امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 حضور شهرداری‌ها در ٤ سیکل اصلی مدیریت بحران
| مهدی نجفی | معاون پژوهشی موسسه علمی- کاربردی هلال‌احمر|
چنانچه بخواهیم وظایف شهرداری‌ها در زمان بحران را مورد بررسی قرار دهیم، باید به شرح وظایف آنها برگردیم. شهرداری‌ها نیز مانند هر نهاد دیگری شرح وظایف دارند که براساس آن باید عمل کنند و ازجمله مواردی که می‌تواند جزو وظایف آنها باشد، فعالیت‌‌شان هنگام بحران است. ازجمله اصلی‌ترین وظایفی که در شرح وظایف‌شان قید شده، بحث مدیریت امور شهری است که وظیفه کلی آنهاست اما اگر در نظر بگیریم که اکثر شهرها در معرض مخاطرات جدی هستند، می‌توانیم وظیفه مدیریت بحران شهرها را نیز برای شهرداری قایل شویم، چراکه حداقل بخشی از مدیریت این امر به دست شهرداری‌ها انجام می‌گیرد.
 شهرداری‌ها از فضای شهر و همچنین امکانات شهری آگاهند و از این‌رو می‌توانند هنگام بحران به خوبی وارد عمل شوند، چنانچه شهرداری تهران وظیفه متفاوتی دارد و از منظر مدیریت بحران، وظایفی بر عهده‌اش گذاشته شده و سازمان مدیریت بحران تهران نیز خود مسائل را در این عرصه رصد می‌کند.
اما اگر سیکل معروف مدیریت بحران را در نظر بگیریم، براساس آن که دارای چهار مرحله است، شهرداری‌ها می‌توانند در هر کدام از مراحل بسیار کمک‌کننده باشند. نخستین نکته در این راستا، کاهش آثار بلایا، دومین مورد آمادگی در برابر بلایا، سومین نکته پاسخ به بلایا و مرحله چهارم و آخر هم بازیابی است.
 این سیکل معروفی است که در حوزه مدیریت بحران وجود داشته و از آن استفاده می‌شود و در هر یک از بخش‌های آن شهرداری می‌تواند نقش سازنده‌ای داشته باشد. در مرحله اول نقش مهمی که شهرداری دارد این است که ساخت‌وساز در شهرها را مورد بررسی قرار دهد، بعضا این ساخت‌وسازها در چارچوب قوانین درست نیست و نقش شهرداری در این مرحله کاهش آثار بلایاست.
 به این ترتیب باید نظارتش بر صدور مجوز، فروش تراکم و... را به نحو احسن انجام دهند که اگر آن شهر دچار حادثه شود، کمترین آسیب را ببیند، بخش دیگری که شهرداری می‌تواند کمک کند این است که تسهیلاتی را فراهم کند که اگر مردم خواستند سازه‌های قدیمی خود را مقاوم کنند، شهرداری با کمک سایر نهادها این امر را ممکن کند. متخصصان فنی شهرداری می‌توانند مشاوره‌هایی را به مردم بدهند که هم از جهت سازه‌ای ساختمان‌ها را مقاوم کنند و هم از منظر غیرسازه‌ای که چطور اجزا را ثابت کنند. موارد بسیار دیگری هم در مرحله اول وجود دارد که شهرداری‌ها می‌توانند به آن بپردازند و به این ترتیب در ایمنی پیش از وقوع حادثه موثر واقع شوند. در مرحله دوم که آمادگی است، شهرداری باز هم می‌تواند نقش عمده‌ای داشته باشد. معمولا مخاطرات هر شهری مشخص و در تاریخچه آن مشخص شده است. با توجه به شناسایی این امر شهرداری باید تسهیلات و امکانات کافی را در
 نظر گیرد.
 به‌عنوان مثال در بارندگی‌های شدید امکان به‌راه‌افتادن سیل زیاد است، به این ترتیب باید تعدادی از مسیرها آماده باشد. یا مثلا هنگام برف و بوران و... در این مرحله آمادگی و آموزش پرسنل شهرداری خیلی مهم است. چنانچه در بعضی از شهرداری‌ها مثل تهران، وارد آموزش عمومی و همگانی شده‌اند و گروه‌هایی مثل دوام در میان اقشار مردم ایجاد کرده‌اند که اگر این امر به کل شهر تسری پیدا کند، آمادگی عمومی افزایش می‌یابد. مرحله سوم، مرحله پاسخ به بلایاست. در این مرحله همچنان شهرداری‌ها نقش‌شان دارای اهمیت بسیار است. شهرداری‌ها جزو ارگان‌هایی هستند که امکانات سخت‌افزاری زیادی دارند و از این‌رو می‌توانند در این مرحله هم با قدرت عمل کنند. می‌توانند به پاکسازی محیط و اقداماتی از این دست بپردازند. در مرحله چهارم که مرحله بازیابی است نیز با توجه به امکانات زیادی که دارند می‌توانند به سیستم مدیریتی بحران کمک کنند. با کارهایی نظیر برپایی اردوگاه، مکان‌های مناسب برای اسکان موقت آسیب‌دیدگان و... می‌توانند نقش بسزایی در بهبود اوضاع داشته باشند. از این‌رو شهرداری‌ها ازجمله نقاط قوت شهر هستند که حضورشان می‌تواند اثر بسیاری در سیکل بحران از ابتدا یعنی پیش از وقوع حادثه تا هنگام حادثه و بعد از آن داشته باشد و همین هم عاملی است که اثرگذاری آنها و کارشان را باید مورد توجه بسیار قرار داد.
تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: