امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 آمادگی فاکتور اساسی در جمعیت هلال‌احمر
مرتضی سلیمی سرپرست سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر
آمادگي به زبان ساده عبارت است از: سازماندهي كليه اقدامات واكنشي در مقابل بروز حادثه پيش از وقوع آن. منظور از آمادگي پيش‌بيني و ترسيم مشكلات موجود هنگام بروز حادثه و يافتن راه‌حل‌هايي براي اين مشكلات است. اگر بتوانيم مسائل و مشكلاتی را كه هنگام بروز فاجعه ممكن است روي دهد، شناسايي و دسته‌بندي كنيم، خواهيم توانست براي حل اين مشكلات نيز چاره‌اي بينديشيم. دانش زيربناي آمادگي است، پيش‌بيني و شناخت مشكلات و شيوه‌هاي حل آن نياز به داشتن دانش و آگاهي دقيق از مشكلات دارد. بنابراين شناسايي مخاطرات، آناليز خطر، ارزيابي آسيب‌پذيري‌ها، شناخت توانمندي‌ها و ظرفيت‌هايي كه براي مقابله و پاسخ در اختيار داريم، مي‌تواند زيربناي رويكردي باشد كه در ادبيات جديد مديريت بحران، مديريت خطر‌پذيري (مديريت ريسك) ناميده مي‌شود. شناخت مخاطرات مهم در سطوح ملي و محلي و برنامه‌ريزي براي تدبير درست آن شالوده مديريت بحران در جهان امروز است. تعاريف زير مفهومي ژرف‌تر از آمادگي را بيان مي‌كند.
«آمادگي دوره‌اي را پیش از پاسخگويي به سانحه توصيف مي‌كند كه درس‌هاي آموخته شده از تجارب قبلي مرور شده و سطوح عملكردي بهبود يافته و مهارت‌آموزي و برنامه‌ريزي مي‌شود براي پاسخگويي به وقايع آينده.»
يا «آمادگي تركيب منسجمي از عوامل زير است، شامل:   برنامه‌ريزي، آموزش، تمرين، استانداردهاي سنجش مهارت‌ها، استانداردهاي تهيه تجهيزات و مديريت فرآيند‌ها و فعاليت.»
هدف از آمادگي مهياساختن مردم و سازمان‌هاي مسئول براي مواجهه و نقش‌آفريني هنگام رخداد سانحه است.
هدف اصلي از آمادگي آن است كه اطمينان يابيم سازمان‌هاي پاسخگو و مردم در هنگام رخداد سانحه از خود رفتارهاي منطقي نشان داده و كمتر آسيب خواهند ديد.
اهداف آمادگي سانحه سه لايه داشته و شامل:  
١- دانستن اينكه پيش از آنكه سانحه رخ دهد يا پس از آن چه بايد كرد؟
٢- دانستن اينكه چگونه انجام دهيم آنچه را كه مي‌بايستي انجام شود؟
٣- آغاز تجهيزشدن با ابزار و امكانات درست براي انجام موثر آنچه كه بايستي انجام شود؟
شايد اين قانون يك قاعده فراگير باشد كه هرچه وظايف و مسئوليت‌هاي سازماني در مديريت وضعيت‌هاي اضطراري از فوريت و اهميت بيشتري برخوردار باشد، بايستي از سرعت و توان واكنش افزون‌تري برخوردار باشد و واكنش سريع هر سازمان در گرو ميزان آمادگي آن است، در نتيجه آمادگي بيشتر به پاسخگويي مطلوب‌تري خواهد انجاميد. بنابراين براي سازمان‌هاي درگير در عمليات امدادونجات ارتقای توان آمادگي اهميت بيشتري مي‌يابد. اگرچه اغلب بيشتر سازمان‌ها به‌طور مستقيم و غيرمستقيم درگير بحران مي‌شوند ولي مسئوليت سازمان امداد بيشتر و فوريت بالاتري دارد. این آمادگی مستلزم توجه کلان دولت و مجلس است، زیرا در کشوری زندگی می‌کنیم که شاخص‌های خطرپذیری در برابر سوانح طبیعی و غیرطبیعی آن بسیار بالاست. براساس آمار مرکز کنترل و هماهنگی عملیات در یک بازه زمانی ٤ساله نزدیک به ١٥٠هزار عملیات و خدمات امدادی توسط سازمان امدادونجات در سطح کشور انجام شده است و بی‌شک انجام و آمادگی و بازتوانی و ریکاوری پس از این عملیات‌ها نیز مسلتزم صرف هزینه است. لذا باید رویکرد جدی و موثرتری در حمایت از این نهاد بین‌المللی داشت که سال‌هاست در همه عرصه‌ها معین دولت و همدم مردم و آسیب‌دیدگان بوده است.
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: