان در واحد عملیات به اشتراک بگذارید. آنچه اهمیت بسیار دارد این است که بازخوردهایی که از همکاران‌تان در بخش عملیات می‌گیرید را جمع‌آوری کرده و از آنها برای پاسخ به سوالات و انتقادات استفاده کنید. برای این‌که بتوانید همکاری خوبی با همکاران‌تان در بخش عملیات داشته باشید موارد ذیل را اجرا کنید:
١- باید اطلاع داشته باشید که همکاران‌تان در بخش عملیات چه می‌کنند. سعی کنید نه‌تنها اقدامات سازمان‌تان را درک کنید، بلکه بفهمید که چطور خدمات ارایه می‌کنند. این کار باعث می‌شود بدانید همکاران‌تان در بخش عملیات چطور عمل می‌کنند، در نتیجه قادر خواهید بود به برخی از جنبه‌هایی که مخاطبان‌تان در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند، مسلط بوده و پاسخ مناسب را ارایه کنید.
٢- با برخی از افراد موثر در واحد عملیات ارتباط برقرار کنید. در برخی از جلسات هماهنگی بحران حضور داشته باشید تا اطلاعات به‌روزی از نحوه عملکردشان داشته باشید. با این کار از فرصت‌ها، چالش‌ها و نحوه عملکرد اطلاع خواهید داشت.
٣- در خصوص نحوه عملکردتان با همکاران‌تان توافق کنید. برای مثال درخصوص اقدامات در زمان بحران پیش از وقوع آن توافق کرده و تقسیم کار کنید. این‌که چطور می‌خواهید مطالب را منتشر کنید و چطور به سوالات پاسخ دهید، باید مورد توافق قرار بگیرد.
٤- مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید را با همکاران‌تان به اشتراک بگذارید. ممکن است خیلی از همکاران‌تان در شبکه‌های اجتماعی فعال باشند. سعی کنید مطالب مرتبط را به اشتراک بگذارید تا آنها بتوانند به سادگی این اطلاعات را دوباره به اشتراک بگذارند.
مثال‌هایی از استفاده از شبکه‌های اجتماعی هنگام بحران
١- بحران پناهجویان در اروپا: در ‌سال ٢٠١٦، آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد طرحی را برای رصد شبکه‌های اجتماعی اجرا کرد تا اطلاع یابد پناهجویان در مسیر حرکت خود به سمت اروپا درباره چه موضوعاتی در شبکه‌های اجتماعی بحث می‌کنند. در نتیجه این رصد، کامنت‌های گسترده‌ای به زبان‌های مختلف جمع‌آوری شد و با تحلیل این کامنت‌ها سازمان ملل موفق شد درباره نحوه عملکرد باندهای قاچاق پناهجویان اطلاعات زیادی کسب کند. تغییراتی نظیر قیمت قاچاق هر پناهجو برای مسیرهای متفاوت و نحوه عملکرد مشاوران پناهجویان در مصاحبه با آنها اطلاعات زیادی به دست داد. به موازات رصد شبکه‌های اجتماعی، آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد با تمرکز بر گروه‌های پناهجویان توانست با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اعتماد آنان را جلب کرده و از نیازهای آنها مطلع شود.
٢- زلزله نپال: در زلزله نپال نیز سازمان‌های بشردوستانه با رصد شبکه‌های اجتماعی موفق شدند از نیازهای اصلی مردم زلزله‌زده آگاه شده و دریابند که کدام موضوع برای مردم آسیب‌دیده از اهمیت بیشتری برخوردار است. نکته جالبی که در این میان به چشم آمد، استفاده از کلمه Nail در جست‌وجو شبکه‌های اجتماعی بود. Nail در زبان انگلیسی هم به معنای میخ و هم ناخن به کار می‌رود. در زبان انگلیسی برای عبارت برپا کردن چادر از کلمه Nail به معنای میخ استفاده می‌شود. وقتی نهادهای بشردوستانه می‌خواستند از نیاز مردم نپال به چادر در شبکه‌های اجتماعی اطلاع یابند، زمانی که از عبارت Nail tent  به معنای چادر زدن برای جست‌وجو استفاده می‌کردند، پست‌های زیادی درباره سالن‌های آرایش زنانه فهرست می‌شد که در آن از مانیکور و پدیکور ناخن استفاده شده بود. به تدریج عبارت‌های جست‌وجو اصطلاح شده و سازمان‌های بشردوستانه توانستند اطلاعات زیادی درباره نیازهای اساسی مردم زلزله‌زده نپال جمع‌آوری کنند.
٣- طوفان موسمی در بنگلادش: از آن‌جایی که بنگلادش یکی از کشورهای بحران‌خیز در جهان است، نهادهای بشردوستانه برای اطمینان حاصل‌کردن از این‌که پیام‌ها و هشدارهای‌شان به اکثریت مردم خواهد رسید، برنامه‌ای مدون را با کمک برخی نهادهای داخلی در بنگلادش اجرا کردند. اجرای این برنامه دو‌سال به طول انجامید. بعد از این‌که پیام‌های مورد نظر در سه فرمت ویدیو، صدا، عکس و پیام متنی و انیمیشن آماده شده و به تایید مقامات دولتی رسید، برای مردم ارسال شد. نتیجه این شد که آن دسته از ویدیوهایی که در آنها یک پزشک نشان داده شده بود، به همراه برخی از انیمیشن‌ها بیشترین مخاطب را داشته و تأثیرگذارتر بوده اند. در مرحله بعد تیم مورد نظر سراغ پرمخاطب‌ترین صفحات فیس‌بوک در بنگلادش رفتند و این پیام‌ها را از طریق این صفحات ارسال کردند. در ‌سال ٢٠١٧ و در خلال بروز طوفان موسمی در بنگلادش، پیام‌هایی که از طریق این برنامه ارسال شده، به دست ٨٠٠‌هزار نفر رسیده بود و ویدیوها بیش از ٣٠٠‌هزار بار باز شده و دیده شدند. بخشی از این موفقیت با استفاده از امکان تبلیغات در فیس‌بوک به دست آمد.
تاريخ: ۱۳۹۶/۱۰/۴

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: