امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۷
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
جهانگیری:
 همه امكانات برای مدیریت سیلاب ها بسیج شود
معاون اول رییس جمهوری اطلاع رسانی به موقع و آگاهی به مردم درباره خطر سیلاب ها را ضروری دانست و گفت: همه امكانات باید برای مدیریت سیلاب ها بسیج شود.
به گزارش عصر پنج شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد مدیریت بحران كشور با یادآوری دغدغه موجود برای ورود سیلاب به شهرهای برخی از استان های جنوبی و غربی كشور و به خصوص شهر اهواز ، بر لزوم مدیریت دقیق خروجی سد دز از سوی وزارت نیرو تاكید كرد.
وی افزود: باید ضمن اطلاع رسانی به موقع به مردم استان خوزستان به ویژه شهر اهواز، همه امكانات بسیج شود تا سیلاب های خروجی سد دز كه به سمت اهواز در حال حركت است، مدیریت شده و آسیبی به مردم شهرها و روستاهای در مسیر سیلاب وارد نشود. 
وی كنترل میزان آب ورودی و خروجی سد دز را در مدیریت وضعیت فعلی بااهمیت ارزیابی كرد و از وزارت نیرو خواست با بسیج همه امكانات و از طریق هماهنگی با سایر دستگاه های ذیربط نظیر سازمان هواشناسی، در این زمینه به بهترین شكل ممكن مشكل بوجود آمده را مدیریت كنند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان این كه دغدغه و نگرانی های فعلی نسبت به شهر اهواز از سایر شهرها بیشتر و جدی‌تر است، تصریح كرد: باید همه سازمان ها و دستگاه های استان خوزستان تلاش خود را به كار گرفته تا مردم این شهر با مشكل مواجه نشوند.
جهانگیری ادامه داد: دستگاه های مسئول در سطح كشور نیز باید همه توان خود را به كار گیرند تا مشكل فعلی كه جدی نیز است به نحو مطلوب مدیریت شده و شهر اهواز و همچنین شهرها و روستاهای در مسیر رودخانه های دز و كارون با بحرانی جدی مواجه نشود.
وی همچنین بر لزوم آماده باش كامل همه دستگاه ها و نیروهای امدادی تاكید كرد و گفت: با آمادگی كامل باید پیش بینی های لازم انجام شود و تمهیدات لازم برای مدیریت هر گونه اتفاق و احتمالی اندیشیده شود.
وی از سازمان هواشناسی نیز خواست به صورت مستمر گزارش پیش بینی وضعیت هوا را در اختیار دستگاه های مسئول از جمله وزارت نیرو و ستاد مدیریت بحران كشور قرار دهد تا آمادگی و برنامه ریزی ها بر اساس آخرین اطلاعات هواشناسی انجام شود.
معاون اول رییس جمهوری همچنین از همه دستگاه های مسئول در بخش امدادرسانی و مدیریت بحران خواست مسیرهایی كه احتمال ورود سیلاب در آن وجود دارد را شناسایی و به مردم نیز اطلاع رسانی دقیق و به موقع شود تا مردم از آمادگی كافی برای مدیریت رفت و آمد خود برخوردار باشند و هیچكس دچار آسیب نشود.
جهانگیری به تلاش های ارزنده وزارت نیرو در جهت مدیریت سد سازی كشور اشاره كرد و اظهارداشت: اقدامات این وزارتخانه مثبت و سازنده است و مدیریت وزارت نیرو و سدهای احداث شده نقش مهمی در كنترل سیلاب ها داشته است كه اگر سدهای موجود وجود نداشت خسارات و آسیب ها به مراتب بیشتر و جدی تر بود.
وزیر نیرو نیز در این جلسه با بیان اینكه سدهای موجود توانستند سیلاب ها را به میزان زیادی كنترل كنند، گفت: اگر این سدها وجود نداشتند اتفاقات بسیار ناگواری رخ می داد و فاجعه بزرگی را شاهد بودیم. 
حمید چیت چیان به سخنان نسنجیده برخی افراد كه سیاست های سدسازی دولت را زیر سوال می برند اشاره و خاطرنشان كرد: البته دولت با احداث هر سدی در هر نقطه ای از كشور موافق نیست اما امروز شاهد آن هستیم كه همین سدها توانستند به میزان قابل توجهی خسارات ناشی از سیلاب ها را كاهش دهند. 
رییس سازمان مدیریت بحران كشور نیز در این جلسه گزارشی از پیش بینی های لازم و اقدامات صورت گرفته در استان هایی كه در اثر بارش شدید باران با مشكل مواجه بودند ارائه كرد و گفت: ستاد مدیریت بحران در سطح استان ها نیز به ریاست استاندار تشكیل و تدابیر لازم برای مدیریت بحران اندیشیده شده است.
اسماعیل نجار با ارایه گزارشی از وضعیت استان ها و شهرستان هایی كه با مشكل سیل مواجه هستند به تشریح اقدامات صورت گرفته برای رفع مسدود شدن مسیرها، حل مشكل آب گرفتگی در معابر و نیز امداد رسانی به سیل زدگان پرداخت. 
در این جلسه كه وزرای كشور، نیرو، جهاد كشاورزی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رییس سازمان مدیریت بحران كشور، رییس سازمان هواشناسی و نماینده جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند، وزارت نیرو گزارشی از وضعیت بارندگی و جریان های سطحی كشور و حجم آب موجود در مخازن سدهای واقع در استان های جنوبی و غربی كشور ارائه كرد. 
رییس سازمان هواشناسی نیز گزارشی از میزان بارش ها در استان های مختلف ارائه كرد و به بیان توضیحاتی در خصوص پیش بینی بارش ها در روزهای آتی پرداخت. 
در این نشست موضوع مدیریت وضعیت موجود برای استان ها و شهرهایی كه با مشكل سیلاب مواجه هستند مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصیمات لازم برای به حداقل رساندن آسیب ها و مدیریت سیلابها به نحو مناسب اتخاذ شد.
در این جلسه همچنین ضمن تشریح آخرین وضعیت استانهای خوزستان، ایلام، لرستان و آذربایجان غربی از سوی وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران كشور، گزارشی از مشكلات بوجود آمده نظیر انسداد مسیرهای تردد، آبگرفتگی معابر و جاده ها، قطع برق و آب برخی شهرها و روستاها ارائه شد و معاون اول رییس جمهور نیز دستور رسیدگی فوری به این مشكلات و اقدام عاجل از سوی مدیریت استان های یادشده را صادر كرد.
در ادامه این نشست همچنین مقرر شد وزارت كشور هماهنگی های لازم را با استان های همجوار استان هایی كه دچار سیل زدگی شده اند، انجام دهد تا همه امكانات خود را در امر امدادرسانی و كمك به این استان به كار گیرند.
پس از اتمام این جلسه وزیر نیرو برای رسیدگی به مشكلات قطعی آب و برق و نیز مدیریت سیلاب ها در برخی از مناطق استان خوزستان به ویژه شهرها و روستاهای اطرف رودخانه های كارون و دز عازم این استان شد و مقرر شد وزیر كشور نیز آمادگی داشته باشد تا در صورت لزوم به این استان سفر كند.
تاريخ: ۱۳۹۵/۱/۲۶

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: