امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۵
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 ایمنی در برج‌ها در ١٢ پرسش و پاسخ
زندگی در برج‌ها و ساختمان‌های بلند، به‌کلی متفاوت از زندگی در سایر ساختمان‌ها نیست؛ اما قطعا تفاوت‌هایی در این میان وجود دارد. یکی از این تفاوت‌ها، تعداد زیاد ساکنان برج‌ها نسبت به سایر ساختمان‌هاست. همین موضوع، اهمیت سیستم‌های ایمنی پیچیده‌تر و گسترده‌تر در برج‌ها را توجیه می‌کند. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در برج‌ها ممکن است رخ دهد، آتش‌سوزی است. آیا همه ما در مورد شرایط آتش‌سوزی و خطرات مترتب بر آن در ساختمان‌های مرتفع، آگاهی داریم؟ می‌توانید آگاهی و اطلاعات خود را با بررسی پرسش‌ها و پاسخ‌ها
آیا خروج اضطراری در برج‌ها متفاوت از سایر ساختمان‌هاست؟
 طبقات متعدد ساختمان‌های بلند و برج‌ها، به اضافه ساکنان این طبقات، باعث ایجاد اثر تجمعی افراد زیادی می‌شود که در زمان بحران می‌خواهند فاصله عمودی زیادی را به منظور خروج از ساختمان، با استفاده از پله‌ها، طی کنند. در زمان تخلیه برج‌های مرکز تجارت جهانی به دلیل بمب‌گذاری در ‌سال ١٩٩٣، ده‌ها‌ هزار از افراد ساکن در برج‌ها، با موفقیت و ایمنی، از ساختمان‌ها خارج شدند. اما به‌طور کلی، غالبا تعداد افرادی که می‌خواهند در یک زمان از برج خارج شوند، بیش از ظرفیت برج‌ها و مسیرهای خروجی است. به اضافه این‌که فرآیند خروج و تخلیه در بعضی از برج‌ها و آسمانخراش‌های بسیار بلند درجهان، ممکن است تا ٢ساعت زمان ببرد.
امروزه، سیستم‌های ضدحریق و سایر سیستم‌های ایمنی در برج‌ها، مثل سیستم آب‌پاش اتوماتیک، برای کنترل آتش‌سوزی طراحی و نصب شده‌اند؛ به منظور این‌که همه افراد و ساکنان، مجبور نباشند برای هر اتفاقی، برج را تخلیه کنند. در اتفاقات معمولی، مثل آتش‌سوزی، تنها نیاز است که ساکنان طبقه‌ای که آتش گرفته و طبقات بالا و پایین نزدیک به آن طبقه، سریعا از پله‌های خروجی خود را به طبقات پایین‌تر از طبقه آتش گرفته برسانند و منتظر دستورات ایمنی باشند.
٢- عناصر کلیدی برج‌ها برای آمادگی در مقابل بحران چیست؟
سیستم هشدار- سریع (معمولا زنگ خطر یا سیستم ارتباط صوتی)، تعداد مسیرهای مناسب برای خروج و آشنایی ساکنان با طرح‌های بحران از طریق تکرار و تمرین.
٣- دستورالعمل‌های اضطراری مناسب در شرایط واقعی بحران و ارتباط با ساکنان برج‌ها به چه نحوی باید باشد؟
سیستم‌های هشدار برج‌ها و ساختمان‌های بلند باید از قابلیت ارتباط صوتی اضطراری برخوردار باشند. پرسنل آموزش‌دیده برج‌ها باید شرایط اضطراری را ارزیابی کنند و بتوانند پیام‌های خاصی را به ساکنان ساختمان برسانند. اگر ساکنان درخطر باشند، به آنها دستور داده می‌شود که از طریق پله‌های خروجی، به طبقات پایین‌تر بروند. ممکن است به ساکنان طبقات دیگر، دستور ماندن درهمان جا را بدهند تا زمانی که دستورات بعدی به آنها داده شود. درچنین مواردی، باید به ساکنان طبقه آتش گرفته و طبقات پایینی و بالایی نزدیک به آن طبقه نیز پیام خطر داده شود. اگر مقیاس خطر، افزایش یابد و بزرگتر شود، باید به سایر طبقات و درصورت نیاز، به همه ساکنان ساختمان، اعلام خطر شود.
٤- اگر عبور از پله‌ها، به‌طور بالقوه خطرناک باشد، آیا راه جایگزینی وجود دارد؟
سیستم‌های ایمنی و اطفای حریق نصب‌شده در برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع، مثل آب‌پاش‌های اتوماتیک حریق، برای کنترل آتش‌سوزی و کاهش نیاز به خروج همه ساکنان ساختمان به خیابان، طراحی و نصب می‌شوند. ساکنان طبقه آتش گرفته و طبقات بالایی و پایینی نزدیک به آن طبقه نیز باید از طریق پله‌های خروجی، به طبقات پایین‌تر بروند و حداقل چندین طبقه پایین‌تر از طبقه آتش‌گرفته قرار بگیرند. درچنین شرایطی باید در مکانی امن، منتظر دستورات بعدی باشند.
٥- اگر پایین‌آمدن از پله‌ها، زمانبر باشد، بهتر نیست که به سمت پشت‌بام حرکت کنیم و منتظر کمک باشیم؟
نه. بسیاری از ما، فیلم‌های نمایشی از بالگردهایی که افرادی را از پشت‌بام ساختمان‌های درحال سوختن بلند می‌کنند، دیده‌ایم. این روش غیرمعمول و خطرناکی برای ساکنان، خلبانان و آتش‌نشانانی است که درگیر آتش‌سوزی یک ساختمان هستند. نخست این‌که یک بالگرد ممکن است برای نجات شما نیاید؛ بنابراین، بالارفتن به ‌سمت پشت‌بام، به جای پایین رفتن به سمت سطح خیابان، زمان با ارزشی را از بین می‌برد. این روش‌ها، (نجات توسط بالگرد)، روش‌های استانداردی در ایالات‌متحده آمریکا یا سایر کشورها نیست. در آتش‌سوزی‌های شدید، جریان‌های حرارتی شدید که به خاطر حرارت ناشی از آتش به‌وجود می‌آید، موجب بهم‌خوردن تعادل بالگرد و بالا یا پایین‌ رفتن آن می‌شود و کنترل آن را برای خلبان، دشوار می‌سازد. همچنین، فشار نیروی موتور بالگرد و پره‌های آن، موجب می‌شود که دود و هوای بسیار داغ، به سمت ساکنان و افرادی که بالای پشت‌بام هستند، برود. اغلب ساختمان‌های بلند و برج‌ها، خصوصیاتی را واجد هستند که باعث هدایت سریع ساکنان به سمت خیابان و خروج از ساختمان می‌شود.
٦- آیا می‌توانم درشرایط بحرانی از آسانسور استفاده کنم؟
به هیچ‌وجه مناسب نیست که در زمان آتش‌سوزی یا شرایط بحرانی، از آسانسور استفاده کنید؛ حتی در یک ساختمان ٢ طبقه. زمانی که یک آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد، آسانسورها برای رسیدن به طبقه خاصی- که معمولا، لابی یا طبقه همکف است- استفاده می‌شوند. درشرایط غیرمعمول و بحرانی، ممکن است که در سیستم آسانسور، نقصی ایجاد شود و خود به خود شما را به طبقه‌ای که آتش گرفته، ببرد. بنابراین شما یا هرکسی که در آن آسانسور هست را درمعرض آتش‌سوزی قرار دهد. همچنین، بدنه آسانسور ممکن است باعث ورود دود به داخل اتاقک آسانسور شود، یا شما را به طرف پشت‌بام ببرد، یا با قطع جریان برق، یا اختلال در آن، شما در آسانسور گیر بیفتید. درهمه این شرایط، همه سرنشینان آسانسور ممکن است درمعرض دود و آتش قرار بگیرند.
٧- چه روش‌هایی باید در مورد افراد روی ویلچر یا سایر افراد معلول که توانایی حرکت ندارند، صورت بگیرد؟
همه افراد توانمند، مثل ساکنان ناتوان، باید تحت نقشه‌ها و طرح‌های بحرانی قرار بگیرند (باید همه افراد، اعم از توانمند و ناتوان، درنظر گرفته شوند). اگر باید طبقه خود را تخلیه کنید، باید طرحی داشته باشید که بتوانید به قسمت امنی بروید. در ساختمان‌هایی که سیستم محافظ اتوماتیک آب‌پاش دارند، احتمالا می‌توانید درهمان طبقه خود بمانید. به‌طورکلی ساختمان‌ها باید فضای ایمنی را به‌عنوان پناهگاه داشته باشند. این پناهگاه‌ها می‌توانند در طبقات یا در راه پله‌ها قرار بگیرند. فارغ از این‌که شما چه خصوصیات فیزیکی‌ای (معلولیت) دارید، می‌توانید در این پناهگاه‌های طراحی‌شده، پناه بگیرید و منتظر نیروهای آتش‌نشانی باشید تا شما را از آنجا خارج کنند. اغلب، در این پناهگاه‌ها دستگاه‌هایی قرار دارند که شما می‌توانید ارتباط دوطرفه با سایر ساکنان یا پرسنل برقرار کنید و بنابراین می‌توانید ماموران نجات را از موقعیت خود آگاه کنید. در هرشرایطی و بدون درنظرگرفتن توانایی‌ها یا ناتوانی‌ها، هر سوالی را که در مورد نقشه‌تان دارید، باید از پرسنل ساختمان بپرسید و از آنها درخواست کنید که درشرایط بحرانی، نقشی را برای کمک به افراد معلول و ناتوان به شما بدهند.
٨- اگر شرایط به‌نحوی پیش رفت که گیر افتاده بودم، می‌توانم برای نجات خود، پنجره را بشکنم و پایین بپرم؟
 اگر شما در یک ساختمان بلند گیر افتاده باشید، سعی کنید به مکانی بروید که می‌توانید در را ببندید و همه درزها و شکاف‌هایی را که دود می‌تواند از آنها وارد اتاق شود را بپوشانید. با استفاده از تلفن، موقعیت دقیق خود را در ساختمان، به آتش‌نشانان اطلاع دهید. سعی کنید خونسرد و صبور باشید. چراکه نجات افراد در داخل برج‌ها و ساختمان‌های بلند، ممکن است زمان زیادی طول بکشد. می‌توانید موقعیت خود را با استفاده از یک لباس با رنگ روشن، از پنجره، به نیروهای امدادی اعلام کنید؛ اما اصلا توصیه نمی‌شود که پنجره را بشکنید. اگر می‌توانید که پنجره را به آرامی باز کنید، بهتر است این کار را بکنید تا هوای تازه وارد اتاق شود، اما اگر دود از بیرون، وارد اتاق شد، پنجره را ببندید. پنجره شکسته، امکان مسدودکردن ورود دود را ندارد. در نهایت، سقوط شیشه‌های شکسته، می‌تواند موجب پاره‌شدن شلنگ آتش‌نشانی شود و عملیات نجات را مختل کند یا حتی به افراد پایین ساختمان، آسیب برساند. در هرحال، پریدن از پنجره‌ای که بالاتر از طبقه دوم قرار دارد، کار بسیار خطرناکی است.
٩- آیا ساختمان‌ها باید ابزارهای خاصی برای خروج داشته باشند؟
ابزارهایی مثل شوت نجات (escape chutes)  برای زمانی که روش‌های مرسوم فرار از پله، ناممکن است، استفاده می‌شوند. شوت، یک تونل، یا لوله پارچه‌ای است که در بالاترین نقطه ساختمان نصب می‌شود و افراد می‌توانند از درون آن به سمت سطح زمین لیز بخورند. اما چنین ابزارهایی در ساختمان‌های خاصی اجازه استفاده دارند. آنها در ایالات‌متحده آمریکا نه کاملا مجاز هستند و نه پیشنهاد می‌شوند که برای ساختمان‌های معمولی مورد استفاده قرار بگیرند.
١٠- اگر ساختمان بلند یا برج همسایه در آتش بود، آیا باید ما هم ساختمان‌مان را تخلیه کنیم؟
در زمانی که آتش‌سوزی معمولی است، نه. شما باید هوشیار باشید و تخمین بزنید که مبادا شرایط تغییر کند و این شرایط بد، مثل آتش‌سوزی، به سمت ساختمان شما نیز کشیده شود و شما را نیز تهدید کند. درچنین مواردی، پرسنل ساختمان و امدادگران باید در زمان مناسب، دستور تخلیه و خروج از ساختمان را به شما و سایر ساکنان بدهند.
١١- آیا سیستم‌های خروج ساختمان در زمان حملات تروریستی نیز به کار می‌آیند؟
هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند از مقامات دولتی انتظار تصویب قوانینی را داشته باشد که این قوانین، نیازمند هزینه‌ها و مخارج بی‌شماری برای محافظت از شما در مقابل همه خطرات قابل پیش‌بینی و غیرقابل پیش‌بینی هستند. درعمل و در واقعیت شاید هیچ راه فیزیکی برای ایجاد چنین محافظتی وجود نداشته باشد؛ حتی با سرمایه‌گذاری و هزینه‌های بی‌اندازه. پیش از حمله تروریستی ١١سپتامبر ٢٠٠١، خطر حمله انتحاری یک خلبان درحال کنترل یک بوئینگ ٧٦٧، در لیست خطرات پیش‌بینی شده هیچ فردی وجود نداشت. در‌ سال ١٩٤٥، خلبان یک هواپیمای B-٢٥ دو موتوره، تعادل و کنترل هواپیما در مه سنگین و غلیظ، از دستش خارج می‌شود و روی ساختمان امپایر استیت (Empire State Building) سقوط می‌کند. اما در زمانی که این ساختمان، خیلی شلوغ نبوده است (صبح شنبه)  زبانه‌های آتش‌ ناشی از ١٤٠٠مخزن گالنی، باعث مرگ ١٤نفر و زخمی‌شدن ٢٦نفر می‌شود.
زمانی که ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی در‌ سال ١٩٧٠ ساخته می‌شدند، طوری طراحی شدند که بتوانند در مقابل برخورد یک بوئینگ ٧٠٧ مقاومت کنند. اما بوئینگ ٧٦٧ که در ١١سپتامبر مورد استفاده قرار گرفت، بسیار بزرگتر از آن هواپیما بود و حدود ٢٠‌هزار گالن از سوخت جت را حمل می‌کرد. این میزان سوخت به اندازه‌ای بود که از شرق ایالات‌متحده به سمت غرب این کشور، بدون هیچ سوخت‌گیری پرواز کند. خارج‌شدن از چنین ساختمان‌ها و برج‌هایی، آن هم درچنین شرایطی کار ممکنی نیست.
١٢- آیا روش‌های مکتوب روی بروشورها و تابلوهای نصب‌شده در ساختمان‌ها و برج‌ها، برای هرشرایط اضطراری که ممکن است در ساختمان اتفاق بیفتد، مناسب است؟
تا حد بسیار زیادی، بله. این روش‌ها و دستورالعمل‌هایی که به صورت مکتوب به شما داده می‌شود، برای همه شرایط اضطراری و بحرانی مناسب است. تا حد وسیعی، این روش‌ها و دستورالعمل‌ها، به‌منظور محافظت و آمادگی درمقابل آتش‌سوزی اتفاقی در ساختمان‌ها و برج‌هاست. تا جایی که این روش‌ها به شما می‌گویند درچه زمانی، چه کاری را انجام دهید، این موارد همان چیزهای مورد نیاز شماست. گرچه این موضوع اجباری نیست، اما می‌توانید از پرسنل یا مدیران برج یا ساختمانی که در آن سکونت دارید، بخواهید که سالی یک‌بار شرایط ساختگی بحران را برای شما صحنه‌سازی کنند. اگر شما در طبقات بالایی برج قرار دارید، فرصت بسیار خوبی است که در این شرایط ساختگی، طرح و نقشه‌تان را تمرین و تجربه کنید.
تاريخ: ۱۳۹۵/۲/۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: