امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 جمعیت هلال‌احمر به مثابه یک سرمایه اجتماعی
دکتر بهروز کارخانه‌ای مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر و عضو هیأت علمی دانشگاه
زمانی که «هرنی دونان» در قریب به ١٧٠‌سال قبل ساختار جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر را بنیان‌گذاری کرد شاید هیچگاه فکر نمی‌کرد که این جمعیت‌ها در سراسر جهان اینگونه گستردگی یافته و فعالیت‌های آن در قالب داوطلبان و جوانان و امداد و نجات آن‌قدر وسیع شود که روزی این جمعیت‌ها با داشتن میلیون‌ها عضو در سراسر جهان به بزرگترین ساختار خیریه بین‌المللی تبدیل شوند. تا جایی که  حتی تشکیلات جهانی آن مورد احترام همگان قرار گرفته و نمادهای آن در هرکجا نشانه صلح و آرامش و خیمه‌های آن دال بر وجود انسان‌های ازخودگذشته و نیکوکار برای نجات جان انسان یا تأمین سلامت یا ایجاد معیشتی در شأن آدمیزاد و با حفظ کرامت او باشد. حتی
 «هرنی دونان» فکر نمی‌کرد این جمعیت‌های نوعدوست روزی دخیل در کاهش اثرات بلایای طبیعی بوده و در موضوع پیشگیری از حوادث طبیعی و انسان‌ساز به آموزش همگان بپردازند به‌طوری که در یکی از کوچکترین جزیره دنیا به نام پاپیلیز «Papaeliese»  با یازده سکنه خدمات این جمعیت‌ها به‌ویژه از نظر آموزش پیشگیری و آمادگی در مقابل بلایای طبیعی نیز نفوذ کند. حتی فراتر از این، جمعیت‌های ملی از طریق راهبردی که فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر تا ‌سال ٢٠٢٠ مشخص کرده  سه هدف اصلی و راهبردی زیر را چشم‌انداز خودش قرار دهد:  
١- نجات جان انسان‌ها، حفاظت از زندگی و تقویت بازیابی پس از بلایا و بحران‌ها
٢- توانمندسازی مردم برای داشتن زندگی سالم و بی‌خطر
٣- ترویج شئونات اجتماعی
«social inclusion» و فرهنگ عدم‌خشونت و صلح
که همین اصلاح شئونات اجتماعی به معنای توجه به همه خوبی‌ها بوده و شامل جمیع حقوقی است که انسان‌ها دارند و می‌بایستی در جامعه رعایت شود. از طرفی توجه به جوانان در فدراسیون صلیب‌سرخ و هلال‌احمر دارای اهمیت ویژه‌ای است به‌گونه‌ای که در راهبرد درگیرسازی جوانان (Youth Engagement Strategy:   Y.E.S) بر این باور است جوانان قوی، جمعیت‌های قوی و نیز جوامع  بی‌خطر و تاب‌آوری در مقابل بلایا را می‌سازد و سوی این راهبرد است که صراحتا جوانان را اقشاری می‌داند که کار را بیشتر و بهتر انجام می‌دهند و بیشتر  به نتیجه می‌رسند.  
به‌هرحال شاید در تصور هنری دونان نمی‌گنجید که روزی خواهد رسید که جمعیت‌های هلال‌احمر و صلیب‌سرخ به توسعه پایدار توجه و در راستای حفظ و نگهداری محیط‌زیست نقش بسزایی ایفا کنند. کما این‌که درخصوص مورد اخیر در سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌جای یک هفته یک ماه درختکاری انجام می‌شود و توجه به این موضوع برای دوستداران محیط‌زیست بسیار حایز اهمیت است و بسیار فراتر از این موارد شاید. هنری‌‌ دونان هیچگاه تصور نمی‌کرد که جمعیت‌های ملی ازجمله جمعیت هلال‌احمر ایران روزی آن‌قدر دارای اعتبار و اهمیت و گستردگی شوند که باوجود خیریه و غیرانتفاعی بودن این جمعیت بازهم به جهت بالا بودن  ظرفیت و اعتبار آن توجه دولتمردان یک کشور را به خود جلب کند. اتفاقی که برای جمعیت هلال‌احمر ایران افتاد و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی در ‌سال ١٣٨٨ را متقاعد ساخت تا برای این جمعیت در ماده ٣ اساسنامه جمعیت هلال‌احمر وظایف حاکمیتی هشت گانه زیر را  در سطح داخل و خارج از کشور تصویب کند:  
١- ارايه خدمات امدادي در هنگام بروز حوادث و سوانح طبيعي مثل زلزله و سيل و غيره در داخل و خارج از كشور.
٢- ارايه كمك‌هاي اوليه در حوادث غيرمترقبه به وسيله امدادگران.
٣- برنامه‌ريزي و اقدام در جهت آمادگي مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومي در اين زمينه و تربيت كادر امدادي و نيروي انساني موردنياز.
٤- ارسال كمك و اعزام عوامل امدادي و درماني به ساير كشورها در صورت لزوم.
٥- كمك به امر توانبخشي و ارايه خدمات اجتماعي درجهت تسكين آلام آوارگان، پناهندگان، بیماران و معلولان و ايجاد حس تعاون، تفاهم، دوستي و نيكوكاري بين مردم.    
٦- تلاش در جهت تسكين آلام بشري و كمك به امر سلامت جامعه و دفاع از ارزش‌هاي انساني و كوشش در جهت برقراري دوستي و تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت‌ها.
٧- اداره امور جوانان جمعيت و توسعه مشاركت جوانان در تصميم‌گيري‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به آنها و تربيت و آموزش جوانان مذكور به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادي و عام‌المنفعه.
٨- كمك به تهيه دارو و وسايل و تجهيزات پزشكي موردنياز مراكز بهداشتي، درماني و آموزشي كشور با موافقت وزارت بهداشت و با همكاري هلال‌احمر و صليب‌سرخ جهاني كه عضو اتحاديه بين‌المللي صليب سرخ و هلال‌احمر جهاني هستند.
بی‌تردید نگاهی گذرا به این وظایف در کنار خیریه بودن جمعیت هلال‌احمر نشان می‌دهد که جمعیت هلال‌احمر درواقع یک ظرفیت بزرگ و سازنده برای کشور است که از آن به‌عنوان «سرمایه اجتماعی» می‌توان یاد کرد. امروزه این سرمایه اجتماعی کلید حل بسیاری از مشکلات در جهان است. با استفاد از جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان یک ظرفیت اجتماعی بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و خصومت‌ها را می‌توان حل کرد و در عوض فرهنگ صلح و دوستی را به‌عنوان خٌلق برتر در جامعه نهادینه کرد. بی‌تردید یکی از روش‌های ترویج  فرهنگ نیکوکاری و محبت در جامعه همین جمعیت هلال‌احمر است و چنانچه این جمعیت به درستی درک و حمایت شود بی‌تردید بسیاری از هزینه‌های مادی و معنوی مرتبط با خلقیات بد یا همان رذایل اخلاقی جای خود را به فضایل اخلاقی یا همان خوبی‌ها می‌دهد که در ادبیات راهبردهای جهانی فدراسیون صلیب‌سرخ و هلال‌احمر از آن به‌عنوان (social inclusion) نام برده می‌شود. برای مثال اگر طبق بند پنج ماده سه اساسنامه وظیفه حاکمیتی «ايجاد حس تعاون، تفاهم، دوستي و نيكوكاري بين مردم» دقیقا اجرا شود این به معنای ترویج محبت در جامعه بوده و آنگونه که صاحب‌نظران در عرصه اخلاق واقف هستند عدالت قائم‌مقام محبت است؛ به عبارتی هرچه در جامعه‌ای محبت و مهرورزی کاهش یابد به همین اندازه نیاز به عدالت و دستگاه‌های عدلیه بیشتر می‌شود و هزینه مادی و معنوی اینچنین دستگاه‌های برای کشور بسیار قابل‌توجه است. البته درخصوص آموزش همگانی نیز موضوع از همین قرار است چرا که اگر افراد جامعه آشنایی با حتی الفبای کمک‌های اولیه و اقدامات در زمان بحران را داشته باشند، می‌توانند از طریق آمادگی و پیشگیری، هزینه خسارات مالی و جانی و روحی حوادث و بلاهای طبیعی و انسان‌ساز را  برای کشور کم کنند و چه اقدام خوبی است که در راستای همین وظیفه خطیر آموزشی، جمعیت هلال‌احمر، طرح خادم یا «‌خانواده آماده در مخاطرات» را آغاز کرده و حمایت مادی و معنوی مسئولان از این طرح می‌تواند سبب حفظ سرمایه‌های انسانی و مادی در بحران‌ها شود.
با این حال جامعه ما با توجه به تحقیقات و کتب نشر یافته نیازمند سازندگی در خلقیات است و جوانان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی و آینده‌سازان کشور هستند که با ورود به جمعیت هلال‌احمر می‌توانند تغییرات و رفتارهای مثبت اخلاقی را در آنها نهادینه کرد و بی‌تردید هدایت خلقیات جامعه به سمت مسیر صحیح و متعالی از طریق جذب در جمعیت هلال‌احمر یکی از سهل و در دسترس‌ترین ساختاری است که می‌تواند سبب کاهش هزینه‌های مادی و معنوی فرهنگ ناصواب ناشی از تکثر‌های غیرقابل اجتناب در جهان رو به تغییر لحظه‌ای باشد. پس نه‌تنها سرمایه‌گذاری مادی امروز برای جذب، نگهداشت و آموزش جوانان در جمعیت هلال‌احمر در آتیه سودده و منافع مادی و معنوی بسیار برای کشور دارد بلکه می‌تواند ایران اخلاقی با مشخصه دانش‌محوری در حوادث و تعامل در رفتار و نیکوکاری در منش را به جهان عرضه کند. شاید یکی از  بهترین تصمیمات برای آینده‌نگاری بهتر وضع جوانان این کشور، واگذاری همه وظایف آموزش‌های اجتماعی- فرهنگی و برنامه‌ریزی و هدایت جوانان به سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر باشد، تا جامعه اخلاقی و با نشاط و سالم  از نظر جسمی و روحی را شاهد باشیم.  بی‌تردید به هر میزان که جمعیت هلال‌احمر در ابعاد مختلف بزرگتر شود این شاخصه مهمی از نظر توسعه‌یافتگی اجتماعی فرهنگی کشور خواهد بود.
لازم به  ذکر است که سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر از طریق طرح ارزشمند «غنچه‌های هلال» فرهنگ‌سازی برای بشردوستی را به میان مهدکودک‌ها برده و از طرفی با طرح حیاتی «دادرس» یا دانش‌آموزان آماده در روزهای سخت توانسته با همکاری وزارت آموزش و پرورش و جمعیت هلال‌احمر یک تحول عظیم و اساسی در راستای آموزش همگانی در مدارس ایجاد کند؛ به‌گونه‌ای که جمعیت هلال‌احمر از طریق طرح دادرس توانسته آموزش هشت مهارت حیاتی در امدادونجات را به بسیاری از دانش‌آموزان مدارس منتخب طی چهار‌سال اخیر آموزش دهد.
موضوع دیگری که جامعه جهانی و ازجمله ایران با آن دست‌به‌گریبان است تغییرات اقلیمی و محیط زیستی است که بی‌تردید چنانچه دولت‌ها بدون توجه به ظرفیت‌های سرمایه اجتماعی بخواهند در مسیر ایجاد شرایط بهتر در این خصوص گامی بردارند می‌بایست هزینه‌ای هنگفتی را متحمل شوند و لذا کم‌هزینه‌ترین روش کاهش اثرات منفی تغییرات اقیلمی و تخریب محیط‌زیستی استفاده از ظرفیت عظیم داوطلبان است. کما این‌که «‌صلیب سبز بین‌المللی» در راستای جلوگیری از تخریب محیط‌زیست و احیای آنچه از دست رفته توانسته از طریق پروژه‌هایی، میلیون‌ها اصله درخت را غرس کنند. بر همین مبنا با حمایت از جمعیت هلال‌احمر در کشور می‌توان «هلال سبز ملی» را ایجاد و از طریق این ظرفیت غیردولتی غیرانتفاعی و داوطلبانه بسیاری از اثرات مخرب ناشی از مشکلات زیست محیطی را حل کرد.
از این‌رو جمعیت هلال‌احمر برای نیل به اهداف و وظایف مورد اشاره در اساسنامه و همراهی با ساختار‌های جهانی ازجمله فدراسیون صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و  ایجاد نوآوری به‌عنوان یکی از ارزش‌های همان فدراسیون جهانی نیازمند کمک‌ها و توجه خیرین و دولت در راستای شکوفایی هر چه بیشتر است و به همین دلیل است که طبق ماده ۱۷ اساسنامه جمعیت  که در سال ١٣٨٨ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، نمایندگان محترم مجلس وقت دقیقا در راستای توجه و حمایت هرچه بیشتر به این سرمایه اجتماعی با دیدی عمیق و تشخیصی صحیح و اصیل تصویب می‌کنند که «علاوه بر آنچه قانون درگذشته مشخص کرده است» موارد زیر نیز به منابع مالی جمعیت هلال‌احمر اضافه می‌کنند:  
١- ٤٢درصد از درآمد حاصل از حق‌الثبت اسناد رسمي.
٢- ٥٥درصد از محل درآمد يك‌درصد كارمزد ثبت سفارشات.
٣- يك ريال از هر مراسله سفارشي و بيمه اعم از داخله و خارجه و مبلغ دو ريال از هر امانت پستي اعم از داخله و خارجه و مبلغ دو ريال و نيم از هر تلگراف اعم از داخله و خارجه كه به و سيله الصاق تمبر خيريه از فرستندگان دريافت مي‌شود.
٤- اعانات، عوايد و اموالي كه در اجراي تصميمات و مصوبات مراجع و سازمان‌هاي دولتي و شهري اختصاص به جمعيت داده مي‌شود و همچنين اعانات مردمي و كمك‌هاي خارجي.
٥- كمك‌هاي دولت به منظور تامين منابع مالي كافي و تقويت و تحكيم نيروي جمعيت كه بايد همه ساله، رديف اعتباري به‌عنوان اعانه در بودجه كل كشور منظور شود.
٦- معادل يك‌درصد قيمت هر بليت هواپيما و كشتي كه از هر مسافر بايد اخذ و به حساب جمعيت واريز شود.
حال در زمانی که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درحال تدوین بودجه‌ سال ٩٦ کشور هستند انتظار می‌رود همچون خلف خویش  که به منابع مالی جمعیت افزوده‌اند، در راستای انجام وظایف، حفظ و ارتقای هر چه بیشتر جایگاه این سرمایه اجتماعی عظیم دارای داوطلبان و سالاران نیکوکاری که اجمالا خانه عشق‌ورزی به بشریت و ترویج دگردوستی و تسکین آلام بشری، صلح و تعامل و تفاهم با دیگران است، بیش از پیش با توجه به سرعت تغییرات جهانی در ابعاد مختلف، همراهی و همکاری کرده و در این مسیر بهترین اندیشه‌های خردورزانه و کریمانه خویش را نثار تقویت جمعیت هلال‌احمر کرده و با نظارت و تعاملی دقیق چهره جهانی این نهاد مردمی را که به جهت اعتبار و جایگاه و ظرفیتش توانسته باری از دوش نظام برداشته و حتی وظایف حاکمیتی را به بهایی ناچیز بر عهد بگیرد مورد توجه ویژه قرار دهند.
در این راستا امید است نمایندگان محترم مجلس ضمن حفظ منابع مالی فوق‌الاشاره، منابع مالی جدیدی را برای جمعیت هلال‌احمر ایجاد کنند که از جمله:  
١- نظر به این‌که با بخشنامه ١٦٠٠مورخه ٢٨/١/٥٩ از سوي وزير وقت بهداري و بهزيستي و سرپرست جمعيت همه مراكز درماني اعم از بيمارستان و درمانگاه، مراكز آموزشي پزشكي و پيراپزشكي به وزارت بهداري منتقل شده و اینک اداره آن در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است لذا با عنایت به این‌که حق مالکیت این مراکز  طبق قانون برای جمعیت هلال‌احمر محفوظ است لذا پیشنهاد می‌شود نمایندگان محترم در راستای توجه به حق مالکیت جمعیت مصوب کنند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی‌درصدی از درآمد ناخالص مراکز فوق‌الاشاره را به جمعیت هلال‌احمر تخصیص دهند.
از طرفی با توجه به افزایش نفوس کشور و استهلاک غیرقابل انکار این مراکز بهداشتی و درمانی و ضرورت بازسازی و توسعه آنها و رفع موانع قانونی درخصوص مورد اخیر می‌بایست با حفظ مالکیت عرصه برای جمعیت هلال‌احمر، مالکیت اعیانی این مراکز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واگذار شود تا مردم، جمعیت هلال‌احمر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منتفع شوند.
٢- باتوجه به وجود پایگاه‌های امداد و نجات در مسیر جاده‌ها و نقش مهم و غیرقابل انکار امدادرسانی و نجات  مصدومان که بر عهده جمعیت هلال‌احمر است لذا در راستای تقویت سازمان امدادونجات ‌درصدی از درآمد بیمه شخص ثالت به جمعیت هلال‌احمر اختصاص یابد.
٣- مصدومان حوادث انسان‌ساز که از خدمات امداد و نجات توسط هلال‌احمر نظیر جست‌وجو، رهاسازی و تثبیت و انتقال بهره‌برده‌اند مکلف شوند‌ درصدی از دیه دریافتی را به جمعیت هلال‌احمر در راستای تقویت مراکز توانبخشی و ساختار امدادونجات تخصیص دهند.
٤- با توجه به این‌که جمعیت موسسه خیریه و غیرانتفاعی است و از دیگران کمک دریافت می‌کند، معافیت‌های مالیاتی و عوارضی  برای جمعیت درنظر گرفته شود.
علی‌ایحال از آنجایی که ابداع و نوآوری یکی از ارزش‌های فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر است انتظار می‌رود با توجه به تاریخ مکتوب بشردوستی در ایران‌زمین، نمایندگان محترم در راستای تقویت مادی و معنوی هرچه بیشتر این موسسه خیریه، غیرانتفاعی و غیردولتی کمک‌های مناسبی در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار دهند تا این سرمایه اجتماعی در کنار کمک‌های خیرین و توانمندان بتواند دست نیازمندی را گرفته و فرهنگ بشردوستی را ترویج کرده و بر خدمات اجتماعي در جهت تسكين آلام آوارگان، پناهندگان، بیماران و معلولان افزون کرده و در راستای  ايجاد حس تعاون، تفاهم، دوستي و نيكوكاري بين مردم و نیز اجرای راهبردهای سازمانی برنامه‌ریزی‌شده برای سال‌های پیش‌رو گام‌های موثر و موفقی بردارد، به‌گونه‌ای که در آتیه نزدیک شاهد افزایش جایگاه کشورمان از منظر ساختار‌های جهانی به‌ویژه معیار جهانی دهش(WGI) باشیم؛ چرا که طی گزارشات منتشر شده رتبه ۱۲ ایران در ‌سال ٢٠١٢ به رتبه ٤٥در ‌سال ٢٠١٦ تنزل کرده و  از این‌رو برنامه‌ریزی جهت افزایش و اعلام جهانی سه معیار مهم که عبارتند از میزان روحیه کمک مالی به نیازمندان، اهدای وقت و کمک به غریبه در جامعه، نیازمند آموزش و فرهنگ‌سازی است و این مهم حادث نمی‌شود مگر با یک نگاه معرفتی، آینده‌نگری، خیرخواهانه و سبقت جوینده در کار خیر  که حضرت حق تعالی فرموده است:
وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ، أُولئِكَ الْمُقَرَّبُونَ.
تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: