امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۵
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
«شهروند» نقش آموزش در هلال احمر را در پیشگیری از ح:
 جنبش خادم و پیشگیری از بحران‌های شهری
در بحران‌ها هرگز افراد خانواده را سرزنش نکنید و مورد حمله قرار ندهید پایگاه اطلاع‌رسانی خادم توسط معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر به‌منظور کمک به آمادگی مردم ‌در برابر ‌انواع مخاطرات طبیعی و انسان‌ساخت ایجاد شده است

ماجرای حریق و تخریب پلاسکو سرفصل جدیدی را در ضرورت آموزش خانواده‌های ایرانی و آشنایی با مخاطرات طبیعی به رویمان گشود. سرفصلی که جمعیت هلال‌احمر از ‌سال پیش با جنبش خادم آن را آغاز کرده بود و این یعنی پیشگیری و آماده‌سازی خانواده و گامی در جهت تاب‌آوری شهری.
پایگاه اطلاع‌رسانی خادم (خانواده آماده در برابر مخاطرات) جامع‌ترین مرجع آموزش همگانی مجازی در کشور است. اگرچه جمعیت هلال‌احمر از سال‌های گذشته به موضوع آموزش همگانی توجه ویژه داشته است، اما همواره خلأ وجود پایگاه اطلاع‌رسانی آموزش همگانی که به صورت اختصاصی به این موضوع بپردازد، محسوس بود. مخاطب پایگاه آموزش همگانی، عموم مردم هستند و هدف آن آماده‌سازی مردم در برابر مخاطرات طبیعی است. این پایگاه با مشارکت و همکاری متخصصان داوطلب این حوزه راه‌اندازی شد که روی دامنه khadem.ir قابل دسترسی است. این پایگاه به‌عنوان زیرساختی برای جنبش طرح ملی خادم محسوب می‌شود که این جنبش نیز در‌ سال‌جاری اجرایی خواهد شد.

«خادم» چیست؟
جنبش «خانواده آماده در مخاطرات» یا جنبش «خادم»، یک تلاش دسته‌جمعی است برای آموزش خانواده‌های ایرانی، برای این‌که در برابر مخاطراتی که آنها را تهدید می‌کند، آماده شوند. بدنه اصلی جنبش خادم را داوطلبانی تشکیل می‌دهند که بدون هیچ چشمداشتی برای سلامت هرچه بیشتر جامعه تلاش می‌کنند. با وجود این، داوطلبان براساس میزان تلاش‌شان از مشوق‌هایی هم برخوردار می‌شوند. چه مشوق‌هایی؟ مشوق‌های اعضای جنبش خادم شامل دو بخش می‌شود: نخست مشوق‌های مالی (هر عضو به‌ازای هر بار مراجعه به در هر خانه و اجرای آموزش‌ سرپایی، براساس سهمیه‌بندی مدیریت جنبش در شعبه جمعیت هلال‌احمر، پس از تأیید آن مدیریت، مبلغی را به‌عنوان هزینه ایاب و ذهاب دریافت می‌کند)، دوم هم سایر مشوق‌ها (این مشوق‌ها فقط شامل اعضای فعال جنبش خادم می‌شود. عضو فعال به عضوی گفته می‌شود که حداقل صد خانواده را تحت‌پوشش خود داشته باشد. این مشوق‌ها عبارتند از شرکت در اردوهای جمعیت هلال‌احمر، دریافت کارت تخفیف شرکت در کلاس‌های مختلف، دریافت تقدیرنامه از مقامات مسئول و سایر امتیازات به مناسبت‌های مختلف.)
کدام آموزش‌ها؟
اعضای جنبش خادم از طریق پایگاه با آموزش‌های سرپایی آشنا می‌شوند و بعد با مراجعه به شعبه جمعیت هلال‌احمر محل سکونت خود با تکمیل و تحویل فرم عضویت در جنبش خادم، پس از طی یک دوره آموزشی سه ساعته به عضویت این جنبش بشردوستانه درمی‌آیند. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که «آموزش‌های سرپایی» چیست؟ خب آموزش‌هایی است که اعضای جنبش خادم، آنها را هنگام مراجعه به در منازل مردم، به آنان ارایه می‌کنند. این آموزش‌ها کوتاه است (نباید بیشتر از ۵دقیقه طول بکشد؛ بیشتر از این، باعث ایجاد خستگی و احتمالا مزاحمت برای مردم خواهد شد.) این آموزش‌ها ساده است (باید هنگام ارایه این آموزش‌ها، بر سادگی آنها تأکید کرد و همیشه این جمله طلایی را به کسی که به در منزل مراجعه کرده، گفت:  اگر به این آموزش‌های ساده عمل کنید می‌تواند سلامت خانواده شما را در هنگام وقوع حوادث و بلایا حفظ کند. واقعا به همین سادگی است.) شما می‌توانید به‌زودی فرم عضویت در جنبش خادم را از طریق پایگاه دریافت کنید و پس از تکمیل آن، به همراه یک برگ تصویر کارت ملی، به شعبه جمعیت هلال‌احمر محل سکونت خود مراجعه کنید.
آمادگی ‌عمومی به چه درد می‌خورد؟
موجب کاهش ترس و اضطراب و نیز کاهش خسارات ناشی از سوانح می‌شود. جامعه‌، خانواده و شهروندان باید بدانند هنگام وقوع آتش‌سوزی چه باید بکنند و هنگام وقوع طوفان، زلزله یا سیل به کجا پناه ببرند.
مردم باید آماده باشند تا در مواقع ضروری خانه‌های خود را ترک کنند و در پناهگاه‌های عمومی استقرار یابند. در چنین اوضاعی شهروندان باید بدانند که چگونه نیازهای اولیه پزشکی خود را تأمین کنند.
مردم با انجام اقداماتی می‌توانند دامنه خسارات ناشی از سوانح را کاهش داده‌ یا به طورکلی خود را از گزند خطر دور نگه دارند. حوادث و بلایا سالیانه جان صدها‌هزار نفر را می‌گیرند. هریک از حوادث و بلایا ‌برای شهروندان و امکانات جامعه می‌تواند عواقب طولانی مدتی به همراه داشته باشد. اگر در جامعه حادثه‌ یا بلایی ‌روی بدهد، دولت و سازمان‌های امدادرسان اقدام به ارایه کمک خواهند کرد اما شهروندان نیز خود باید آماده باشند. امدادرسانان بلافاصله در محل وقوع سانحه حضور پیدا نخواهند کرد و گاهی ممکن است در جایی دیگر سرگرم امدادرسانی باشند.
تیم‌های آمادگی
بعد از وقوع حوادث و بلایا مردم ممکن است به‌دلیل وسعت ناحیه آسیب‌دید‌ه‌، نبود ارتباطات و مسدودشدن راه‌های دسترسی، برای مدت معینی صرفا به امکانات خود متکی باشند. برای آمادگی در برابر چنین شرایطی می‌توان در هر منطقه‌ای تعدادی از شهروندان داوطلب را ‌در قالب تیم‌های مردمی آموزش داد تا هنگام وقوع حوادث و بلایا بتوانند علاوه بر محافظت از خود و اطرافیان‌شان، به سایر آسیب‌دید‌گان نیز کمک فوری بدهند. این تیم‌ها اطلاعات مربوط به حادثه را هنگام رسیدن نیروهای کمکی نیز در اختیار آنان قرار می‌دهند. اعضای این تیم‌ها ‌در مورد شناخت ‌حوادث احتمالی و روش‌های آمادگی در برابر آنها ‌و نیز مهارت‌های اساسی سازماندهی، آموزش می‌بینند، به‌طوری که بتوانند تا زمان رسیدن نیروهای کمکی به خود، سایر اعضای خانواده، دوستان و همسایگان کمک برسانند. به این افراد، آموزش‌هایی در مورد آمادگی در برابر حوادث، ایمنی در برابر حریق، ارایه کمک‌های اولیه پزشکی، انجام عملیات جست‌وجو و نجات اولیه‌، سازماندهی تیمی و آشنایی با حمایت روانی آسیب‌دیدگان هنگام ‌وقوع حوادث و بلایا ارایه می‌شود. بعد از اتمام این دوره به اعضای گروه ‌توصیه می‌شود رابطه خود را کماکان حفظ کرده و با شرکت در مانورهای محلی و سایر برنامه‌های مخصوص داوطلبان، آمادگی جامعه را در برابر حوادث و بلایا تقویت کنند.
در Khadem.ir چه خبر است؟
این پایگاه توسط دفتر آموزش عمومی، پایه و همگانی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر به‌منظور کمک به آمادگی مردم ‌در برابر ‌انواع مخاطرات طبیعی و انسان‌ساخت ایجاد شده است.
مردم با رعایت توصیه‌های مندرج در این پایگاه قادر خواهند بود در برابر حوادث و بلایای احتمالی، آمادگی بیشتری پیدا کرده، سریعا ‌به آنها پاسخ مناسب داده و زودتر به مرحله عادی زندگی‌شان بازگردند. این پایگاه به مردم نشان خواهد داد چگونه در برابر حوادث و بلایا آمادگی پیدا کنند. در واقع، هدف اصلی از ایجاد این پایگاه آن است که هر فردی بتواند هنگام وقوع حوادث و بلایا از خود و سایر اعضای خانواده خود مراقبت کند و با رعایت توصیه‌های مندرج در آن، ‌اقدامات ‌لازم برای آماده‌شدن در برابر حوادث را در دستور کار خود قرار دهد‌. هر فرد، بخشی از سیستم مدیریت بحران کشور تلقی می‌شود.
در مدیریت بحران هدف آن است که از جان مردم و امکانات موجود جامعه در برابر انواع حوادث و بلایا مراقبت شود. اگر مدیریت بحران را در سطح کشور به‌عنوان هرمی در نظر بگیریم، مردم در قاعده آن قرار می‌گیرند. در این سطح، مسئولیت هر فرد آن است که بداند قبل‌، حین و بعد از وقوع حوادث و بلایا چه باید بکند.
به خانواده برگردیم
بعضی از بحران‌ها را خودمان به وجود می‌آوریم؛ بقیه از جهان بیرون به خانواده تحمیل می‌شوند. صرف‌نظر از این‌که بحران از کجا سرچشمه می‌گیرد، هشداری است مبنی بر این‌که در خانواده مشکلی وجود دارد و می‌تواند زندگی خانوادگی را تهدید کند. یادتان باشد که بعضی از حوادث، به چشم شما که پدر و مادر هستید، بحران نمی‌آید؛ اما به چشم کودک شما ممکن است ستمی تاریخی محسوب شود.
خانواده‌هایی هستند که در رویارویی با بحران قربانی ترس، انتقام گرفتن یا از هم پاشیدگی می‌شوند. این خانواده‌ها هنگام روبه‌رو شدن با دشواری‌ها، به دلیل باورهای محدود خود ناتوان می‌شوند. آن باورها بسیار مهم هستند، زیرا من معتقدم که مردم آنچه را باور دارند و شایسته آن هستند در زندگی خودشان به وجود می‌آورند. اگر شما پدر و مادری هستید که معتقدید صلح و آرامش و همه‌چیزهای خوب زندگی برای دیگر مردمانی است که لیاقت چیزهای خوب را دارند، پس افراد خانواده شما محکوم به زندگی دردآوری هستند. این گونه پدر و مادرها این باور را که هر بحرانی آن‌قدر پرفشار است که غلبه بر آن ممکن نیست، حفظ می‌کنند. آنان بدون هیچ ایستادگی و جنگیدنی تسلیم نتیجه منفی آن بحران می‌شوند.
از سوی دیگر، اطمینان دارم شما خانواده‌هایی را دیده‌اید که با روشی سازنده بر بحران‌های ویرانگر فایق می‌آیند. آنها با هم در این عقیده سهیم می‌شوند که «ما معتقدیم شایسته بقا هستیم و راهی برای رفع بحران پیدا خواهیم کرد.» در نتیجه، برای یافتن راه‌حل‌های درست مجهزتر می‌شوند و کمتر به راه چاره‌های باور نکردنی توجه دارند.
این خانواده‌ها مهارت گذر از بحران‌ها و نیرومند‌تر شدن را دارند با توجه بیشتر به آنچه مهم است، تمرکز دوباره بر اولویت‌ها، راهنمای اخلاقی روشن‌تر و احساس والای هدف در زندگی یا روابط خانوادگی‌شان که اکنون بیشتر از گذشته دوست‌داشتنی است. این را بدانید شما میان این‌که بحران را برای خانواده خود اسباب روسیاهی بدانید یا این‌که برای خانواده شما به فرصتی بدل خواهد شد که از آن جانی تازه می‌گیرد، قدرتمند می‌شود و از بدبختی، ارزش به وجود می‌آورد  حق انتخاب دارید. بدترین اوقات می‌تواند برای خانواد شما بهترین‌ها را به بار آورد.
بهترین فرصت برای عبور از طوفان بحران، داشتن نقشه آگاهانه طراحی شده مدیریت بحران برای غلبه بر موارد سخت پیش از وارد آوردن ضربه است «نقشه برجسته» شما باید شامل هر یک از موارد زیر باشد:   
آماده‌بودن پیش از رسیدن بحران   
آنچه در مورد بحران حیاتی است، آماده بودن است. در مقام پدر و مادر از نشانه‌های هشداردهنده اولیه آگاه باشید. نادیده‌گرفتن هشدارها به معنای نتیجه دردآوری برای کودک یا خانواده شما خواهد بود.
 آرام‌ماندن   
مهم نیست که وقتی بحران از راه می‌رسد شما چه احساسی دارید، باید آرام باشید. خودتان را نگه دارید، این کار شما به بقیه افراد خانواده نیز اعتماد و اطمینان می‌دهد. تمرین تنفس عمیق را انجام دهید. این کار به مغز شما اکسیژن بیشتری می‌رساند و شما را در روشن‌تر فکرکردن و تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند.
دورکردن خطر   
این شاید به معنای آن باشد که خودتان به پلیس تلفن کنید، چیزهای خطرناک را ضبط کنید، کودکتان را از تماس با مردم خاصی دور نگه دارید یا او را از محل خطر (از نظر جسمی یا احساسی ) یا فرد خطرناک دور کنید.
کارکردن روی مشکل، نه فرد
 یکی از نیرومندترین ابزاری که برای مدیریت و غلبه بر بحران در اختیار دارید این است که روی مشکل کار کنید نه روی فرد.
در بحران‌ها هرگز افراد خانواده را سرزنش نکنید و مورد حمله قرار ندهید. وقتی از بچه‌ای عصبانی هستید، بسیار وسوسه می‌شوید که او را سرزنش کنید و مورد انتقاد قرار دهید. اما وقتی سرزنش‌کردن را انتخاب می‌کنید، کودکی که دچار مشکل است یاد می‌گیرد بار دیگری که دچار مشکل شد آن را پنهان کند. حرفم را باور کنید، او دوباره دچار دردسر می‌شود، زیرا رفتار بحران‌زا که حل نشده باقی بماند راهی ندارد به جز تشدید شدن.
مدیریت در خانواده
در عوض، با صرف انرژی برای حل مشکل، مطمئن می‌شوید که تنها دور خود نمی‌چرخید و با بحران با دیدگاه حل‌کردن رویارو می‌شوید، نه سرزنش و تنبیه فرد. تنها با این کنترل ساده خانواده خودتان کارکردن روی مشکل و بحران، نه شخص، گام بزرگ دیگری به سوی ساختن خانواده نمونه برداشته‌اید.
نزدیک‌شدن به هم   
وقتی بحرانی به وجود می‌آید افراد خانواده میل دارند تقصیر را به گردن یکدیگر بیندازند، با حملات شخصی کسی را سرزنش و با او برخورد کنند. وقتی این روحیه حاکم شود، پیوند میان افراد تمام و خراب‌شدن روابط خانوادگی آغاز می‌شود. میان افرادی که لازم است خودشان و دیگران را باور داشته باشند، همزیستی مسالمت آمیز و دلگرم‌کننده اندکی وجود دارد. هیچ‌وقت و هرگز یکدیگر را مقصر قلمداد نکنید، روابط خانوادگی را هنگام گرفتاری دچار مشکل نسازید، در عوض به هم نزدیک‌تر شوید و از یکدیگر حمایت کنید. باید بدانید که روابط شما بالاتر از سرزنش و حملات شخصی وجود خواهد داشت. اگر افراد خانواده نمی‌توانند یکدیگر را مقصر ندانند، یک بحران، یگانگی را از هم می‌پاشد و به‌ویژه حل مشکل را با کمک یکدیگر ناممکن می‌کند.
گفت‌وگو کردن    
برای خانواده‌ای که دچار بحران شده، گفت‌وگو حیاتی است. صادق باشید و محیط آزاداندیشی را تشویق کنید. بهترین راه برای انجام دادن این کار دست از صحبت کشیدن و گوش دادن است.
توجه خاص خودتان را به فرزندتان بدهید. به حرف‌های او و داستانش گوش دهید، یا به سخنان مسئولان و دیدگاه‌هایشان گوش سپارید. اجازه بدهید فرزندانتان به راحتی پرسش کنند و پاسخ پرسش‌های آنان را با جملاتی از این قبیل: «خوشحالم که این پرسش را از من می‌کنی» بدهید . همین‌طور به آنان بگویید  «من برای تو این‌جا هستم، تا پرسش‌ها و مشکلات تو را جواب بدهم.»
وقتی صحبت می‌کنید، کلمات شما اهمیت کمتری از دیدگاه‌های شما دارند. بهتر است دیدگاهی اختیار کنید که امید برای حل بحران و عشق به فرزندتان باشد، مهم نیست چه دیدگاهی باشد.
اطمینان دادن به آن فرد خانواده بحران‌دیده که محیط خانه جای امنی است که خانواده از او مراقبت می‌کند  
 امکان دارد آنچه را کودک انجام داده است دوست نداشته باشید مسلما افت نمره‌ها، مواد مخدر، آشفتگی یا هر بحرانی را تأیید نمی‌کنید و فرزندتان را مسئول این رفتارش می‌دانید اما او می‌داند که شما در این وضع به وی کمک می‌کنید.
در حقیقت، در خانواده سالم هیچ‌کس نباید رفتار بد دیگری، ازجمله خشونت جسمی، بدرفتاری روحی یا احساسی را آشکارا تحمل کند. اگر چرخی از حرکت باز ایستند دیگر از حرکت افتاده است؛ ولی در هنگام بحران شما در کنار فرزندتان می‌مانید و به او کمک می‌کنید تا بحران را پشت‌سر بگذارد.
شما برای فرزندانتان یک سرچشمه هستید، به فرزندتان بگویید   
«از تو مراقبت می‌شود، تو برای من مقدم بر هر چیزی هستی و از تو مواظبت خواهد شد.» علاوه بر این برای خانواده این‌طور بفهمانید که «زندگی همیشه این‌طور نخواهد ماند. خانواده ما بهبود خواهد یافت».
تا اندازه‌ای طبیعی بودن   
ممکن است نتوانید هر چه را که عادت داشتید انجام دهید؛ ولی سعی کنید روش معمول زندگی خودتان را نگه دارید و سنت‌های خانوادگی را، تا حد امکان رعایت کنید. این کار اثر آرام‌کننده و استحکام‌بخشی بر دیگر افراد خانواده را دارد.
پذیرای همه راه‌حل‌ها بودن    
حتی آنهایی که در ابتدا نمی‌پذیرید. تنها چون راه‌حلی را با همه وجود قبول ندارید به این معنا نیست که برای خانواده شما راه‌حلی نباشد. در را به روی راه‌ چارهای خاص نبندید یا حتی از ابزارهایی که می‌توانند از میزان فشار بکاهند، پیش از آن‌که آنها را کاملا کشف کنید، رو برنگردانید.
ممکن است تصور کنید فایده‌ای ندارند؛ اما اگر چیزی شبیه همین‌ها برای حل مشکل شما لازم باشد، چه خواهید گفت؟ اگه باشد چی؟ لطفا بدانید: حالا زمان داوری، مقاومت در برابر بعضی ابزار و منابع که ممکن است به شما کمک کند نیست. اگر حالا بد عمل کنید امکان دارد خانواده خودتان را بعدها مغبون سازید.
نگران نبودن در مورد آینده  
از این پرسش که «اگر دوباره اتفاق  بیفتد چی؟ » دست بردارید. یادتان باشد اتفاق بدی افتاده است و شما از آن گذشته‌اید. اگر اتفاق دیگری هم بیفتد باز از آن هم می‌گذرید.
در رنج‌های خود معنا پیدا کردن    
اجازه دهید بدون معنا، هدف و دلیل از هم گسیخته شوید. باید از رنجی که در زندگی‌تان می‌برید ارزشی به دست آورید. نمی‌گویم هر اتفاقی و هر انتخابی که در زندگی دارید مثبت است. بدیهی است که این همیشه واکنشی منطقی نیست.
امکان دارد اتفاق دردناک یا آسیبی برای یکی از فرزندان یا فردی از خانواده پیش بیاید. باید از این حادثه درسی بگیرید و در آینده از او و دیگر فرزندانتان به خوبی نگهداری کنید. شاید شما تصورکنید که فرزندتان از این حادثه برخورد و غلبه را خواهد آموخت. ممکن است شما به کسانی که محاکمه‌ای در پیش دارند کمک کنید.  شاید بخواهید برای با معناکردن رنج دست به کاری اجتماعی بزنید و موقعیت بحران‌زا را تغییر دهید تا دیگر خانواده‌ها محفوظ بمانند. اگر شما از درد خود و آنچه در زندگی‌تان گذشته است بهره بگیرید، از بدبختی، ارزش خواهید ساخت.

تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۸

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: