امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۵
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
امیرمحسن ضیایی از شرایط اسفبار و نامناسب مالی ٢‌سا:
 «هیچ» را توزیع کرده‌ام!
شرایط انبارهای امدادی بحرانی است امدادگران داوطلب؛ بی‌مزد و منت، خدمتگزار مردم و افتخار جمعیت‌اند

شهروند| رئیس جمعیت هلال‌احمر با اظهار تأسف نسبت به این‌که هلال‌احمر به علت شرایط اسفبار و نامناسب مالی در دو‌سال گذشته، به‌جای پشتیبانی از استان‌ها «هیچ» را درمیان آنها توزیع کرده است، تأکید کرد: مدیران عامل استان‌ها موظفند؛ شرایط بحران بودجه‌ای هلال‌احمر را برای استانداران (به‌عنوان نماینده دولت) تشریح کنند. دکتر سیدامیرمحسن ضیایی درجلسه شورای معاونین جمعیت که با حضور علی اوسط‌هاشمی؛ استاندار سیستان‌وبلوچستان به منظور ارزیابی نقاط قوت و ضعف در امدادرسانی سیل اخیر سیستان‌وبلوچستان برگزار شده بود، گفت: در سیل و آبگرفتگی اخیر در سیستان‌وبلوچستان با تدبیری جامع که قبل ازحادثه درهلال‌احمر اندیشیده شد و همچنین مدیریت بسیارخوب، آمادگی و اطلاع‌رسانی دقیق رسانه‌ها؛ هرچند خسارت‌های جدی وارد شد، اما در ارایه خدمات منسجم و مناسب‌تر به مردم موثر بود. به گفته رئیس جمعیت هلال‌احمر؛ منابع مالی این نهاد مردمی از سه محل کمک‌های مردمی، اعتبارات ملی و استانی تأمین می‌شود و از آنجا که در سیستان‌وبلوچستان انتظاری ازمردم نمی‌توان داشت؛ باید به سایر منابع اتکا کرد که دراین زمینه نیز وضع منابع مالی مشخص است و آنچه دولت به ازای این خدمات به هلال‌احمر می‌پردازد، کمتر از ١٠‌درصد منابع مصوب مجلس و حتی کمتر از ٥‌درصد نیاز منطقه است؛ اما با همه این مشکلات تصمیم داریم تا تدابیر ویژه‌ای برای سیستان‌وبلوچستان درنظر بگیریم. وی با بیان این‌که برف و کولاک موضوع بسیارجدی مأموریت‌های کنونی هلال‌احمر است، گفت: درهمه جای دنیا، خط‌های اضطرار برای عبور نیروهای امدادی وجود دارد؛ اما امدادگران ما مجبورند درترافیک جاده‌هایی چون شمال ایران، در دمای منهای ١٩ درجه؛ پای پیاده مسیر را برای امدادرسانی به هموطنان خود طی کنند؛ با این حال در برف و کولاک ٧٢ساعت گذشته شاهد امدادرسانی تحسین‌برانگیز نیروهای امدادی بودیم و به گفته شاهدان؛ نیروهای هلال‌احمر حضوری چشمگیر درمناطق برف‌گیر داشتند و این امدادرسانی‌ها درشرایط بحرانی که هلال‌احمر در آن قرار دارد؛ انجام می‌شود.
تأکید بر آرایش صحیح نیروهای هلال‌
با توجه به وسعت سیستان‌وبلوچستان
علی اوسط‌هاشمی، استاندار سیستان‌وبلوچستان هم دراین مراسم ضمن تبریک دهه مبارک فجر و تقدیر ازحضور و مدیریت دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در امدادرسانی سیل اخیر استان، عنوان کرد: پهناوربودن سیستان‌وبلوچستان، ضرورت امکانات بیتر و نیروی انسانی بسیار وسیع‌تر از وضع کنونی را مهم کرده که نمونه آن این است که هلال‌احمر در ١٩ شهرستان استان فقط ١٤ شعبه دارد. وی با تأکید بر این‌که باید آرایش نیروهای امدادی هلال‌احمر را در سطح منطقه با توجه به وسعت استان تعریف کرد، گفت: به‌علاوه با توجه به شرایط استان، باید روش مدیریت را منطقه‌ای لحاظ و امکانات امدادی را متناسب با بافت و اقلیم تعریف کرد. دراین زمینه توجه به تجهیز انبارهای استان و تعیین تکلیف وضع پایگاه‌های کانکسی نیز از ضروریات است.
استاندار سیستان‌وبلوچستان با تأکید بر این‌که تقویت نیروهای امدادی باید با توجه به ملاحظات منطقه‌ای انجام شود، خاطرنشان کرد: ضروری است تا امکانات جمعیت تا جایی تقویت شود که تمامی انبارهای هلال‌احمر مملو از مایحتاج مردمی باشد، نه این‌که در سیل اخیر سیستان‌وبلوچستان منتظر بمانیم تا از کرمان برای تقویت استان، کمک ارسال شود. وی پیشنهاد داد: با این تعداد و حجم مشکلات اعتباری و لجستیکی که امروز عنوان کردید، ضروری است تا مسئولان جمعیت هلال‌احمر برای حل مشکلات موجود در خدمت‌رسانی به مردم، درجلسه‌ای درجمع استانداران حاضر شوند و مسائل و مشکلات این جمعیت و نظرات خود را برای بهبود شرایط، درجمع استانداران مطرح کنند تا دست‌کم استانداران برای رفع مسائل پیش‌رو چاره‌ای اندیشیده و کمک‌حال هلال‌احمر باشند.
هاشمی با تأکید برضرورت آموزش مردم و اهمیت کاهش خسارات حوادث با آگاهی‌بخشی به مردم، خاطرنشان کرد: سطح حضور در امدادرسانی‌های سیل و آبگرفتگی اخیر استان بسیار مناسب و تحسین‌برانگیز بود و مانع بسیاری از مشکلات و حواشی ناشی ازحوادث بزرگی چون سیل سیستان‌وبلوچستان شد.
استاندار سیستان‌وبلوچستان همچنین با اشاره به بافت ٥١‌درصدی روستایی این استان افزود: پهناوربودن استان تا جایی است که شمال و جنوب آن یک‌هزارو١٥٠ کیلومتر و مرکز بخش و دهستان آن ٢٠٠کیلومتر با هم فاصله دارد و این مهم قطعا امدادرسانی در استان را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد و به‌گونه‌ای دیگر می‌توان گفت، شرایط کنونی هلال‌احمر سیستان‌وبلوچستان، خود؛ دچار بحران است.


ستاد جمعیت؛ اعتبارات ندارد تا میان استان‌ها توزیع کند
رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این‌که این جمعیت منابع بسیار ناچیزی دراختیار دارد، گفت: بارها گفته شده که ازمجموع یک‌هزارو١٠٠‌میلیارد تومان اعتبارات مصوب هلال‌احمر، فقط ١٠٠‌میلیارد تومان آن اختصاص یافته و این درحالی است که فقط هزینه ساليانه هر ناوگان بالگرد هلال‌احمر، ٤٠میلیارد تومان است و این بدان معنی است که ستاد جمعیت، اعتباری ندارد که میان استان‌ها توزیع کند.
تشکیل کارگروه مشترک هلال‌ و استانداری برای رسیدگی به نیازهای امدادی سیستان‌وبلوچستان
دکتر ضیایی با تأکید بر این‌که باید هر آنچه در توان داریم، برای کمک به مردم خونگرم و همیشه درصحنه استان پهناور سیستان‌وبلوچستان به صحنه بیاوریم، مقرر کرد: براین اساس مقرر می‌شود تا با تشکیل کارگروهی به ریاست دبیرکل جمعیت هلال‌احمر و عضویت استاندار و معاونین استاندار سیستان‌وبلوچستان، روسای سازمان‌ها، معاونین و مدیرعامل هلال‌احمر سیستان‌وبلوچستان؛ مسائل و مشکلات و نیازهای این استان ارزیابی شده و اقدامات لازم برای حل آنها به فوریت اجرایی شود. وی همچنین با اشاره به ضرورت رفع مشکلات نیروهای انسانی هلال‌احمر در سیستان‌وبلوچستان تأکید کرد: در زمینه استخدام و لزوم رفع کمبود نیروهای انسانی هلال‌احمر استان، اجازه داده می‌شود تا هرتعداد نیروی پذیرفته‌شده در آزمون استخدامی جمعیت با مساعدت و تسهیل حداکثری؛ جذب و نیروی متخصص یا باسابقه نماند که به علت مدرک غیرمرتبط جذب نشده باشد.
تبدیل ٤ شعبه شهرستان‌ها با شرایط خاص به شعبه ویژه
رئیس جمعیت هلال‌احمر همچنین با بیان ضرورت تأسیس شعب جمعیت درشهرستان‌های فاقد شعبه هلال‌احمر عنوان کرد: به‌علاوه با توجه به شرایط خاص استان سیستان‌وبلوچستان ضرورت دارد تا شعب هلال‌احمر در چهار شهرستان دارای شرایط خاص، به شعب ویژه تبدیل شود.
دکتر ضیایی برضرورت شارژ و تکمیل انبارهای امدادی سیستان‌وبلوچستان با مدیریت و نظارت سازمان امدادونجات تأکید و تصریح کرد: البته بارها و به انحای مختلف و مکاتبات متعدد به مسئولان اعلام کرده‌ایم که وضع انبارهای امدادی نه‌تنها درسطح پاسخگویی به بحران‌ها نیست؛ بلکه شرایط این انبارها بحرانی نیز هست که باید دراین زمینه اقدام آنی صورت گیرد. وی با اشاره به این‌که نگاه ویژه به استان سیستان‌وبلوچستان از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: اگر به‌واقع معتقد بر آن باشیم که هلال‌احمر دربحران‌ها یکی از دستگاه‌های مهم درکمک به مردم و مدیریت استان‌هاست؛ لذا باید با هم، همصدا شویم و توجه دولت و مجلس و سایر مسئولان را به این مهم جلب کنیم که اعتبارات مدیریت و مقابله با بحران، نه فقط برای هلال‌احمر بلکه برای مدیریت بحران کشور نیز کافی نیست.

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: