امروز: ۱۳۹۸/۱۱/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 شهرداری‌ها و اثرگذاری در بلایا
دکتر مهراب شریفی سده| مدرس امدادونجات موسسه آموزش عالی هلال ایران
در جامعه‌ای که بیش از ٧٠‌درصد از جمعیت در شهرها زندگی کرده و بسیاری از امور شهری را شهرداری‌ها متکفل‌اند نمی‌توان از کنار نقش مهم و تاثیرگذار آنها در مدیریت بحران به‌راحتی گذشت. تقریبا همه سازه‌هایی که مردم و سازمان‌ها در شهرها می‌سازند قواعد ساخت‌وساز شهرداری‌ها برآن حاکم است. ساده‌تر بگویم مردم در شهرها براساس سازوکارها و ضوابطی که شهرداری‌ها مقرر کرده و شرایطی که آنان ساخته‌اند، زیست‌می‌کنند.
شهرداری‌ها در همه مراحل مدیریت‌بحران می‌توانند به ایفای نقش پرداخته و با اقداماتی که به انجام می‌رسانند، آسیب‌های مردم را به‌شدت کاهش دهند.
اگر بر مبنای مراحل رایج  پیش، حین و بعد از سانحه آغاز کنیم، پیشگیری و اقدامات پیشگیرانه و ایمنی در سرلوحه کار قرارمی‌گیرد. اگر به روش‌های رایج پیشگیری نظری بیفکنیم مشخص خواهد شد که شهرداری‌ها در همه این مراحل می‌توانند به صورت محوری نقش‌آفرین   باشند.
روش‌های پیشگیری از آسیب (٤Es):  
*مهندسی (Engineering )
*اصلاح محیط
(Environmental modification)                
*برخورد قانونی (Enforcement )                                 
*آموزش/ توانمندسازی
(Education/empowerment )       
شهرداری‌ها معمار و طراح محیط‌ها و فضا‌های شهری‌اند و بر این مبنا مهندسی اماکن و فضاهای شهری را شهرداری‌ها طراحی، نظارت و گاهی اجرا می‌کنند. همچنین اصلاح محیط شهری و کاستن و پیشگیری از مخاطرات را عهده‌دار هستند. برخورد قانونی با کسانی که مقررات و ضوابط را زیر پا می‌گذارند را نیز شهرداری‌ها برعهده داشته و برحسب ضوابط با متخلفان برخورد می‌کنند. در سال‌های اخیر همچنین شهرداری‌ها در حیطه‌های آموزشی و سازماندهی مردم نیز ورود کرده و در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این اقدامات می‌تواند در حیطه‌های زیر باشد:  
١- از بین بردن عامل خطرساز
٢- دورشدن از خطر از نظر زمانی و مکانی
٣- دورشدن از خطر توسط حصار
٤- تغییردادن کیفیت اصلی خطر
٥- مجهز شدن به وسایل در مواجهه با خطر
٦- آموزش و به‌کاربردن دستورالعمل
٧- آگاه‌کردن فرد از خطر
٨- نظارت‌کردن
شهرداری‌ها در طراحی و اجرای پروژه‌های شهری نیز مسئولیت‌های قابل‌توجهی دارند، توجه به این موارد و تدوین پیوست‌های مدیریت‌بحران برای آنها بایستی مورد توجه قرار گیرد.
پس از پیشگیری، دسته دیگری از اقداماتی که بایستی مورد توجه قرار گیرد، اقدامات کاهش اثر (Mitigation) است. در این بخش از اقدامات نیز شهرداری‌ها نقشی برجسته دارند، اقداماتی که می‌توانند با رویکرد کاهش خطر در فضاها و اماکن شهری به‌کار بندند تا آسیب مردم کاهش یابد. اقدامات سازه‌ای و اقدامات غیرسازه‌ای در همین راستا قرار دارد.
حیطه دیگری که شهرداری‌ها می‌توانند در آن نقش‌آفرینی کنند (همان‌گونه که شهرداری کلانشهر‌هایی چون تهران، کرمان و... بدان ورود کرده‌اند) اتخاذ تدابیری درجهت آماده ساختن مردم و سازمان‌های پاسخگو برای کسب آمادگی‌های لازم و انجام اقدامات درست هنگام بروز حوادث و سوانح است. آمادگی مردم بیشتر چهره خود را در آموزش و هشداربخشی و آگاه‌سازی مردم نشان داده و با سازماندهی تیم‌های محله و در ادامه آموزش، تجهیز و تمرین مستمر آنها تکمیل می‌شود، دستاورد چنین اقداماتی بسط فرهنگ پیشگیری و آمادگی و توانمندسازی اجتماعی و درنهایت رسیدن به «جامعه آماده» است.
آمادگی سازمان‌های پاسخگو و تقسیم‌کار دقیق بین آنها برای انجام عملیات موثر و فوری پاسخگویی در کالبد جامعه شهری از دیگر وظایف و مسئولیت‌های شهرداری‌هاست که جز در چند کلانشهر کشور متاسفانه در دیگر شهرداری‌ها اقدام در خوری به‌انجام نرسیده است. در این بخش حمایت دولت از اقدامات شهرداری‌ها در جهت مدیریت بحران بایستی به انجام رسیده و شهرداری‌های کوچکتر و کم‌توان‌تر مورد حمایت جدی قرار گیرند، زیرا در هر حال حفاظت و ایمنی مردم یک وظیفه مهم حاکمیتی است.
مولفه‌های اصلی   برای کسب آمادگی سازمانی عبارتند از:  
١- برنامه‌ریزی
٢- سازماندهی
٣- آموزش و مهارت‌آموزی
٤- تجهیز
٥- تمرین و بهبود
در این بخش رویکرد کلان حاکمیت در واگذاری مدیریت شهری به شهرداری‌ها می‌تواند راهگشا باشد.
در حال‌حاضر جز شهرداری تهران و چند کلانشهر دیگر اقدام در خوری به انجام نرسیده و برنامه مدون و جامعی وجود ندارد.
سخن آخر این‌که برای  شهرداری‌ها در حیطه مدیریت‌بحران باید جایگاهی والاتر و نقشی برجسته‌تر قایل شد، به دیگر سخن شهرداری‌ها ظرفیت مناسبی برای چنین نقش‌آفرینی مهمی دراختیار دارند. آنان با مردم و جامعه شهری ارتباط وثیقی داشته و نیکوتر می‌توانند به سازماندهی جامعه بپردازند.
در دنیای امروز رویکرد مدیریت‌بحران جامعه‌محور، رویکرد غالبی است و ترجیحات بیشتری بر مدیریت‌بحران دولتی و سازمان‌محور دارد، شهرداری‌ها با امکانات و بستر مناسبی که برای مشارکت مردم دراختیار دارند می‌توانند بسیج اجتماعی در این عرصه را رقم بزنند.
و سخن پایانی این‌که برای مردم‌محورکردن مدیریت‌بحران نهاد‌های عمومی (چون شهرداری‌ها و جمعیت هلال‌احمر) ظرفیت و بسترهای مناسب‌تری را دراختیار دارند.
تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۳

نظر کاربران
سپاس از شما جناب وکیلی پور
نوشته شده توسط مهراب شرریفی سده در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶

باسلام و احترام انتصاب شما استاد پرتلاش عرصه امداد را به مدیریت آموزشهای تخصصی و ضمن خدمت تبریک عرض می نمایم
نوشته شده توسط وکیلی پور در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: