امروز: ۱۳۹۹/۳/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
یادداشت ویژه:
 مهندسی امدادی کشور ما
استاد شهریار مزید آبادی

مهندسي امدادی ، در حقيقت تلاشی روزافزون در جهت تقويت اجزاي اصلي پاسخگویی ملّي كشور در برابر حوادث و سوانح و جلوگیری از تأثير مخرب بلایا و تعيين جايگاه صحيح تمامي ابعاد و ويژگي‌هاي مدیریت بحران در جامعه ماست و دستيابي به نتيجه در‌خور اين تلاش‌ها، نيازمند طرح مهندسي امدادی مي‌باشد.


مهندسي امدادی بيانگر تلاش رهبران و نهادهاي مسئول به‌منظور ارتقاي سطح آمادگی در كشور، جلوگيري از ايجاد بحران‌هاي اجتماعی پس ازبحران، ممانعت از دخالت افراد ناآگاه ، افزایش توان مردم در کاهش مشکلات ناشی از رویدادهای ناگوار، تحقق آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامي بر معیشت مناسب مردم، رشد كيفي شاخص‌هاي امدادی در كشور و نوسازي بافتها و تجهیزات امدادی در جغرافیای كشور و منطقه مي‌باشد.
 در حقيقت دستيابي به اين اهداف نيازمند بازنگری و سازماندهی مجدد مهندسي امدادی و مديريت راهبردي امدادی است. مهندسي امدادی عبارت است از طراحي، نوسازي و بازسازي سيستمهای امداد و نجات و پدافند غیرعامل.

 با توجه به اينكه مهندسي امدادی ، با انسان‌ها و پيچيدگي‌هاي انساني و جوامع سروكار دارد، بايد با روش آكادميك با مباني ديني، رفتاري، زباني، ملي، فرهنگی اجتماعی، فنی  و... مواجه گردد. اين مسأله نيازمند پيمودن مراحل مختلفي در زمينه مهندسي امدادی مي‌باشد.

 اين مراحل عبارت‌اند از: شناخت عميق مباني، توانايي‌ها و پتانسيل‌ها، پاتولوژي امدادی و تعريف مفاهيم اصلي و اصول مديريتي شامل شناخت دستگاه‌هاي امدادو نجات و نیروهای نظامی ، لزوم تغيير و تحول در اين دستگاه‌ها و افزايش بودجه های عملیاتی و عمرانی .
 در طرح اين موضوع  توجه به چند نكته ضروري است:
 
1ــ در صحنه مهندسي امدادی با چند سطح روبه‌رو هستيم كه در بالاترين سطح، آرمان‌ها و اهداف قرار دارند كه كاملاً براساس قوانین جاری کشور و پروتکل های بین المللی تبيين شده‌اند و بالاتر از طرح مهندسي امدادی قرار مي‌گيرند. و طرح عملیاتی مهندسي امدادی براساس اين آرمان‌ها و اهداف ترسيم مي‌شود. آن‌ها مطلوب‌هاي ما هستند كه طراحان كوشش مي‌نمايند با روش‌هاي گوناگون و با تنظيم سياست‌هاي مناسب به آن‌ها دست يابند.

اما در سطح اول طرح مهندسي امدادی ، سياست‌هاي كلّي امدادو نجات جاي مي‌گيرند كه ناظر به آن آرمان‌ها و اهداف هستند و دستيابي به آن‌ها زماني ممكن مي‌گردد كه هم در سياست‌هاي كلّي ساير حوزه‌هاي جامعه و هم در سطوح پايين‌تر، قوانين، آيين‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها در قالب برنامه‌هاي كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت طراحي گردند. مجموعه اين طرح كه از بالاترين سطح تا پايين‌ترين سطح را شامل مي‌شود نقشه مهندسي امدادی كشور را فراهم مي‌سازد.

2ــ دستيابي به اهداف مهندسي امدادی به‌عنوان پيش‌زمينه و مقدمه، نيازمند رصد و شناخت صحيح از تمامي ابعاد، ويژگي‌ها، مسائل و مشكلات کشور و همچنين جهت‌گيري‌ در سطح جهان و ارزيابي تأثير آن‌ها بر فرهنگ امدادی مردم است. در كنار اين شناخت دقيق، ارزيابي در سطوح ملّي و بين‌المللي در حداقل یک دهه آينده و لحاظ نمودن آن‌ها در این طرح از الزامات اصلي بحث مهندسي امدادی است.

3ــ درك درست از ميزان جمعيت كشور، تركيب جمعيتي، هرم سني، ميزان جمعيت شاغل و نوع اشتغال آن‌ها در بخش‌هاي مختلف، سطوح تحصيلات، وضعیت زمیساختی ، سوانح شایع و جدول زمانی رویدادها ،تعداد مراكز امدادی دولتی و غیر دولتی، ميزان پیشرفت كشور ، تهدیدات بالقوه و مواردي از اين قبيل، در دستيابي به اهداف ترسيم‌ شده كمك شاياني مي‌نمايد

4ــ سازمان مدیریت بحران کشور به مثابه مغز متفكر و مركز اصلي مهندسي امدادی بايد با تعيين يك ساختار مناسب و شاخص‌هاي دقيق، ضمن فراهم كردن زمينه اجراي طرح مهندسي امدادی ، از سير اجراي آن ارزيابي و پایش مستمري نموده  و با اعمال مهندسي هم‌زمان در اضلاع و بخشهای گوناگون ، دستيابي به اهداف متعالي را تحقق بخشد.

ازاين‌رو لازم است براي مواجهه با اين مجموعه عوامل، همواره طرحها و فعاليت‌هاي متناسب طراحي و اجرا شود. هر چند که ایجاد هندسه امداد ونجات در سالهای مختلف تابعی از عناصر مختلف بوده و همواره چرخه بحران در دایره ای بسته نگنجیده اما توجه به اين پيچيدگي‌ها بايد موجب شود كه اولا ميزان انتظار از مهندسي امدادی را واقع‌بينانه تعيين كرد و ثانيا در مباني نظري امداد و نجات و آنچه به‌عنوان "نظريه‌ پدافند ملي" بايد بدان رسيد، اين چالش‌ها را به‌عنوان ملاحظات مهم درنظر گرفت. دست نيافتن به اثرگذاري صددرصدِ مهندسي امدادی ، هرگز نبايد ما را از تاثير نسبي آن، كه در جهت‌دهي به تحول اجتماعی جامعه بسيار مهم است، غافل يا نسبت به آن نااميد سازد.
تاريخ: ۱۳۹۱/۶/۲۹

نظر کاربران
موفق باشید
نوشته شده توسط سجاد سرابی در تاریخ ۱۳۹۶/۷/۱۶

با سلام
خدمت استاد معظم جناب آقای مزیدآبادی
با احترام فراوان وافتخار بیحد از وجود استادان بزرگواری همچون جنابعالی و استاد عبدخدابنده امیدوارم وجود نازنینتان که همواره موثر و راهگشای مشکلات و موانع مدیریت بحران بوده و با تربیت ناجیان -کارشناسان و امدادگرانی که حافظ جان انسانها و مددرسان حادثه دیدگان میباشند سلامت باشد
در این پنجشنبه یادی میکنیم از امدادگران شهید و و استاد بیژن دفتری و حمید ملا اکبری

ارادتمند شما -حمید سلطانی از کرمان

نوشته شده توسط حمید سلطانی از کرمان در تاریخ ۱۳۹۵/۵/۲۱

استاد گرامی
سلام وخدا قوت مثل گذشته پرتوان
پایدار باشید
و سربلند
نوشته شده توسط کمالی در تاریخ ۱۳۹۳/۷/۱۳

سلام بر گونه افراد نایابی چون شما
از قدیم شما را می شناسم ، گرچه اغیرا کم میبینمتان و شما من را نمیبینید
خدا به شما سلامتی بدهد و به همرزمانتان در غرصه ی حقیقی پیکار با بحران
روح رفتگان شاد
ارادتمند علیپور سمعی و بصری 16 تیر 1393
نوشته شده توسط حسین علیپور در تاریخ ۱۳۹۳/۴/۱۶

جناب آقای دکتر مزیدآبادی سلام
امروز 3/11/92 من افتخار داشتم در حسینه ارشاد از محضر شما استفاده کنم سخنرانی شما بسیار جالب بود مقایسه ای که بین کوبه ژاپن و بم انجام داده بودید بسیار جالب و برای من جای تاسف بود که بعد از 10 سال ما در کجا هستیم درحالیکه کوبه بعد از 4 سال کاملا ساخته شد به هرحال ممنونم
می خواستم بدانم آیا امکان دارد فیلمی را که در این جلسه راجع به کوبه نشان دادید را داشته باشم در صورت امکان به ایمل من ارسال فرمائید پیشاپیش از شما تشکر و قدردانی می نمایم
نوشته شده توسط احمد سدیدخوی در تاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۳

درود بر شما
دوست گرامی چناب مزید آبادی، گفتار شما پس از یکسال گذشت زمان، بالای سر. طبق معمول نیک گفتار و نیک پندار و نیک کردار بوده و خواهید بود.
فقط در مورد شماره 4 فرمایش فوق :
4ــ سازمان مدیریت بحران کشور به مثابه مغز متفكر و مركز اصلي مهندسي امدادی بايد با تعيين يك ساختار مناسب و شاخص‌هاي دقيق، ضمن فراهم كردن زمينه اجراي طرح مهندسي امدادی ، از سير اجراي آن ارزيابي و پایش مستمري نموده و با اعمال مهندسي هم‌زمان در اضلاع و بخشهای گوناگون ، دستيابي به اهداف متعالي را تحقق بخشد.
---یک سوال دارم؟
آیا این سازمان چنین کاری را انجام داده، میدهد و یا در برنامه دارد که بدهد؟!...
سازمان مدیریت بحران پاسخ دهد لطفا.
ostadsaraie@yahoo.com
نوشته شده توسط رضا استادسرائی در تاریخ ۱۳۹۲/۷/۱۴

با سلام واحترام خدمت استاد ارجمند جناب آقای مزیدابادی این مردبی ادعا وپرتلاش وبا نشاط از مقاله خوبتان بهره بردم امیدوارم مارا در سازمان جوانان هلال احمر بیشتر یاری نمایید رویکردهای جدیدی درخصوص پیشگیری وکاهش اثرات حوادث طبیعی طراحی کرده ایم خوشحال می شوم ایمیلتان را داشته باشم واز نظرات ارزشمند شما درخصوص طرح ها بهره مندشویم. با تشکر محمدی
نوشته شده توسط کبری محمدی در تاریخ ۱۳۹۲/۴/۲۹

سلام. تلاش و جستجوگری و مداومت شما در پرداختن به مسائل مدیریت بحران قابل تحسین و قدردانی است جناب مزید آبادی. پاینده و سرفراز باشید استاد.
نوشته شده توسط نوراله نصرتی در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۰

حضور محترم جناب استاد شهریار مزید آبادی
با سلام و ادب

درد يك پنجره را پنجره ها مي فهمند
معني كور شدن را گره ها مي فهمند

سخت بالا بروي ، ساده بيايي پايين
قصه تلخ مرا سُرسُره ها مي فهمند

يك نگاهت به من آموخت كه در حرف زدن
چشم ها بيشتر از حنجره ها مي فهمند

آنچه از رفتنت آمد به سرم را فردا
مردم از خواندن اين تذكره ها مي فهمند

نه نفهميد كسي منزلت شمس مرا
قرن ها بعد در آن كنگره ها مي فهمند..
نوشته شده توسط فرهاد شرف پور در تاریخ ۱۳۹۱/۶/۲۱

ممنون خاطره یخوب کلاس ها وسخنرانی های آقای مزید آبادی از یاد شاگردانشان نمی رود
نوشته شده توسط bahram در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱۸

بسیار عالی
نوشته شده توسط محسن در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: