امروز: ۱۳۹۹/۳/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
استاد بیژن دفتری در گفتگو با ایرنا:
 نقص در برنامه ریزی و سازماندهی چالش بزرگ امدادرسانی در كشور
محقق و مدرس مدیریت بحران و سوانح كشور گفت:نقص در برنامه ریزی و سازماندهی مناسب نیروهای امدادی قبل از وقوع سوانح و نبود برنامه عملیاتی از سوی سازمان های امدادرسان از جمله چالش های موجود در عملیات پاسخ اضطراری به حوادث و سوانح طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت در كشور است.

'بیژن دفتری' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود:همچنین طبق بررسی های صورت گرفته از سوی كارشناسان و متخصصان عملیات امدادرسانی ،نقص در قانون، كمبود یا نبود ضمانت اجرایی قانونی، نقص در ساختار مدیریتی و مدیریت واحد سازمان های امدادرسان،تداخل كاری و موازی كاری و برخورد هیجانی و احساسی با حوادث از دیگر چالش هایی است كه بخش های امدادرسان با آن روبرو هستند.

این كارشناس خبره مدیریت بحران و سوانح كشور ادامه داد:تاخیر در دریافت خبر و كم و كیف وقوع حوادث طبیعی،غیر طبیعی و انسان ساخت برای مدیران مركزی و استانی و نیز اعلام ناصحیح كانون وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله كه تا ساعت ها تصمیم گیرندگان مدیریت سوانح را دچارسردرگمی می كند از جمله مهمترین مسایل و مشكلات موجود در امدادرسانی به آسیب دیدگان حوادث است.

وی ،انجام عملیات امداد و نجات بوسیله نیروهای آموزش ندیده مردمی در ساعات اولیه وقوع سوانح را از دیگر مشكلات امدادرسانی ذكر كرد و گفت:در بسیاری مواقع به اعزام نیروهای ارزیاب بدون امكانات و تجهیزات به منطقه وقوع حادثه اصرار می شود این در حالی است كه این نیروها به عنوان مدیران عملیاتی و اجرایی در كنترل بحران نقش به سزایی ایفا می كنند.

رییس اسبق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: در پوشش سریع و فوری امدادرسانی به حوادث یاد شده در كشور، نیروهای امدادگر هر قدرهم كه آماده باشند به دلیل ماهیت و فرآیند وقوع حوادث بویژه زلزله با تاخیر به محل وقوع سانحه می رسند؛ بنابراین نخستین كسانی كه در محل وقوع حوادث حاضر می شوند خود مردم و نیروهای داوطلبان می باشند كه باید سازمان های امدادرسان با برنامه ریزی آموزشی تمامی آحاد مردم را با آموزش های امدادی آشنا كنند.

دفتری اظهار داشت: خود امدادی صحیح و یاری رساندن مردم با میزان زنده ماندن آسیب دیدگان ارتباط مستقیم دارد؛ آمارها و بررسی ها حاكی از آن است كه اگر خروج آسیب دیدگان از زیر آوار در نیم ساعت اول وقوع رخداد صورت گیرد،3 /99 درصد آسیب دیدگان زنده خواهند ماند، در روز اول این آمار به 81 درصد و در روز دوم به 7/53 درصد كاهش خواهد یافت.

وی، مجموعه تمهیدات و كمك های اضطراری به آسیب دیدگان و حفظ جان آنها را عملیات امداد و نجات عنوان كرد و مهمترین اقدامات آن را شامل وجود برنامه عملیاتی، پایگاه های امدادی، سازماندهی، تجهیزات و گروه های آموزش دیده و نیز تامین اعتبارات لازم دانست.

این محقق؛ مدرس و پیشكسوت عرصه امداد ونجات در خصوص امدادرسانی حوادث و سوانح احتمالی شهر تهران در مواقع اضطراری عمومی و پیچیده گفت: دوری انبارهای اقلام امداد و نجات از بافت شهری با توجه به پیچیدگی حمل و نقل در شرایط بحران،نگرانی عمده‌ای است كه تدبیر امروز متولیان دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح را نیاز دارد.

دفتری افزود: با توجه به وسعت شهر تهران و اینكه اكثر انبارهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر در خارج از شهر هستند باید ازهم اكنون با مشاركت شهرداری و سازمان مدیریت بحران كشور‌، محیط‌ ها و اماكن مناسب برای ذخیره اقلام امداد و نجات از قبیل چادر، موادغذایی ،مواد بهداشتی،سوخت و نظایر آن در محله‌های شهر مشخص و تجهیز شود چرا كه با وقوع زلزله شدید مسیری كه اكنون یك ساعته طی می‌شود ممكن است یك تا دو روز طی شود و این یعنی از دست دادن زمان طلایی در نجات حادثه دیدگان!

وی كه از تجربه حضور در اكثر زلزله‌ها، سیل‌ها و حوادث طبیعی در جهان در طول سه دهه گذشته برخوردار است، اظهار داشت: باید فرصت امروز را دریابیم كه هنوز حادثه رخ نداده و توان مقابله را در شهر تهران افزایش دهیم و این كه مدام می‌گویند قیمت زمین در تهران برای ایجاد انبار‌های امداد و نجات گران است و ساخت این مجموعه‌ها هزینه دارد، پرسش این است مگر چه چیزی با ارزش‌تر از جان انسان داریم كه برای آن سرمایه‌گذاری نمی‌كنیم.

این مدرس مدیریت بحران و سوانح ، انجام عملیات امداد و نجات در تهران را به مراتب از سایر شهر‌ها و مناطق روستایی پیچیده‌تر و دشوارتر توصیف كرد و گفت:ساختمان‌های سایر شهرهای كشور با ساختمان‌های تهران فرق دارد، امداد و نجات در خانه‌هایی كه یك طبقه و با مصالح ساده ساخته شده ساده‌تر است، اما ساختمان‌های چند طبقه فولادی و بتن آرمه آوار حجیم‌تر و هولناك‌تری دارد كه با وسایل ساده نمی‌توان آواربرداری كرد.

به گفته دفتری ، طبق هشدار كمیته اضطراری فجایع طبیعی (DEC)، هم اكنون بیشترین نگرانی های سازمان های امدادرسان جهان در مورد وقوع زلزله در شهرهای بزرگ جهان است كه ما نیز باید این گونه هشدارها را با مدیریت صحیح و تامین امكانات مناسب جدی بگیریم.

تاريخ: ۱۳۹۱/۵/۹
» مطالب مرتبط

نظر کاربران
مرحوم بيژن دفتري در دل همه هست و مي ماند ميدانيد چرا چون فقط او بود و او كه به ما امدادگرها و شما جمعتي ها هويت داد منظورم هويت يك انسان كامل در لباس امدادگري ،خيلي ها آمدند و رفتند امروز هم دارين مي بينيد اما چرا بيژن ماند چون بيژن دفتري يعني هويت و نماد امدادگران جهان نه فقط ايران . هيچ وقت ايشان دنبال نام نبود بخاطر همين صاحب نام شد حالا اگر مسئولين مجسمه اي از استاد را همانطور كه دوستمون گفت وسط جمعيت بزنند استاد ديگر نيست كه ببيند اما مردم كه هستند آنها سئوال مي كنند و پاسخ شما و ما بعنوان امدادگر نشانه اينه كه ما به حاجي و اعمال او يعني امدادگري به شكل هويت مان نگاه مي كنيم. ممنون از دكتر احمدي عزيز كه اين امكان نظر دادن را براي همه فراهم كرد.
نوشته شده توسط سيد آشنا در تاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۴

پير و استاد بزرگ و پدرامدادونجات ايران و پيشكسوت امداد جهان وقتي در منطقه اي در بم حضور مي يافت انگار قدرت ما امدادگران به اندازه 10 برابر مي شد صدايش، قدرت مديريت و صداقت و مهربانيش و خيلي حسنات ديگر كه شايددر حد من نيست تا صحبت كنم و فكر نمي كنم ديگر تا حد اقل 100سال بعد كسي همچون مرحوم بيژن دفتري بيايد. حداقل تا دير نشده خاطرات عكس ها و فيلم هاي بجا مانده ايشان را از همكاران و كساي كه با ايشان بودند و استانه جمع كنيد تا مجلدي مصور بشود و براي آيندگان بماند من فكر ميكنم سستي در اين كار بي شك آينده را اين همه دانش و تجربه اين مرد بي بهره خواهد كرد اگر اين مرد بزرگ در كشور ديگري مثل كشورهاي اروپايي بود وسط جمعيت مجسمه اين مرد ميدانهاي بحراني را براي يادبود و آينده نصب كرده بودند تا همه بدانند خوب بودن و انسان بودن و مردمي بودن چقدر برايشان اهميت دارد ما چه كرديم سالگرد مردي را فراموش كرديم كه مردانگي اش براي همه مان به اثبات رسيده بود و از اعماق قلب همه او را دوست داشتند و به او عشق مي ورزيدند خدايا حاجي را با سيدالشهدا محشور بفرما و كم كاري مارا ببخش.
نوشته شده توسط رامين امدادگر حاجي در بم در تاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۲

هیچکس جز تو سرود زیبای یاری رساندن بر قله های رفیع عشق را بی هیچ ادعا و چشمداشتی فریاد نمی کرد ، و آنگاه که باید یاری می شدی ، هیچکس را یارای یاری رساندن به تو نبود.
ناباورانه روزها را گذراندیم ، بدون حضور او * حاج بیژن دفتری بشلی* پدر امداد و نجات ایران
هنوز با گذشت 365 روز نامش با واژه مرحوم بیگانه است.
بیادش و به پاس عملکرد جاویدش در عرصه امدادو نجات ایران فاتحه مع الصلوات و الاخلاص
نوشته شده توسط سمیه دفتری در تاریخ ۱۳۹۳/۹/۱۴

شادی روحش صلوات
خدا حرمت باقری را هم رحمت کند
نوشته شده توسط حسین در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۰

زنده نگهداشتن یادش را از خدا برای همیشه می خواهم
انسان بزرگی بود
نوشته شده توسط حسین از شهرری در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۰

ای کاش مدیران اکنون هلال احمر درسی از روش این زنده یاد گرته باشند که در تمام لحظات حامی همه بود
شادی روحش صلوات
با احترام ...... حسین از شهرری
نوشته شده توسط حسین از شهرری در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۰

با سلام به روح ملکوتی و بالای مرحوم بیژن دفتری
خدایش رحمت کند
نوشته شده توسط حسین از شهرری در تاریخ ۱۳۹۳/۶/۱۰

با سلام و احترام و تعظيم :حاجي افسانه نبود واقعيتي ملموس از انسانيت و مرامي جاري در جريان زندگي بود كه به آرامي با تبسمي از روي محبت از كنار همه ما مي گذشت گاهي او را ميديدند و گاهي منكر همه آنچه پروردگار هستي به او اعطا كرده بود ميشدند چون توان پرواز و همتاي در خصلت هاي انساني و بشر دوستانه او را نداشتند چنگي بچگانه بر بال سيمرغ ميزدند بهر تقدير حاج بيژن رفت و خاطره او در بين همه امدادگر ان و همكاران صدوق سخت كوش و بي مدعايش ماند آنانكه خود امروز استادي در عرصه امداد ونجات هستند جادهها حاجي را ميشناسند از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب در تمام پايگاه هاي امداد ونجات كه حاجي بعنوان خانه خود و امدادگران را بعنوان برادران و فرزندان خود ميدانست او را به نيكي ميشناسند .ذهن آشفته من و غم از دست او بماند تا بعد از خاكسپاري شايد ناگفته هاي را مي بايست گفت.
ارادتمند: سعيد دفتري 15/9/1392
نوشته شده توسط سعيددفتري در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۴

با سلام و احترام و تعظيم : سردار فرهاد صادقي مشاور اقتصادي و مدير عامل سابق صنايع نساجي هلال زمان مرحوم دكتر وحيد بذل عنايت كردند و با حقير تماس گرفتند جوياي حال حاجي شدند محبت بسياري نسبت به حاجي ابراز داشتند و از ايشان نيز در بيمارستان عيادت نمودند من سابقه وادبيات كفتمان اين دو را از سالهاي دور ميشناختم بخاطر همين ديروز وقتي حاجي را ديدم سئوال كردم حاج فرهاد به ملاقات آمد ؟ به علامت تاييد سرشان را تكان دادند و در همان حال بيماري لبخندي در چهره اش آشكار شد كه زيبا بود. ارادتمند: سعيد دفتري
نوشته شده توسط سعيد دفتري در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۳

با سلام و احترام و تعظیم :سه شنبه مقارن ساعت 15.30مورخ 12/9/92براي ديدن حاجي رفتم بيمارستان وقتي به طبقه چهارم رسيدم جمعيت زيادي در انتظار بودند در حدي كه خود را غريبه يافتم بهر شكل بود حاجي را ديدم سطح هوشياري ايشان 14 بود بعد چند شوخي كه با حاجي كردم اصرار داشت كه لوله تنفسي را برايش خارج كنم من كه اين اجازه رانداشتم پرستار را صدا كردم و خواسته حاجي را گفتم كه پرستار توضيح لازم را به حاجي داد بعد از رفتن پرستار حاجي با آن نگاه مخصوص اعتراضش را به من فهماند ولي كاري نمي توانستم انجام دهم .
ارادتمند: سعيد دفتري
نوشته شده توسط سعيد دفتري در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۳

با سلام و احترام و تعظیم :دوشنبه مقارن ساعت 21مورخ 11/9/1392 در بيمارستان ابن سينا طبقه چهارم خدمت حاج آقا رسيدم به ايشان دستگاه اكسيژن وصل بود بخاطر تحمل وضعيت سطح هشياري حاجي را پايين آورده بودند مع الوصف من را شناخت .
شفا فقط از خداست
اللَّهُ يَتَوَفَّى الأنْفُسَ حِينَ مَوْتِهَا وَالَّتِي لَمْ تَمُتْ فِي مَنَامِهَا فَيُمْسِكُ الَّتِي قَضَى عَلَيْهَا الْمَوْتَ وَيُرْسِلُ الأخْرَى إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ (سوره زمر)
ارادتمند:سعيد دفتري
نوشته شده توسط سعيد دفتري در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۲

با سلام و احترام و تعظیم : 6آذر1392جناب دكتر سيد احمد موسوي دبير كل جمعيت هلال احمر بذل عنايت فرمودند به همراه حاج آقا گنج آبادي مشاور محترم رياست جمعيت هلال احمر از حاج بيژن در بيمارستان ابن سينا عيادت كردند.
اللهم لا اله الا انت العلی العظيم ذو السلطان القديم و المن العظيم و الوجه الکريم
ارادتمند:سعيد دفتري
نوشته شده توسط سعيد دفتري در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۰

با سلام و احترام و تعظیم ؛ امروز 6آذر1392ساعت 11.33صبح است حاجي در بستر بيماري طبقه پنجم بيمارستان ابن سينا است حاج آقا گنج آبادي بذل عنايت فرمودند و با حقير تماس گرفته جوياي حال حاجي بيژن شدند گويا ايشان با گروهي از دوستان جمعيت قراراست قبل از ظهر به ملاقات حاجي بروند من هم بر حسب وظيفه به همراه حاج آقا بيژن تماس گرفتم حاجي آنژين كرده بود و به سختي صحبت ميكرد به ايشان اطلاع ذاذم همراهان ايشان گفتند كه حاج آقا وقتی اسم حاج آقا گنج آبادي را شنيد خيلي خوشحال شد الحمدا... ارادتمند:سعید دفتری
نوشته شده توسط سعيد دفتري در تاریخ ۱۳۹۲/۹/۶

با سلام،از توجه و دقت نظراستاد دفتری در خصوص اهمیت دادن به حفظ جان و مال مردم، کمال تشکرو قدر دانی را دارم.
نوشته شده توسط مهران مهدور در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۱۸

با نظر آقا یا خانم نجاتگر کاملا" موافق هستم . به زبان ساده تر اینکه مگردر انجام وظیفه امدادگران چه اشکالی وجود داشت که لازم بود انها صاحب درجه شوند . البته امدادگران همیشه درجه های کیفیتی و غیر علنی نزد مسئولین داشته و دارند و هم اکنون نیز بر اساس همین درجه های غیر علنی برای اعزام به ماموریتها انتخاب می شوند و آنچه در امداد مهم است کیفیت انجام کار است در حالیکه اعطای درجه قصد دارد نحوه پرداخت را یکسان کند . و وقتی اعطای درجه بر اساس شاخصهای کمی باشد افراد دیگر به کیفیت کاری ندارند و دنبال کسب مدرک برای محاسبه امتیاز هستند و به اضافه صدها دلیل دیگر و آنچه نجاتگر محترم گفته است .
نوشته شده توسط دلسوز در تاریخ ۱۳۹۲/۶/۲۷

سلام استاد خیلی خوشحالیم که دوباره شما رو در کنار خانواده بزرگ مدیریت بحران کشورمیبینیم.
نوشته شده توسط مهرداد نصرتی در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۹

با سلام خدمت استاد گرامی ئتمامی خوانندگان این مطالب همانگونه که استحضار دارید سازمان امداد وامدادگران می خواهند کمک مردم نمایند اما علت اصلی تعویض مدیران ارشد در هرفصل-عدم داشتن حتی علم امداد گر اگر چه پزشک باشند وعدم مدیریت یک دست وسازگار با امداد هرمدیر وقتی کار یاد گرفت تعویض می شود یا خود می رود -موفق باشید
نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۱۱

با سلام
استاد عزیز امیدوارم یادداشت مرا ببینید ونظر خود را در این رابطه بفرمائید. .البته از تمام کسانی که این یادداشت را میبینند خواهش دارم تا نظر خورد را بیان کنند. بحث مورد نظر در رابطه با اعطای درجه امدادگران است .که به نظر من چالشهای زیادی را ایجاد وبخصوص در آینده ایجاد خواهد کرد.اول اینکه اساس خدمات داوطلبانه بودن کارهای جمعیت با این کار زیر سوال رفته است .البته نه اینکه در گذشته در ازای خدمات امدادگران هزینه ای پرداخت نمی شده است. ولی امروزه پرداخت این هزینه ها بر اساس همین درجات است.
دوم اینکه در مورد نحوه اعطا ومحاسبه درجه ایرادات بسیاری است . که به جرات می توان گفت
که ضابطه در اعطای نوع درجات جایی ندارد و این موضوع خود باعث بسیاری از مشکلات -دلسردی ها -و دفع امدادگران با تجربه را در پی داشته است
مهمتر از همه اینکه اگر دقت کرده باشیم .میانگین همکاری بیشتر امدادگران با جمعیت بصورت فعال بین چهار تا پنج سال است.و وجود درجه برای این دسته از نیروهای مقطعی لازم به نظر نمی رسد.
من شاهد بروز اختلافاتی در بین امدادگران به دلیل وجود همین درجات بوده ام.به نظر من متاسفانه هلال احمر با یک محیط نظامی اشتباه گرفته شده است .در حوادث لازم است که همه دوش به دوش یکدیگر بدون هیچ منیتی و درجه ای درکنا هم کار کنند . لطفا نظر خود را بگویید.
متشکرم
نوشته شده توسط نجاتگر در تاریخ ۱۳۹۱/۶/۲۶

شنیدن موضوعات مدیریت سوانح ازدهان کسی که در وسط گود ومیدان بوده بسیار دل نشین است
مرحبا به استاد ما اقای دفتری
نوشته شده توسط اصغری در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱۱

ازدیدن دوباره ی چهره ی استاد خوشحال شدم.خدا حفظ شان
نوشته شده توسط rezaee در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱۰

مرحبا به ایرنا وبحران.ازاینکه به سراغ استاد ومعلم عزیزمان رفته اید بسیار ممنونم.صحت وسلامتی مرد روزهای سخت بم ومنجیل ورودبار آرزوی همه ی شاگردان است
نوشته شده توسط محمد در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۹
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: