امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 نقش هلال‌احمر در تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال»
سیدحمید جمال‌الدینی معاون آموزش پژوهش و فناوری هلال‌احمر
سال ٩٦، ازسوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شد. عنوانی که با کمی دقت، با ارزش‌ها و اهداف والای هلال‌احمر که همان اشتغال و در نهایت، کاهش آسیب‌های اجتماعی به منظور تسکین آلام بشری به‌ویژه برای اقشار آسیب‌پذیر، سازگار است. جوانان داوطلب هلال‌احمر، پیشتازان عرصه تولید و اشتغال هستند. دراین میان، نقش جمعیت هلال‌احمر درعرصه اشتغال و تولید و در واقع درجهت تحقق شعار ‌سال ٩٦ ازچند بعد قابل توجه و بررسی است:  
١- ازسویی، جمعیت هلال‌احمر درحوزه اشتغال بستری مناسب، برای حضور جوانان پاکی است که به شکل داوطلبانه به مردم خدمات ارایه می‌دهند. آنها داوطلبانی هستند که درجایگاه‌های مختلف با جنس خدمت به مردم آشنا شده و بدون ‌شک این جوانان، می‌توانند درصنعت و موارد دیگر نیز مولد باشند.
٢- از دیگر سو، لازم است جوانانی که فعالیت‌های داوطلبانه و خیر انجام می‌دهند، باید همچون آنچه در تمام دنیا مرسوم است، برای بکارگیری در مشاغل و حرفه‌ها در اولویت باشند و از دیگر سو، این جوانان بودند که درطول سالیان گذشته، درهنگام دغدغه‌ها و مشکلات کنار مردم بودند و درهنگام بروز بحران برای کشور همچون جنگ تحمیلی تا تمام انتخابات، عرصه سازندگی، اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه از هیچ تلاشی برای پیشرفت کشور دریغ نکردند.
٣- حمایت از تولید داخلی و کمک به اقتصاد مقاومتی ازجمله موضوعاتی است که برای جمعیت هلال‌احمر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هلال‌احمر دربخشی از برنامه پنج‌ساله‌اش به‌عنوان سند پشتیبان، محصولات و تجهیزات مورد نیاز این نهاد را اعلام کرده تا تولیدکنندگان داخلی این محصولات را با رعایت استاندارد و کیفیت لازم، تولید کنند و جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان یک بازار مصرفی بزرگ خرید این کالاهای داخلی را تضمین کرده است.
همچنین جمعیت هلال‌احمر ایران می‌تواند با دراختیارداشتن مراکز درمان خارج ازکشور، محلی برای عرضه محصولات دانش‌بنیان داخلی به دیگر کشورها شود. تکیه بر توان داخلی و بهره‌گیری ازمحصولات ایرانی به منظور تأمین تجهیزات و محصولات مورد نیاز هلال‌احمر، نه‌تنها به چرخه تولید کمک می‌کند بلکه در راستای عمل به شعار اقتصاد مقاومتی و تحقق آن خواهد بود. البته آنچه برای هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است،‌ رعایت استانداردها و کیفیت بالای این محصولات و کالاهاست.
٤- یکی دیگر ازظرفیت‌های هلال‌احمر، شرکت‌های وابسته به این جمعیت است. این ظرفیت لجستیک که باید با علوم و تکنولوژی روز دنیا همراه شود، می‌تواند علاوه بر نیازمندی‌های هلال‌احمر، توان پاسخگویی به دیگر حوزه‌های مشابه را داشته باشد.
٥-  هلال‌احمر از ظرفیت اشتغالزایی درحوزه توانبخشی، ساخت اعضای بدن مصنوعی (ارتز و پروتز) و طب فیزیکی بهره‌مند است. تجربه چند ١٠ساله هلال‌احمر در ساخت اعضای بدن مصنوعی تلفیقی از تجربه و دانش درکنار هم است؛ ظرفیتی ویژه برای تولید و اشتغال ملی محسوب می‌شود. توسعه توانبخشی در هلال‌احمر بر چرخه تولید و همچنین اشتغال جوانان تأثیرگذار خواهد بود.
٦ - جمعیت هلال‌احمر می‌تواند درکنار دانشگاه‌ها و پارک‌های فناوری و مراکز تحقیقات، محلی برای تبدیل ایده‌ها به ثروت باشد.  جمعیت هلال‌احمر با نگاه مدافع‌گری، از ترویج کسب‌وکار و اشتغال با نگاه به ارزش‌های بشردوستانه کار یعنی کسب‌وکار برای فعالیت‌های بشردوستانه و همچنین الزامات بشردوستانه برای کسب‌وکار حمایت می‌کند.  
٧ - جمعیت هلال‌احمر آمادگی تدوین شاخص‌های کسب‌وکار بشردوستانه را دارد، زیرا یکی از الزامات فضای کسب‌وکار، تولید و اشتغال، ارتقای سرمایه اجتماعی است. هلال‌احمر با حضور جوانان و با ایجاد حس اعتماد در آنها برای ارایه خدمات بشردوستانه، سعی کرده این سرمایه اجتماعی را ارتقا دهد تا ارتقای این سرمایه به رفع نیازهای دیگران کمک کند و هرچه این سرمایه اجتماعی ارتقا پیدا کند، با ایجاد اعتبار اجتماعی درکنار اعتبار اقتصادی، چرخه تولید ملی با سرعت بالاتری به حرکت درمی‌آید.
٨ - موضوع قابل توجه دیگر، جنس ارزش‌های حاکم بر جمعیت هلال‌احمر و جنس فعالیت‌های آن است که می‌تواند به نوعی منجر به اشتغال درحوزه علوم اجتماعی شود. هلال‌احمر این آمادگی را دارد که درکنار مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های فعال درعرصه علوم انسانی برای توسعه اشتغال و کسب‌وکار درحوزه علوم انسانی که خود منجر به تولید ثروت می‌شود، به‌ویژه درشرایط منطقه فعالیت کند؛ چرا که امروز تولید دانش در علوم انسانی و توسعه و ارایه محصولات مناسب منجر به اشتغال می‌شود.  
٩- هلال‌احمر با نگاه به اساسنامه خود و نگاه مدافع‌گری و مطالبه‌گری حقوق مردم می‌تواند در تدوین و تنظیم پیوست بشردوستانه توسعه ملی، اشتغال، کسب‌وکار و تطبیق آن با ارزش‌ها که به ارمغان‌آورنده صلح خواهد بود، نقش مهمی ایفا کند.  در واقع نقش جمعیت هلال‌احمر، هدایت کسب‌وکار ملی و اشتغال به سمت ارزش‌های بشردوستانه و ترویج صلح و بشردوستی است.
١٠- ظرفیت دیگر جمعیت هلال‌احمر کمک به ایجاد جامعه تاب‌آور است که الزام رسیدن به این جامعه تاب‌آور، حل مشکلات اقتصادی است. در واقع تا فقر زدوده نشود، جامعه تاب‌آور معنا پیدا نمی‌کند؛ به همین دلیل کمک به آسیب‌پذیرترین افراد در اولویت برنامه و اهداف هلال‌احمر قرار گرفته است.  
١١- اگر جمعیت هلال‌احمر در تولید ملی و اشتغال، نقش ایفا می‌کند، دقیقا در راستای کاهش فقر، برای رسیدن به جامعه تاب‌آور است. ازسوی دیگر، هرچه درآمد ناخالص ملی افزایش پیدا کند، آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند و این نیز در راستای اهداف هلال‌احمر است؛ چراکه اشتغال و تولید ملی ارزشمند است که بتواند مبتنی بر ارزش‌های بشردوستانه باشد و درنهایت منجر به تسکین آلام بشری، صلح، دوستی و کمال شود؛ یعنی همان اهداف والای ادیان الهی.
تاريخ: ۱۳۹۶/۱/۱۷

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: