امروز: ۱۳۹۷/۷/۲۴
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
صدای نابودی و تخریب در جهان:
 صدای واقعی زمین لرزه ژاپن را بشنوید/ ضبط صدای مهلک‌ترین زمین لرزه‌ها
تصور کرده اید صدای یک زمین لرزه 9 ریشتری که منجر به شکل گیری امواجی مهیب و مخرب سونامی می شود و شهرها و جوامع متعددی را به نابودی می کشاند چگونه می تواند باشد. برای شنیدن صدا و دیدن لحظات آغازین زلزله مهیب ژاپن این خبر را حتما بخوانید.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان توانسته اند صدای لحظه آغاز زمین لرزه مهیبی که منجر به آغاز سونامی مرگبار ژاپن، مرگ و ناپدیدی هزاران انسان و نابودی ساختمانها و نشت مواد رادیو اکتیو در محیط زیست شده است را ثبت کنند.

در صورتی که صدایی برای نابودی و تخریب در جهان وجود داشته باشد، این همان صدا است. دانشمندان صدای هراسناک زمین لرزه مهیبی که در 11 ماه مارچ مردم ژاپن را در مصیبت و هرج و مرج بی پایانی درگیر کرد را ضبط کرده اند.

این اَبَرزمین لرزه بزرگ امواج بیرحمی از سونامی را به سوی ژاپن روانه کرد که این امواج تمامی مسیر خود را از هر نوع مانع، از ساختمانها گرفته تا خیابانها و پلها، پاک کرده و در کمتر از چند دقیقه شهرها و جوامع مختلفی را به نابودی کشاند.

اکنون دانشمندان لابراتوار محیطهای دریایی پاسیفیک در سیاتل آمریکا صدای غیر عادی و ترسناکی را از این زمین لرزه 9 ریشتری منتشر کرده اند، این صدا زمانی به ثبت رسیده که زمین لرزه در حال قدرت بخشیدن به امواج ویرانگر سونامی در اقیانوس آرام بوده است.

این صدا توسط میکروفن های زیر دریایی که "هایدروفن" نام داشته و در فاصله هزار و 448 کیلومتری از مرکز وقوع زمین لرزه در جزیره ای در آلاسکا نصب شده بوده، به ثبت رسیده است، این صدای مهیب چندان تفاوتی با صدای پرتاب راکتهای فضایی ندارد.

صدای منتشر شده بر روی اینترنت 16 برابر سریع تر از حالت عادی خود پخش می شود و از ثانیه 2.5 به بعد صدا با تغییر حالت دوباره صفحه های پوسته زمین در عمق چند صد کیلومتری اعماق اقیانوس به تدریج مبهم و درهم پیچیده می شود. صدای انفجار مانند اولیه ناشی ازامواج P است که امواج ارتعاشی اولیه هستند و صدای بلند تر به امواج T اختصاص دارند.

بر اساس گزارش دیلی میل، امواج T زمانی به وجود می آیند که زمین لرزه در اعماق اقیانوس شکل می گیرد، این امواج کند ترین امواج لرزه ای هستند و زمانی خلق می شوند که انرژی ارتعاشی آنها در اقیانوس به سمت بالا حرکت می کنند، در این حالت این ارتعاشات به انرژی صوتی تبدیل شده و امواج T شکل می گیرند. 

تاريخ: ۱۳۹۰/۱/۲۸

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: