امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازبحران نیوز:
 گام نهادن در مسیر شهر تاب آور
فرا رسیدن سال نو نوید بخش تداوم حیات و نو شدن به مثابه احیای زندگی است. نوروز نمادی است برای آنکه دریابیم هر روزمان می تواند متفاوت تر از پیش و سرشار از تحول و دگرگونی باشد. تغییر و تحولی که ریشه در کسب تجربیات دیروز و نگرشی نو به فردای مان دارد. از این منظر پایان هر سال فرصتی مطلوب است تا به آنچه در طی یک سال انجام شده نگریست و با ارزیابی و تحلیل آن برای برداشتن گامی نو و پرتوان در سال جدید اقدام نمود.

در حوزه ایمنی شهری و مدیریت بحران درس آموزه های سال 95 ناشی از رخ دادها و حوادث پیش آمده به طور خلاصه بر این محور استوار است که تحقق شهری تاب آور و مقاوم در برابر سوانح و حوادث نیازمند توجه بیشتر و عزم عمومی است. به بیان دیگر مرور حوادث کوچک و بزرگ بار دیگر گوشزد می کند که مخاطرات پیرامونی زندگی شهری اعم از مخاطرات انسان ساز و طبیعی بالقوه تهدیدی برای وارد ساختن آسیب به سرمایه های انسانی و مادی پایتخت است و چنانچه از نگاه به آینده نگری و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه غفلت بورزیم باید کماکان در سال جدید در انتظار رخدادهای تلخ و ناگوار باشیم.

 طی دهه های اخیر کلان شهر تهران با رشدی سریع و نامتناسب و نامتوازن با زیر ساخت های موجود به ابرشهری تبدیل شده است که در بسیاری از حوزه های زندگی شهری با نقصان و کمبود مواجه است.

گستردگی بافت فرسوده، تراکم و تمرکز جمعیت، معضلات حاشیه نشینی، مشکلات زیست محیطی همه و همه مدیریت شهری را با هزار توی تنگناهایی مواجه ساخته است که غلبه بر آن نیاز به در انداختن طرح های نو و توجه و تمرکز بیشتر در این مقوله دارد. گرچه مخاطراتی چون زلزله، سیل، طوفان و سایر سوانح طبیعی در زمره رخدادهای نادر به شمار
می آید که بعضا ممکن است فواصل زمانی تجربه آن طولانی باشد اما دوراندیشی و تدابیر ایجاب می کند در شرایطی پیش از بحران با ترسیم سناریوهای محتمل ابعاد انسانی، مادی و پیامدهای محتمل مواجه با این حوادث ترسیم و ارزیابی شود و با بهره گیری از دانش روز و تجربه های گذشته اعم از داخلی و خارجی هر روز در زمینه ارتقای شاخص های ایمنی شهرمان گام برداریم.

 توانمندی شهروندان و مدیریت شهری در حوزه ی مقابله با حوادث و سوانع طبیعی در عین حال باعث توانمندی در حوادث انسان ساز نیز خواهد شد. بدون شک ترسیم نقشه  راه و تامین ساز و کار پیمودن این مسیر با بهره گیری از عزم ملی و تکیه بر جلب مشارکت عمومی شهروندان محقق خواهد شد. تنها در این صورت قادریم در مسیر شهری تاب آور و مقاوم حرکت کنیم. شهری که با حضور شهروندان فعال و پویا در قالب اجرای برنامه های جامعه محور در برابر حوادث و سوانح خود را ایمن ساخته و امکان مقابله در برابر آنها را خواهد داشت.

امید که بتوان با حرکت در این مسیر سال نو و سال های آینده را بدون ترس از حوادث سپری کرد و شهری ایمن در برابر حوادث طبیعی و انسان ساز  داشت. این مهم در سایه مشارکت همگان و همکاری و هماهنگی تمامی سازمان های مسئول امکان پذیر خواهد بود.

 

دکتر احمد صادقی

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: