امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۵
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
یادداشت وارده:
 نوروز تلخ در جاده های ایران!
صدها کشته و هزاران مصدوم حاصل نوروز ما ایرانی هاست! تو گویی جنگ است که جنگ چنین جان نمی ستاند که این جاده ها و خودروها و این رانندگان ناشی و این فرهنگ عجیب می ستانند.

نوروز تلخ در جاده های ایران

        نوروز که می شود میلیون ها ایرانی شال و کلاه می کنند و پا در رکاب و پشت رُل، راه می افتند و به جاده می زنند. به گمان اینکه خوشی، در سفر نهفته است و نوروز بی سفر یعنی «هیچ»! فرهنگی شده است در این چند سال اخیر، که نوروز یعنی پیوستن به سیل مسافران نوروزی و راه افتادن در جاده های طویل؛ در این میان آنچه غافلیم عدم توجه به آب و هوا و عدم ثبات آن و غلبه ی غالب آب و هوای زمستانی در اکثر نقاط ایران. هنوز ننه سرما چادر سفیدش را از سر جاده ها برنداشته و عمو نوروز بر دامنه ی کوهها ننشسته، خیل عظیمی از مردم راهی جاده ها می شوند. بسیاری سفر اولی هایند و بسیاری ناشی ! بسیاری دقیقه نودی تصمیم به سفر می گیرند و اندکی آماده. یک سو جاده های غیر استاندارد است و کوههای برفی و یا تنگ و ... شلوغی بیش از اندازه و ترافیک وحشتناک را هم تصور کنید که چه ماشین در ماشینی می شود در این نوروز تلخ!
خودروها هم که هر یک جلاد چهارپایی اند برای خود! نه امنیتی و نه آسایشی! جان می دهند که راه بروند و عجیب جان می ستانند! تو گویی سفیر مرگ شده اند در این جاده های مرگ!
نوروز می شود! راه می افتند! خبرها پشت سر هم کانال ها را در می نوردد ! آه از نفیر همه ی ملت بلند می سازند این سفرها! کشتند! سوختند! افتادند! در سیلاب رفتند که رفتند! همه و همه می سوزانند جگر ملت را !  صدها کشته و هزاران مصدوم حاصل نوروز ما ایرانی هاست! تو گویی جنگ است که جنگ چنین جان نمی ستاند که این جاده ها و خودروها و این رانندگان ناشی و این فرهنگ عجیب می ستانند.
اصرار بر سفر نوروزی ، آن هم به هر قیمتی و لو به قیمت از دست دادن عزیزانمان و پاره های جانمان چه معنایی دارد؟!
آیا کسی نیست به فریاد این فرهنگ عجیب برسد؟ هزار کمپین راه بیاندازیم هم چگونه می توانیم این خودروهای نا ایمن قاتل ملت را رامشان کنیم؟! آیا جاده هایمان رنگ آرامش خواهند دید؟ آیا نوروزِ بدون صدها کشته و هزاران مصدوم و میلیاردها خسارت مالی را شاهد خواهیم بود؟
چه معنا دارد همه ی ملت عید که شد به جاده ها هجوم برند ؟ چه تفاخری دارد که بگوییم: عید شیراز بودیم و اصفهان بودیم و ... آیا سایر زمانها ، اردیبهشت و خرداد و تابستان، مقاصد سفرمان بر روی کره ی زمین نخواهند بود؟!!

                                                                       

زین العابدین زینالپور فتاحی

نویسنده و پژوهشگر

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۳۰

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: