امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 افزایش تلفات و خسارات طوفان و سیل در جهان
دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران
نتایج تحقیقات نشان می دهد که جهان همچنان در برابر سوانح طبیعی ناایمن است.بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی مراکز بزرگ تحقیقاتی وابسته به سازمان ملل در طول 20 سال اخیر، 90 درصد حوادث سهمگین بر اثر سیل، طوفان، گرما و دیگر وقایع مرتبط با آب و هوا ایجاد شده است.
در این مدت تاکنون  شش هزار و 457 حادثه مربوط به آب و هوا  ثبت شده که در نتیجه وقوع آن 606 هزار نفر جان خود را از دست داده و چهار میلیون و 100 هزار نفر نیز آسیب دیده و بی خانمان شده اند.

گزارش « هزینه انسانی بلایای مرتبط با آب و هوا » (1995-2015) که توسط مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایا و دفتر حمایت از خطر بلایای سازمان ملل متحد، ارائه شده و در آن چارچوب زمانی 20 سال اخیر مورد بررسی قرار گرفته نشان از افزایش تعداد حوادث جوی در این مدت  دارد و مشخص می کند که ادامه این روند در افزایش طوفان و سیل تاثیرگذار  بوده است. سیل به تنهایی 47 درصد از تمامی حوادث جوی را به خود اختصاص داده و زندگی دو میلیارد و 300  میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است که بیشترین تعداد تلفات نیز به قاره بزرگ آسیا اختصاص دارد.

در بررسی دلایل افزایش خسارات در قاره آسیا از وسعت این قاره در کنار کثرت حوضه های آبریز رودخانه ها و تراکم جمعیت به عنوان بخشی از عوامل خطرزا در این قاره یاد شده است.این گونه است که در مجموع در آسیا بین سال های 1994 تا 2015 حدود دو هزار و 495 حادثه جوی رخ داده که در نتیجه آن 37 میلیون انسان تحت تاثیر قرار گرفته و 332 هزار نفر نیز جانشان را از دست داده اند.

از سال 1995 به بعد، سیلاب 47 درصد تمامی حوادث آب و هوایی را به خود اختصاص داده  و  زندگی دو میلیارد و 300 میلیون نفر تحت تاثیر این رخداد قرار گرفته است. همچنین نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که تعداد رخداد سیلاب از سال 2005 تا سال 2014 به طور میانگین 117 مرتبه بیشتر از میانگین سالانه در دهه های قبل بوده است.

پس از سیل، طوفان در رده دوم بیشترین تعداد وقوع حوادث جوی قرار داشته است. با این که تنها 26 درصد این طوفان ها درکشورهای کم درآمد رخ داده، 89 درصد آمار تلفات به این کشورها اختصاص دارد.

همچنین طوفان بین سال های 1995 تا سال 2015 بیش از 242 هزار نفر کشته بر جای گذاشته و علت 38 درصد مرگ های ناشی از وقوع حوادث و 92 درصد زیان های اقتصادی کشورهای کوچک بوده است.

در بررسی تغییرات اقلیمی، گرما و سرمای شدید نیز یکی دیگر از حوادثی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است. نتایج به دست آمده مشخص می کند که 76 درصد حوادث مرتبط با آب و هوا در کشورهای در حال توسعه بر اثر افزایش دما و متاثر از امواج گرمایی رخ داده که در نتیجه آن میانگین تلفات حوادث آب و هوایی در این کشورها تا 99 نفر در هر حادثه افزایش یافته و به عنوان عامل ثانویه مرگ و میر در این کشورها شناخته شده است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، در فاصله سال های 2005 تا 2014 به طور میانگین سالانه 335 حادثه مرتبط با آب و هوا رخ داده که این تعداد نسبت به دوره زمانی 1995 تا 2004 حدود 14 درصد افزایش نشان می دهد و دو برابر  تعداد وقوع این حوادث در بازه زمانی 1985 تا 1994 بوده است.

افزایش ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها و مناطق مستعد طوفان، متاثر از افزایش جمعیت  موجب آسیب پذیری انسان ها در برابر حوادث جوی شده است، از سازه ها و تجهیزات ناایمن می توان به عنوان یکی دیگر از عوامل افزایش میزان آسیب پذیری ناشی از حوادث از سال 1995 تاکنون یاد کرد.آسیب هایی که میزان خسارات مالی ناشی از آن 35 درصد کل خسارات مالی جهان است که این میزان تنها در آفریقا 16.5 درصد بوده است.

بر اساس اطلاعات ثبت شده، از سال 1995 تاکنون تعداد 87 میلیون منزل مسکونی،130 هزار مدرسه، درمانگاه، بیمارستان و دیگر تاسیسات بهداشتی- درمانی و آموزشی در اثر حوادث جوی تخریب و ویران شده اند.

ارقام ذکر شده در این گزارش حاوی نتایج مهمی است که با دقت در آن می توان گفت که کشورهای فقیر و ثروتنمد به موازات یکدیگر تحت تاثیر خسارات ناشی از حوادث جوی هستند که خسارات مالی آن با میزان درآمد و دارایی مردم ارتباط دارد.

 نتایج به دست آمده همچنین مشخص می کند که مدیریت بهتر در کنار استفاده از سامانه های هشدار سریع، کنترل بهتر سیلاب به همراه انتقال افراد از زندگی در حریم رودخانه ها به مکان های دیگر می تواند در آینده باعث نجات جان انسان های بیشتری شود.

از احیای جنگل ها، پهنه بندی سیلاب، خاکریزبندی و احیای تالاب ها نیز به عنوان راه حل های موثر و کم هزینه در این زمینه یاد  شده است.  بر مبنای این گزارش، دولت ها باید مخاطرات را با دقت نظر، برنامه ریزی، پشتکار و همکاری های بین بخشی مدیریت کنند و هر نوع اقدام و سرمایه گذاری برای پیشگیری از مخاطرات و کاهش خطرپذیری باید با توجه به خصوصیات و وضعیت جامعه انجام شود و در دستور کار قرار گیرد.

در سال های اخیر در برخی از کشورها به دنبال افزایش آمادگی و مقابله با حوادث، به میزان قابل توجهی از تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث جوی کاسته شد. به عنوان مثال کشورهای هند، چین، اندونزی، بنگلادش، تایلند و میانمار با عمل به تعهدات خود در برنامه هیوگو، خسارات ناشی از حوادث جوی را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند.

تاريخ: ۱۳۹۵/۱/۲۸

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: