امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
آتشفشان:
 فوران آتشفشان در جنوب ژاپن و هراس از فاجعه هسته ای
فوران آتشفشان در یکی از جزایر جنوبی ژاپن که فاصله چندانی با یکی از نیروگاه های اتمی جنجالی این کشور نیز ندارد، هراس ساکنان محلی از وقوع خطرات احتمالی را افزایش داده است.

به گزارش بحران نیوز ، فوران آتشفشان ساکوراجیما در جزیره کیوشو، واقع در هزار کیلومتری جنوب غرب توکیو، پایتخت ژاپن خاطرات تلخ وقوع حادثه برای یکی از نیروگاه های اتمی این کشور را برای ساکنان این محل زنده کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های ژاپنی، با توجه به اینکه این آتشفشان فعال تنها 50 کیلومتر با محل نیروگاه اتمی سندای فاصله دارد، وقوع حوادث احتمالی در این رابطه، موجب هراس ساکنان این منطقه شده است.

هر چند که دولت ژاپن و مراجع ایمنی این کشور احتمال آسیب رسانی این آتشفشان به نیروگاه سندای را تقریبا غیر ممکن می دانند، اما صدور هشدار سطح چهار در پی فوران این آتشفشان و افزایش محدود ورود ممنوع اطراف محل فوران تا دو کیلومتر از جمله عواملی است که نگرانی ساکنان محلی را تشدید کرده است.

زلزله و سونامی سال 2011 میلادی، سبب فاجعه اتمی فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو شد. متخصصان این حادثه را بعد از حادثه چرنوبیل بزرگ ترین فاجعه اتمی تاریخ می دانند.

این در حالی است که چندی پیش و اندکی پس از آغاز مجدد فعالیت راکتور شماره یک نیروگاه هسته ای سندای ژاپن، گزارش ها از در خطر بودن این مرکز اتمی از سوی فعالیت های آتشفشانی حکایت داشت.

رسانه های ژاپنی پیش از این گزارش کرده بودند که شرکت «کیوشو الکتریک» که متصدی نیروگاه سندای است، محلی برای جابجایی سوخت های هسته ای در زمان فعالیت آتشفشان در نظر نگرفته و این موضوع ممکن است در آینده خطرات جبران ناپذیری را برای این منطقه بوجود آورد.

در واکنش به این موضوع مسئولان شرکت «کیوشو الکتریک» با رد این اتهامات مدعی شده اند، پس از فعال شدن آتشفشان و هشدارهای امنیتی زمان کافی برای جابجایی و انتقال سوخت های هسته ای را در اختیار دارند.

این در حالی است که فوران اخیر آتشفشان ساکوراجیما موجب شد ستونی از دود و آتش خاکستری رنگ در آسمان این منطقه منتشر شود که این حادثه از کیلومترهای دورتر قابل مشاهده بود.

به دنبال فوران آتشفشان ساکوراجیما، مردم شهر کاگوشیما که در نزدیکی محل وقوع آتشفشان قرار دارد، ناچار شدند برای تردد در خیابان ها از تجهیزات تکمیلی از جمله ماسک و لباس های مخصوص استفاده کنند.

در مجموع 109 آتشفشان فعال در ژاپن وجود دارد که حدود 10 درصد از همه آتشفشان های فعال در جهان است.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: