امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا:
  هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با شعار شناخت خطر حوادث و بلایا در مرکز همایش های رازی آغاز شد.
تاکید بر پیشگیری، شناخت خطر و برنامه‌ریزی

به گزارش بحران نیوز ، در این همایش سه روزه که با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی، مدیران ، کارشناسان، پژوهشگران و دانشگاهیان در حال برگزاری است،  محورهایی چون ارزیابی خطر حوادث و بلایا: چالش ها و راهکارها، نقش مدل سازی، آینده پژوهی، دانش و فناوری های نوین در شناخت خطر، آموزش کاهش خطر و الگوهای آموزشی موثر در حوادث و بلایا،  مدیریت خطر در برابر مدیریت حادثه: تغییر رویکرد، زنجیره فرماندهی و هماهنگی درحوادث و بلایا،  مشارکت اجتماعی و کاهش خطر درحوادث و بلایا،  تاب­آوری و توسعه پایدار، شناخت خطر حوادث و بلایا و اقتصاد مقاومتی، شناخت خطر حوادث ترافیکی، شناخت خطر و تغییراقلیم، شناخت خطر و جنبه های سلامت پدافند غیرعامل، اخلاق، عدالت و تعهد در حوادث و بلایا، اقدامات بشر دوستانه بین المللی و شناخت خطر حوادث و بلایا، سلامت روانی اجتماعی در حوادث و بلایا، شناخت خطر و مداخلات خاص درمانی در بلایا و درس آموخته های حوادث و بلایای ایران مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

جزئیات دستاوردهای کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث

بنا بر این گزارش ، در این همایش عراقی‌زاده دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا به تشریح تاریخچه کنگره پرداخت و گفت: در سال 1382 شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی بر آن شد که در موضوعات مهم سلامت کشوری که متولی خاصی ندارد بروز کند. کشور ما در بسیاری از مسائل تخصصی پزشکی همچون جراحی و بیهوشی انجمن‌های تخصصی را دارد اما در بعضی موضوعات بین‌ رشته‌ای در حوزه سلامت مانند مدیریت بحران که نیاز اصلی کشور بود متولی خاصی نداشت.

وی افزود: به همین دلیل بسیج در سال 1382 اولین کنگره سلامت در حوادث و بلایا را برگزار کرد. این کنگره از سال 82 تاکنون به صورت مستمر برگزار شده است و شعار کنگره هشتم یعنی شناخت خطر در حوادث و بلایا با شعار امسال که توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب شد تناسب لازم را دارد.

عراقی‌زاده اضافه کرد: هر چه فکر کردیم که برای اقتصاد مقاومتی در بخش سلامت چه موضوعی اثرگذارتر است، مساله‌ای مهم‌تر از بحث پیشگیری پیدا نکردیم. در همه حوزه‌های سلامت توجه به پیشگیری عین اقتصاد مقاومتی است. مثلا در بیماری دیابت اگر پیشگیری انجام شود هزینه فرد و جامعه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا تصریح کرد: شاید بسیاری از حوادث غیرمترقبه همچون سیل،‌زلزله و طوفان قابل پیشگیری نباشند اما می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح هزینه‌های اجتماعی را کاهش داد و هم اکنون یکی از اهداف اساسی ما توجه به پیشگیری، شناخت خطر و برنامه‌ریزی برای کاهش آثار خطر است.

عراقی‌زاده، عمده‌ترین دستاورد کنگره اول را توجه سیاست‌گذاران به حوزه سلامت و تشکیل اولین بانک اطلاعات مدیریت بحران دانست و گفت: در فاصله برگزاری کنگره اول و دوم بود که حادثه دلخراش زلزله بم در کشور رخ داد اگرچه بسیار حادثه جان کاه بود اما مسئولین کشور و کنگره را بر آن داشت که با جدیت بیشتر به این موضوع بپردازند.

وی افزود: در جریان زلزله بم مقام معظم رهبری از شهر بم دیدار کردند و فرمایشات ایشان سرلوحه کار ما قرار گرفت. کلید تشکیل سازمان مدیریت بحران در اینجا خورد.

وی در ادامه گفت: در سال 90 و همزمان با برگزاری کنگره پنجم با شعار انسجام مدیریت در مدیریت بحران کار آغاز شد. زیرا همواره یکی از مشکلات، مدیریت در مدیریت بحران بوده؛ یعنی در زمان حوادث و مشکلات موازی‌کاری سازمان‌ها پیش می‌آید که این بحث و موضوع نیازمند ساماندهی بود.

عراقی‌زاده گفت: در این کنگره ما به ارزیابی خطر، نقش مدل‌سازی و آینده‌ پژوهی، آموزش کاهش خطر، مدیریت خطر در برابر مدیریت حادثه، مشارکت اجتماعی و کاهش خطر، شناخت خطر حوادث و بلایا و اقتصاد مقاومتی، شناخت خطر و جنبه‌های پدافند غیرعامل می‌پردازیم.

دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت یکی از حامیان اصلی برپایی این همایش بود همچنین جمعیت هلال‌ احمر، سازمان پدافند غیرعامل،‌ ارتش،‌سپاه، نیروی انتظامی و سازمان بهداشت جهانی از جمله سازمان‌های همکار و پشتیبان در برپایی این کنگره بودند.

هشدار گسترش ویروس مصنوعی/ لزوم جزیره‌سازی در شبکه حوزه دارو

همچنین رئیس سازمان پدافند غیرعامل نیز در این کنگره با اشاره به خبر بیل‌گیتس مالک شرکت مایکروسافت در همایش مونیخ مبنی بر گسترش ویروس مصنوعی طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده و تلفات بیش از صد میلیونی آن تأکید کرد ما باید کشور خود را مقابل این تهدید آماده کنیم.

به گزارش بحران نیوز ، سردار جلالی افزود: معمولاً سه منشأ کلی برای حوادث برمی‌شمرند؛ حوادث طبیعی، حوادث غیرطبیعی و صنعتی، حوادث غیرطبیعی و انسان‌ساز.

وی یادآور شد : در حوادث و تهدیدات بیولوژی و تهدیدات زیستی هم این سه دسته هستند؛ یعنی رشد بیماری‌ها، حوادث تروریستی، حوادث انسان‌ساز همچون ساخت ویروس‌های جدید وجود دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اضافه کرد: در ماه گذشته شاهد سخنرانی بیل‌گیتس (مالک شرکت مایکروسافت) در کنفرانس مونیخ بودیم. حضور بیل‌گیتس در این کنفرانس کمی عجیب بود. وی یک بنیاد خیریه سلامت و درمان ایجاد کرده و یکسری اهداف جهانی همچون ریشه‌کنی فلج اطفال را دنبال می‌کند.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: بیل‌گیتس در کنفرانس مونیخ از یک تهدید امنیتی صحبت کرد و نکات قابل توجهی را بیان نمود. بیل‌گیتس در این کنفرانس گفت ما در یک بازه زمانی 10 الی 15 ساله باید منتظر یک اپیدمی گسترده از هوا باشیم و اگر دانش دراختیار گروه‌هایی قرار گیرد که علیه منافع جهانی کار می‌کنند، این می‌تواند یک تهدید فراتر از تهدید هسته‌ای را ایجاد کند.

سردار جلالی اضافه کرد: بیل‌گیتس در این کنفرانس خبر از جریان جدیدی یعنی ساخت ویروس‌های مصنوعی در حوزه مشترک سایبرـ بیولوژیک داد که از طریق تصویر مانیتور قابلیت انتشار را پیدا می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه گفت: در کنفرانس مونیخ بیل گیتس پیش‌بینی می‌کند این ویروس انتشار گسترده‌ای همچون ویروس آنفلوانزا را پیدا می‌کند به همین دلیل ما باید سلاح‌خانه‌ای از واکسن را راه‌‌اندازی کنیم.

سردار جلالی در ادامه گفت: اینکه صحبت‌های بیل گیتس هشدار است یا تهدید یا تجارت، قابل بررسی است، اما اگر بخواهیم تحلیل سیاسی را کنار بگذاریم و برداشت مثبتی از این قضیه داشته باشیم، باید گفت که تلفات بیش از صد میلیون در بازه زمانی 10، 15 ساله یک تهدید جدی است. ما باید به عنوان بخشی از جامعه جهانی این آمادگی را در کشور ایجاد کنیم و اولین گام، تقویت سامانه‌های رصد و پایش است.

وی افزود: ما باید شبکه منسجمی داشته باشیم که هر تهدید را به خوبی رصد کند. همچنین ضرورت بخش‌های تشخیصی وجود دارد و ما نیازمند منسجم کردن شبکه‌های آزمایشگاهی به یکدیگر هستیم تا از هر رسوخ تهدیدی جلوگیری کند.

سردار جلالی در ادامه گفت: سامانه‌های نظارت و کنترل برای بخش‌های مختلف نیز از دیگر ضروریات است. در حوزه زیست‌ (غذا، دام، انسان، محیط و آب آشامیدنی) انسجام مهم است. در دارو و واکسن شبیه کارخانه سلاح‌سازی عمل می‌کند. زیرا در زمان درگیری، ساختار دارویی کشورها به فکر مردم خود است، پس باید در این بخش یک جزیره‌سازی داشته باشیم یعنی جزیره‌سازی در شبکه، یعنی علاوه بر اتصال در شبکه جهانی،‌ امکان جزیره‌سازی در کشور را داشته باشیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اضافه کرد:‌ آموزش تخصصی عمومی و فراگیر برای همه بخش‌های کشور مورد نیاز است و همچنین تمرین و تکرار که هماهنگی بین دستگاه‌ها را ارتقا دهد تا بتوانیم به یک آمادگی جدی برسیم.

نجات و امداد آسیب دیدگان حوادث امری حیاتی است

رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا با اشاره به اهمیت نقش جامعه پزشکی در مدیریت بحران گفت : نجات و امداد آسیب دیدگان حوادث امری حیاتی است که انتخاب عنوان اصلی کنگره یعنی شناخت حوادث بسیار بجاست.

اسماعیل نجار با اشاره به حضور اساتید و دانشجویان عرصه حوادث و پزشکی گفت: دنیا با آموزش و پیش بینی و پیشگیری به سمت ایمنی حرکت کرده است.

وی ضمن انتقاد از بی­توجهی به مدیریت بحران در کشور افزود: اگر به حادثه باور داشتیم لایحه مدیریت بحران کشور بیش از دو سال  در کمیسیون های مجلس نمی­ماند و فرایند تامین اعتبار مدیریت بحران پیچیده نمی شد.

نجار با مقایسه تلفات و خسارات زلزله های رخ داد در کشور از سال ٦٩ تا زلزله اخیر خراسان رضوی اظهار داشت:  این آمار خسارت ها و تلفات به اقدامات عظیم انجام شده در کاهش چشمگیر خطرپذیری کشور در برابر حوادث طبیعی صحه می گذارد البته هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم.

معاون وزیر کشور با اشاره به نقش جامعه پزشکی در مدیریت بحران حوادث طبیعی افزود: مصدومیت های ناشی از بروز این حوادث بخش عطیمی از توان و طرفیت جامعه پزکی کشور را معطوف به خود می کند این درحالی است که بعد از درمان آسیب های جسمی باید اثرات روحی و روانی پس از حوادث که بعضا تا مدتها ادامه دارد توسط گروه های درمانی پیگیری شود.

رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور اندیشیدن تدبیر لازم برای کاستن آثار روانی حوادث و لزوم تجمع مراکز إمدادی کشور را ضروری دانست و افزود: اساتید دانشگاه باید این شاخص ها را به نکات مدیریتی تبدیل کنند و به مدیران اجرایی دهند.

نجار با تامید بر مدیریت دانش محور در حوادث طبیعی تصریح کرد: مستند سازی هر حادثه برای درس آموزی از آن و شناخت نقاط ضعف و قوت باید دردستورکار دستگاه های دخیل در امر مدیریت بحران قرار گیرد.

وی در پایان به حادثه ساختمان پلاسکو اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از تکرار حادثه پلاسکو باید ایمنی ساختمان‌ها را بالا برد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه اجرای مقررات ملی ساختمان ایران و بازرسی و نظارت از ساختمان‌ها در پیشگیری از این حوادث اهمیت فراوانی دارد، بیان کرد: باید زمینه‌های وقوع ریسک محیطی را شناسایی و با انجام اقدامات کارشناسی آنها را کاهش دهیم.

توجه به محورهای عمده توسعه پایدار

نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا، گفت: کشور ما یک کشور حادثه‌خیز است و بسیار دچار حادثه می‌‌‌شود. ما در کشور حوادث متعددی را طی 35 سال اخیر از جنگ 8 ساله تا حادثه زلزله گیلان،‌زنجان، بم و سیل ماسوله و گرگان و طوفان ریزگردها در خوزستان و 10 استان دیگر را شاهد بودیم.

وی گفت: در مجموع مساله پیشگیری نقش بسیار مهمی دارد چرا که عامل بسیاری از حوادث انسان‌ها هستند. در بسیاری از سیل‌ها انسان‌ها به دلیل قطع بی‌رویه درختان نقش اصلی را دارند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: ابتدا تصور می‌کردند که در توسعه پایداری کشور منابع اقتصادی یا تکنولوژی نقش دارند اما به مرور متوجه شدم که برای توسعه پایداری کشور باید یک انسان توسعه یافته وجود داشته باشد. ما به کرات در حوادث جاده‌ای نقش انسانی را مشاهده می کنیم.

نوبخت افزود: آموزش نقش بسیار اساسی دارد. ائمه جمعه و مسئولین مختلف باید این مساله را نهادینه کنند زیرا مساله‌ای حاکمیتی است نه جناحی و باید سه قوه در آن وارد شوند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تصمیمی اتخاذ شده تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری یکی از جلسات بهداشت و درمان را به این امر اختصاص دهیم که همه سازمان‌هایی که موازی‌کاری می‌کنند جمع شوند و در زیر لوای یک قانون قرار گیرند تا حوادث و بلایا کمتر شود.

وی گفت: نباید غافل از بیماری‌های مزمن شویم زیرا این بیماری‌ها جمع می‌شوند و ناگهان مثل کوه فرود می‌آیند حاشیه‌نشینی،‌اعتیاد از جمله آسیب‌های اجتماعی هستند که نباید از نظر دور بمانند.

تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۶

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: