امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 اهمیت آموزش های مردمی قبل از وقوع بحران
محمدرضا بهرامی | معاون امدادونجات هلال‌احمر قم
گسترش شهرنشینی و عدم‌آگاهی و توجه به حوادث طبیعی از آنها بلا می‌سازد. سوانح طبیعی اغلب در زمره بزرگترین بحران‌ها بوده و برای زندگی شهرنشینی خطر جدی محسوب می‌شوند. وجود صنایع و سازه‌های مختلف باعث می‌شود وقوع سوانح‌طبیعی به‌طرز پیچیده‌ای مخرب شوند و باوجود پیشرفت‌های صنعتی و علمی، انسان همچنان در برابر این سوانح بسیار آسیب‌پذیر باشد.
یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش صدمات و خسارات این‌گونه بحران‌ها، آمادگی و آموزش مردم است که خود در معرض خسارات جانی و مالی هستند.
وجود زیرساخت‌های مدیریت بحران یا امکانات امدادونجات چه‌سودی دارد اگر مردم از وجود آنها مطلع نبوده یا برای نحوه استفاده از آنها آموزش ندیده باشند. آماده‌سازی فضاهای مناسب تخلیه امن و تجهیزات پیشرفته و... به چه کار می‌آید اگر مردم از وجود آنها و نحوه کاربری‌شان اطلاع نداشته باشند.
پس در کنار اقدامات پیشگیری و آمادگی در برابر بحران‌های طبیعی، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای کاهش خسارات جانی و مالی، ارایه آموزش‌های مقابله با بحران از طرف سازمان‌های مسئول در این زمینه است.
در این‌جا آگاهی‌های کاربردی و عملی که لازم است مردم آنها را کسب کنند به‌طور خلاصه مرور می‌شود:   
- در زمان وقوع بحران انواع سیستم‌های ارتباطی قطع شده یا دچار اختلال می‌شوند.
 (ارتباطات بی‌سیم، ارتباطات موبایلی، تلفن‌ثابت، اینترنت و تلفن‌ماهواره‌ای) گاهی ایستگاه‌های زمینی مرکزی و تقویتی، تخریب می‌شوند. گاهی در اثر قطع برق یا تراکم زیاد ارتباطی و گاهی در اثر قطع کابل‌های فیبرنوری این اتفاق می‌افتد. یکی از اقدامات اولیه امدادی در این زمینه اعزام تجهیزات ارتباطات ماهواره‌ای سیار است.
لازم است مردم از اولویت‌های ارتباطی، توان سرویس‌دهی این تجهیزات آگاه بوده و درمورد مکالمات کوتاه و... آموزش‌دیده باشند.
- در زمان بحران نقل‌وانتقال بسیار دشوار می‌شود. ساختمان و تجهیزات فرودگاه‌ها آسیب‌ دیده و پروازها مختل می‌شوند. امکانات موجود نیز برای امدادرسانی استفاده می‌شود. راه‌های زمینی نیز به‌شدت آسیب‌دیده یا بسته می‌شوند. راه‌های ریلی از مسیر خارج شده و تونل‌ها ریزش می‌کنند.
تمام اینها باعث می‌شود علاوه‌بر مرگ و جراحت، هزاران مسافر در مسیرها سرگردان شوند. درکنار همه اینها هجوم مردم وحشت‌زده که می‌خواهند منطقه را ترک کنند یا برای یافتن عزیزان گمشده خویش وارد منطقه شوند باعث ترافیک و ازدحام مردم خواهد شد که باعث می‌شود روند جابه‌جایی و حرکت وسایل‌نقلیه امدادی کند شود که نتیجه مستقیم آن افزایش آمار مرگ و آسیب‌های دایمی در مجروحان خواهد بود.
- تخریب مراکز و لوله‌های آبرسانی شهری، تخریب فاضلاب و آبگرفتگی معابر از معضلات بزرگ بحران‌های طبیعی است. در این حالت علاوه‌بر نیاز به آب بهداشتی، امکان انتقال و گسترش بیماری‌ها و ایجاد اپیدمی وجود دارد. بسیار مهم است مردم بدانند که چگونه با کمترین میزان آب نیازهای بهداشتی خود را رفع کرده و چه آب‌هایی را استفاده کنند.
- معمولا هنگام وقوع بحران به دلیل تعداد زیاد مصدومان و تخریب اغلب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و عدم ظرفیت بیمارستان‌های نزدیک به منطقه و... در زمان وقوع حادثه قبل از رسیدن نیروهای امدادی این مردم هستند که در صحنه حاضرند. درصورتی‌که این مردم آموزش‌های امدادی مناسب را دریافت کرده باشند، می‌توانند جان تعدادی از مردم را نجات دهند.
- به دلیل تخریب سیستم فاضلاب، اجساد زیر آوار مانده و... امکان بروز بیماری‌های همه‌گیر زیاد است و تنها راه جلوگیری از آن توجه به دستورات نیروهای امدادی و همکاری با آنهاست.
در ساعات و روزهای اول بحران نیروهای امدادی فرصت آموزش در این زمینه را نداشته و می‌بایست این موارد از قبل به مردم آموزش داده شود تا در فاصله رسیدن نیروهای متخصص و دارو و ایمن‌سازی منابع آب و غذا، آلودگی‌های کوچک خطرساز نشوند.
- درصورت وجود تأسیسات و کارخانه‌های شیمیایی، مخازن سوخت و مواد منفجره یا هسته‌ای و... در اثر تخریب صدمه خواهند دید و احتمال نشت مواد سمی و خطرناک وجود دارد. مردمی که در نزدیکی این تأسیسات سکونت دارند باید آموزش‌دیده باشند که در صورت وقوع حادثه چگونه عمل کنند.
- سدها بسیار آسیب‌پذیرند. امکان دارد آب‌های ورودی در اثر بحران به آلاینده‌های خطرناک آلوده شوند. یا ساختمان سد تخریب شده و وقوع سیل نیز به بحران قبلی اضافه شود. یا باوجود مقاومت بدنه سد، آب مخزن در اثر ریزش سنگ افزایش ارتفاع یافته و سیل ایجاد کند. مردمی که در نزدیکی سد ساکن هستند باید بدانند کی و چه کاری انجام دهند و برای تخلیه سریع آموزش دیده باشند.
- تخریب ساختمان‌ها و انواع سازه‌های شهری از نخستین نتایج بحران حوادث طبیعی است. مردم باید بدانند که چرا و چگونه به‌سرعت ساختمان‌ها را ترک کنند، از سازه‌ها دور شوند، به ساختمان‌های نیمه تخریب‌شده وارد نشوند و بدانند در چه ساختمانی  احتمال انفجار یا برق‌گرفتگی وجود دارد.
- مراکز اسکان مجهز معمولا در فاصله دورتری احداث می‌شوند و لازم است مسیرهای احتمالی و نحوه رفتن به آن‌جا برای مردم شفاف شود.
- مردم باید مطمئن باشند که نیروهای امدادی برای کمک به آنها حضور دارند و اگر در تأمین نیازهای روزانه تاخیری هست دلایل احتمالی آن را بدانند تا بتوانند اولویت‌های امدادرسانی را درک کرده و با صبوری منتظر بمانند.
به‌هرحال اگر هر یک از سازمان‌های مسئول در زمینه تخصصی خود آموزش‌های مختصر و مفیدی را به مردم ارایه دهد، رفتارهای مردم حادثه‌دیده پس از بحران تا حدی قابل پیش‌بینی شده و میزان همکاری آنان با نیروهای امدادی افزایش خواهد یافت.
.
تاريخ: ۱۳۹۵/۵/۱۲

نظر کاربران
سلام.وقتتون بخیر. مطلبتون بسیار مفید بود. متشکرم.
من دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهش علوم اجتماعی هستم.. موضوع پایان نامه من تاثیر و نقش رسانه در مدیریت بحرانه که البته تاکید من بر مرحله قبل از بحران (آموزش مردم ) است. اگر منبع و یا افرادی رو میشناسید که تمایل دارند مورد مصاحبه در این زمینه قرار بگیرن ممنون میشم که به من معرفی کنید.
سپاس
نوشته شده توسط تهمینه فتح الهی در تاریخ ۱۳۹۵/۵/۲۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: