امروز: ۱۳۹۹/۳/۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
گفتگوي اختصاصي با دكتر احمد اسفندياري:
 برنامه ریزی اقتضایی تنها راه حل بحران زلزله تهران
گفتگوي صميمي واختصاصي با عضو شوراي سياست گذاري سايت بحران و رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور و سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر
دكتر احمداسفندياري فارغ از سوابق اجرايي ومديريتي اش در دو سازمان بهزيستي وجمعيت هلال احمر داراي شخصيتي وي‍‍‍‍ژه وبارز است.پويايي وتحرك وميل به تعالي از وجوه بارز شخصيت اسفندياري و از مشخصه  هاي خاص اوست .همه ي آنان كه او رااز نزديك مي شناسند بر اين موضوع  معترفند .فراغت اواز سازمان بهزيستي در روزهاي گذشته فرصت ومجالي فراهم ساخت تا به ياد زلزله تلخ بم به پاي صحبت او بنشينيم. .


به مناسبت 5 دی ماه سالروز گرامیداشت زلزله جانگداز بم گفتگوی کوتاهی داشتیم با دکتر احمد اسفندیاری رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور و سازمان امداد و نجات که هم اکنون به عنوان عضو شوراي سياست گذاري سايت بحران وعضو افتخاری موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای و به عنوان رئیس گروه مدیریت بحران دبیرخانه دائمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور با این مجموعه ها همکاری دارند. ضمن گرامیداشت جانباختگان بم بایستی بیان کنیم که تجربه ی بم تجربه ی کم هزینه ای نبود و وای از روزی که این تجربه تکرار شود و وای اگر این تجربه در کلانشهری مثل تهران رخ دهد. در این گفتگو با ما همراه شوید...


دکتر احمد اسفندیاری در گفت‌و‌گو با  بحران  و رترونا عنوان کرد: بر اساس شواهد و تجربيات کشور ما جزء ده کشور بلاخيز دنيا محسوب می‌شود. از ۴۱ نوع حادثه طبيعی شناخته شده تقريبا 31 مورد از آن‌ها در ايران وجود دارد. حوادث انسان ساز مانند تصادفات جاده‌ای هم سالانه جان بسیاری از افراد را گرفته ويا دچار معلوليت وجراحت می‌کند.

 

وی که پیشتر رئیس سازمان بهزیستی کشور بوده و قبل از سازمان بهزیستی ، عهده دار مسوولیت ریاست سازمان امداد و نجات کشور بوده است و برای بیش از 4 سال به عنوان یکی از مدیران ارشد چرخه ی مدیریت بحران کشور سکان دار عملیات های مختلف امداد و نجات می باشد ، ادامه داد: شايع‌ترين حوادث طبيعي در کشور زلزله و سيل است. در زمينه مقابله وكاهش خسارت سيل اقداماتی مانند ساخت سدها و سيل بند‌هادرنقاط مختلف كشور توسط وزارت نیرو به عنوان متولی این موضوع انجام گرفته است و توسعه فناوريها وپيشرفت ها درحوزه هواشناسي تاحدود زيادي نسبت به گذشته درمرحله پيش بيني وپيشگيري سبب شده است تا توفيقات نسبتا خوبي بدست آوریم. اگرچه این توفیقات در حوزه ی مهار سیل ها کافی نیست اما می توان به یقین اعلام کرد که با توجه به اقدامات حاصله و همچنین توانایی بالای امدادگران کشور برای امداد رسانی در حین وقوع سیل، به شکر خدا این مساله در کشور به یک بحران جدی خاتمه نمی یابد و با درایت مسوولین و مشارکت مردم و نهادهای غیردولتی تا حدود بسیار زیادی حل شده است اما درخصوص زلزله اوضاع به گونه ای دیگر است.


این مقام سابق دولت و عضو شورای راهبردی چهارمین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای ، در خصوص زلزله و بحران های ناشی از آن به خبرنگار رترونا گفت: علیرغم وجود گسل هاي فروان و بزرگ دركشور پهناور جمهوري اسلامي ايران و همچنین قرار گرفتن کلانشهرهای بزرگ بر روی گسل های فعال و خطرآفرین به ویژه کلانشهر تهران وعلیرغم پيش بيني هاي صورت گرفته در خصوص بروز زلزله حتمی در تهران توسط محققین مهندسی زلزله و ژئوتکنیک و تاكيد فراوان مديران ومسوولين كشور ، نه تنها درحوزه پيشگري اقدامات صورت گرفته قانع كننده وكافي نيست بلكه درزمينه آمادگي ، مقابله با بحران و اقدامات مناسب در راستای كاهش خسارت هاي مالي وجانی نیز هیچ گونه فعالیت چشمگیری صورت نگرفته است. متاسفانه عقب مانندگي هاي فراواني بويژه در حوزه نرم افزاري ، برنامه ريزي و اصول مديريتي داريم كه عواقب آن غيرقابل تصور مي باشد لذا دراين خصوص نياز به يك كار جهادي با مشاركت وهمدلي همه صاحب نظران ودست اندركاران و همچنین همراهی مردم با استفاده از تجارب گذشته داخلي وخارجي داریم.


رئيس سابق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بيان اينکه زلزله طبيعی است و یک عاملی برای خروج فشارهای داخلی زمین می باشد و نمی توان خطای بشر را به عنوان بلای طبیعی ویا قهر خداوند متعال در نظر گرفت ،عنوان کرد: آماده نبودن ما غیرطبیعی است و اگر هم بحرانی پیش بیاید این مساله مستقیما به خود ما و مسوولین ما بر می گردد. در بحث زلزله به خصوص زلزله تهران با اين جمعيت و وسعت وپيچيدگي بررسی‌هاو طرح هاي مختلفي ارايه شده است اما آنچه مهم است این است که با توجه به توسعه ی غیر اصولی شهر تهران و ساخت و ساز غیر استاندارد و غیر ایمن آن و همچنین وجود بافت عظیم فرسوده ی شهری باید گفت که برای مقابله با زلزله تهران یک راه بیشتر وجود ندارد. این مساله از پیشگیری و پیش بینی گذر کرده است و پیشگیری از زلزله در شهری که در روی 15 گسل فعال ساخته شده است که فقط 3 گسل آن به تنهایی پتانسیل ایجاد زلزله ای با قدرت 7 ریشتر را دارا می باشد، غیر ممکن است. در این میان تحقیقات وسیعی بر روی ژئوتکنیک شهر تهران صورت گرفته است که بازه های زمانی مختلفی را برای گسل های مختلف تهران عنوان می کند و یکی از گسل ها دوره ی زمانی 185 ساله دارد که مدتی نیز از دوره ی آن گشته است و بیشترین خطر را برای تهران محتمل است. در این مساله همانطور که گفتم به عقیده ی بنده که بر اساس تجربیات شخصی و همچنین نظریه ها و تحقیقات علمی نتیجه گیری شده است ، یک راهکار بیشتر وجود ندارد. البته می توان فرض گرفت که می توان تهران را جابجا کرد و به یک باره تمامی مردم و ساختمان های اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی، اجتماعی ، آموزشی، درمانی و ... را به مکانی دیگر منتقل نمود و شهری نو به نام تهران برپا نمود اما این فرض عملی نخواهد بود و ما یک راه بیشتر برای این بحران عظیم که به گفته ی محققان بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر کشته خواهد داد، نخواهیم داشت.


احمد اسفندیاری ادامه می دهد: بایستی هرچه سريعتر با يك برنامه اقتضايي واصولي وعلمي بااستفاده ازمنابع مادي و معنوي كشور و تجهیزات و ظرفیت های موجود در تمامی ارگان های مستقر در تهران به ارائه ی اقدامات عملي واجرايي جهت جلوگيري از يك فاجعه بزرگ ملي وبين المللي گام برداريم. بایستی مدیران و متولیان امداد و نجات آمادگی صد در صد برای مواجهه با این بحران را طبق این برنامه اقتضایی حاصل نمایند. بایستی متولیان ساخت و ساز همچون وزارت راه و شهرسازی و همین دبیرخانه دائمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور که متولی خصوصی تحقیق و پژوهش در مقاوم سازی است ، بایستی به مقاوم سازی تدریجی بناهای دولتی و مناطق مسکونی بپردازند و با یک اقدام سریع نسبت به ارزیابی سریع لرزه ای ساختمان های تهران و کلانشهرهای مثل تبریز که بر روی گسل توسعه یافته اند، اقدام نمایند و هر کجا که امکان مقاوم سازی با رعایت منافع ملی و اقتصادی وجود دارد به این مهم پرداخته و در غیر اینصورت با تخریب و نوسازی و بازسازی فضای شهری را از این نگرانی خارج کنند. متولیان آموزش همگانی از قبیل سازمان صدا و سیما ، هلال احمر و سازمان مدیریت بحران بیایند و در یک اقدام اصولی طبق آن برنامه اقتضایی، به تجهیز خانه ها، مناطق مسکونی و تجاری و سازمان های دولتی بپردازند و با آموزش های اجباری از قبیل نحوه ی استفاده از تجهیزات امداد و نجات ، کپسول آتش نشانی ، نحوه ی تهیه ی نقشه ی خطر یا نقشه ی فرار از خانه و سایر آموزش های لازم و همچنین برگزاری مانورهای دائمی و مستمر، به آمادگی مردم کمک نمایند.


اسفندياری با اشاره به اينکه بافت فرسوده و نقاط تراکمی تهران بر روی گسل قرار گرفته است، اظهار داشت: فروش تراکم، ساخت و ساز‌ها بر روی گسل و همچنين حفاري ها و گودبرداری‌های غير اصولی باعث خطرناك ترشدن وضعيت تهران می‌شود. مقاوم سازی تنها قسمتي از پيشگيري است که در برنامه اقتضایی شهر تهران باید به آن پرداخته شود اما این مساله کافی نیست و بايد روی ساير موضوعات ومراحل مديريت بحران دقت نظروتلاش هاي موثرترو بيشتری صورت پذيرد. یکی از مهم ترین عوامل خرابی در زلزله پدیده روانگرایی در خاک در زیر فونداسیون ساختمان ها می باشد . و همانطوری که قبلا هم گفتم با برنامه ریزی اقتضایی و مقاوم سازی ساختمان های موجود می توان در برابر نیروی عظیم زلزله تا حدود قابل توجهی مقابله کرد اما در خاک های ماسه ای که بیشتر خاک های سطح شهر تهران نیز از نوع آبرفتی و ماسه ای می باشند و به علت عدم وجود کانال های فاضلاب و بالا آمدن سطح آب در هنگام وقوع زلزله، بر اثر زلزله ساختمانی که حتی بر اثر نیروی افقی زلزله خراب نمی شود در زمین واژگون می گردد. این مسئله از آنجا مهم است که در قسمت های جنوبی تهران تراکم جمعیت بسیار بالا می باشد و همینطور سطح تراز آب های زیرزمینی بسیار بالا هستند ، بطوری که در بعضی مناطق مانند بازار با کندن زمین تا عمق 5 متر به آب خواهیم رسید و چون در بافت های فرسوده نیز قرار داریم خرابی منطقه هم توسط روانگرایی و هم توسط نیروی زلزله فاجعه ای عظیم را ایجاد خواهد نمود و مهم تر از آن اینکه با توجه به تنگی معابر جنوب تهران و نبود فضای مناسب برای تردد نیروهای امدادی ، این بحران را به فاجعه تبدیل می کند.

وی که در سازمان بهزیستی کشور تشکیل ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی را در دستور کار خود قرار داده بود و با ارائه ی طرح های گوناگون به سازمان مدیریت بحران ، آمادگی و پیشگیری را برای سازمان تحت مدیریت خود و مراکز تحت نظارت بهزیستی برنامه ریزی نموده است ، پيرامون مديريت بحران در زلزله احتمالي تهران گفت: اگرزلزله اي در تهران اتفاق بيفتد قطعا پيآمد ان فاجعه ای ملی است که مي تواند به بحران بين المللی و حتی یک بحران سیاسی نیز تبديل ‌شود لذا برای مقابله وكنترل آن ، آمادگی همه جانبه اي را ازسوي همه دستگاه هاي مسوول ومردم می‌طلبد. ما حتی در سازمان بهزیستی نیز برای پرسنل و مددجویان سازمان برنامه های مختلفی را نیز برنامه ریزی نموده ایم که امیدوارم مسوولین فعلی سازمان با در نظر گرفتن اهمیت موضوع، پیگیری این اقدامات را در دستور کار خود قرار دهند. بایستی تاکید کرد که آموزش مردم يکی از اقدامات مهم پيشگيرانه است. آموزش مردم با شعار هر ايرانی يک امدادگر يكي از طرح ها و ايده هاي خوبی بود كه در دوره مديريت هاي قبلي جمعیت هلال احمر شروع شده و متاسفانه از رشد وفراگيري كامل برخوردار نبوده است. همچنین طرح ملی آمادگی خانواده ها در برابر حوادث و سوانح نیز یکی از طرح های بروز دنیا می باشد که در زمان مسوولیت سازمان امداد و نجات، آن را آغاز نمودم و طبق این طرح تمامی خانواده های ایرانی به یک جعبه ی کامل امداد و نجات مجهز می شدند و ضمن فراگیری آموزش های لازم ، با تهیه ی نقشه ی خطر خانواده و سایر برنامه های آن ، برای مقابله با یک زلزله ی عظیم آمادگی کامل کسب می کردند.

عضو شورای سياست گذاري سايت علمي تحليلي بحران درباره اقدامات در مرحله آمادگی اظهار داشت: تربيت نيروهای انسانی داوطلب ماهر و امدادگر و فراهم کردن امکانات و تجهيزات جهت مقابله باحوادث وبلايا درمرحله آمادگي بر اساس قانون جمهوری اسلامی يكي از وظايف اصلی جمعیت هلال احمر دركنار ساير دستگاه هاي مسوول در امداد ونجات است. البته نيروهای آموزش ديده و ماهري در ارتش ، بسيج و سپاه پاسداران نیز داريم كه بسيار تاثير گذار وموثر مي باشند. و این مساله بایستی در تمامی پادگان های نظامی آغاز گردد و به صورت جدی آموزش های امدادی به تمامی سربازان وظیفه داده شود.

وی ادامه داد: درطي سال‌های گذشته درخصوص تامين و استفاده از تجهيزات نوين با حمايت مجلس و دولت اقدامات خوبي انجام شده است. آمبولانس‌های جديد، طراحي وساخت خودروهای جديد نجات، بالگرد‌ها، تربيت سگ‌های زنده ياب وتوسعه مراكز آنست (نگهداري و تربيت سگهاي جستجو و نجات) و خريد بعضی ملزومات که مورد نياز در عمليات امداد و نجات است فراهم شده است.البته درخصوص استفاده ازتكنولوژي هاي روز وآموزش ومهارت نيروي انساني علیرغم تلاشهاي صورت گرفته جاي كار زيادي بويژه درزمينه جستجو ونجات داريم و به نظر هنوز برای زلزله ی مخربی چون زلزله تهران آمادگی لازم را نداریم و این نیازمند آن برنامه ی اقتضایی و اهتمام جدی مسوولین است.

اسفندياري مهمترين مشکل را در حوزه نرم افزاری دانست و عنوان کرد: «در بحث تدوين برنامه و پروتکل‌های اجرايی مشخص برای دستگاه‌های مختلف و امدادگران ونجاتگران مشکل های زیادی داريم. در دوره‌ای که مسوليت سازمان امداد و نجات هلال احمر را برعهده داشتم برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه اقتضايی جهت مقابله با حوادث و بلايا» توسط يك تيم علمی ومجرب درحال تهيه و تدوين بود وكار داراي پيشرفت خوبي بود و وارد مرحله اجرايي مي شديم اما نمی‌دانم در حال حاضر درچه مرحله ايست و آیا این كار ادامه پيدا كرده يا خير؟

وی ادامه داد: زلزله تهران با زلزله بم متفاوت خواهد بود. برنامه اقتضايی جهت مقابله با حوادث تهران بايد با توجه به مقتضيات جغرافيايي ، ژئوپلوتيكي وانساني ، زيرساخت هاي شهري و سایر شاخص های همين شهر تهيه شود و وظايف مردم ، نهادها و دستگاه های مختلف دولتي وغيردولتي دراين برنامه مشخص و سناريو هاي مربوطه تدوين گردد و مرتبا با برگزاري مانور هاي اصولي وعملياتي مورد ارزيابي وتمرين واقع شوند. اگر برنامه اقتضایی نباشد پیامدهای زلزله تهران افزایش می یابند. پیامدهای زلزله در تهران آنقدر زیاد است که از حوصله ی خواننده گان این مصاحبه خارج است. مشکلاتی چون ناامنی و آشوب بعد از زلزله نیز وجود دارد که مربوط به حوزه روانشناسی و جامعه شناسی می باشد که بایستی در سازمان هایی چون سازمان بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام برنامه ریزی آن انجام گیرد . عدم وجود گروه های امداد و نجات به دلایل مختلفی چون درگیربودن خود نیروهای امدادی به خانواده ی خودشان ، قطع لوله های آب و شبکه برق ، آتش سوزی ناشی از ترکیدن لوله های گاز و بسیاری مشکلات دیگر بر مشکل زلزله دامن زده و بحران را جدی تر می کند.

رئيس گروه مدیریت بحران دبیرخانه دائمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور، يکی از مشکلات در حوزه امداد و نجات را عدم تعريف علمي و واحد و يکسان ميان دستگاه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلف تعريف‌های مختلفی دارند. بايد ادبيات وتعريف علمي متناسب با وضعيت بومی وفرهنگي كشور درخصوص واژگان كاربردي درمديريت بحران و امداد ونجات داشته باشيم. به طور مثال واژه ی امداد و نجات در جمعیت هلال احمر ، اورژانس و سازمان آتش نشانی مفاهیم مختلفی را شامل می شود و هیچ کدام از این سازمان ها ادبیات واحدی برای این واژه و عبارت ندارند. که البته ما با همکاری اساتید در گروه مدیریت بحران دبیرخانه مقاوم سازی این کار را آغاز کرده ایم و بزودی مستندات علمی خوبی را منتشر خواهیم نمود.

وی در ادامه افزود: عمليات نجات شامل جستجو ودسترسي ودستيابي ، تثبيت ورهاسازي ، ارائه كمك هاو خدمات اوليه پزشكي وانتقال فرد آسيب ديده به مراكز درماني و عملیات امداد به مجموعه كمك هاي اضطراري به آسيب ديدگان حوادث وسوانح شامل تغذيه و فراهم نمودن سرپناه اضطراري وامكانات زيستي مي باشد كه درمجمو ع از وظايف هر مجموعه يا دستگاهي است كه مي خواهد يك عمليات امداد و نجات صحيح واصولي انجام دهد. اما متاسفانه مادر اين مورد بويژه نجات مشكل داريم وهماهنگی لازم وجود ندارد. دراين جا بايد فرماندهی واحدی داشته باشيم.

اسفندياری درباره امداد هوايی اظهار داشت: در امداد هوایی امکانات زياد است اما هماهنگی لازم نيست . سال ۸۴هلال احمر ۵ بالگرد عملياتي داشت که در سال 88 به ۱۲ فروند رسيد. در بحث امداد هوايي نيروهای مسلح درصورت نياز به کمک می‌ آیند اما این همراهی نیروهای مسلح نیازمند هماهنگی و به طور کلی یک برنامه ریزی جامع است.

رئيس سابق سازمان امداد و نجات هلال احمر در پايان خاطر نشان کرد: مشاغل وپست هاي مديريتي حرفه‌ای بايد به معني واقعي، از مشاغل سياسی جدا شوند چون نياز به تجربه و تخصص دارند. مديريت در حوزه‌های امداد و نجات، در حوزه مديريت بحران ، حوزه سلامت و بسياری از مديريت‌های ديگر بايد در انتخاب دقت هاي لازم را بعمل آورد وتغيرات نبايد تابع ساير مسائل سیاسی وتغيرات زودهنگام شود. عرصه مديريت بويژه درحوزه هاي سلامت ، بحران و امداد ونجات نبايد دچار آزمون وخطا شود زیرا طبیعت به ما فرصت آزمون و خطا را نخواهد داد و اگر تجربه و تخصص کافی در مهار زلزله وجود نداشته باشد، هزاران نفر انسان که میلیاردها تومان سرمایه ی ملی برای تربیت آن ها هزینه شده است، به زیر خاک خواهند رفت و این یک فاجعه ی غیر قابل جبران است. می توان ساختمان ها را از نو ساخت ، طبیعت و جنگل را دوباره احیا کرد اما با فوت انسان ها و ایجاد بحران های اجتماعی و روانی ناشی از آن، فجایعی غیر قابل جبران بوجود می آید.

دکتر احمد اسفندیاری در خاتمه با اشاره به آمارهایی که توسط مرکز ایسپا تهیه شده است گفت: طبق نظر سنجی ایسپا که شاید تا کنون تغییرات عمده ای نیز داشته باشد اما در کل خطایی کمتر از 5 درصد دارد باید گفت حدود 60 درصد شیوه استفاده از کپسول آتش‌نشانی را نیاموخته‌اند ، ‌حدود 40 درصد تمایلی به شرکت در کلاسهای آموزش مواجهه با خطرات ناشی از زلزله ندارند، 65 درصد هیچ گونه بروشور، جزوه و یا کتابی پیرامون زلزله دریافت نکرده اند و ‌35 درصد از آنهایی که این جزوات را دریافت کرده‌اند اثر آنها را کم می دانند. بر اساس این نظرسنجی ‌75 درصد مردم نیز اعتقاد دارند که مسائل ایمنی بر ساخت و سازهای شهر تهران رعایت نمی‌شود و ‌70 درصد مردم عنوان کردند که میزان نظارت مهندسین ناظر در ساخت و سازهای شهر تهران کم است. همچنین به اعتقاد ‌65 درصد شهروندان میزان توجه صدا و سیما و ‌60 درصد توجه مطبوعات به موضوع زلزله و آموزش همگانی آن کم بوده است. نتایج این نظرسنجی در کل حکایت از این دارد که 85 درصد از جمعیت تهران آمادگی مقابله با زلزله را ندارند که البته به اعتقاد بنده آن 15 درصد نیز اگر با مانورهای مستمر و آموزش های دائم ، داشته های خود را ارزیابی نکنند ، آنها نیز در مقابله با زلزله آمادگی لازم را نخواهند داشت.

تاريخ: ۱۳۹۱/۷/۲

نظر کاربران
ضمن عرض سلام وخسته نباشیدزمانیکه دکترسیدمجتبی احمدی بعنوان مدیرعامل حمعیت هلال احمرسبزواربودجمعیت سبزواررونق گرفت وزمانیکه بعنوان معاونت امدادونجات جمعیت هلال احمرخراسان رضوی منصوب شد امدادونجات رونقی دیگرگرفت خودروهابروزشدن چون ازقدیم ازخودروهای بنز280 قدیمی که دنده بغل فرمان بود وپیکان ووانت پیکان باآمدن ایشان خودروهای نیسان پیکاپ جهت استان وشهرستانها خریداری شد سپس خودروهای پژو وآردی که ترابری استان ازنظرخودروئی دربهترین شرایط قرارگرفت ازطرفی خودروهای کامیون اسکانیا راازسازمان ملل گرفت وبه انبارهای امدادی وتجهیزات آن بانهایت کوشش وتجربه ای که داشت اقدام وبروزرسانی کردوحال خداراشاکریم که بعنوان مدیرعامل وقت درجمعیت هلال احمرخراسان رضوی انجام وظیفه مینمایندولی جایگاه ایشان باتوجه به اطلاعات وتجربیاتشان بعنوان مدیریت کشوربوده وهست که باتواضعی که ایشان داشته وخدمت به استان راقبول نمده اندخداوندحافظ ودرکارهایشان موفقشان بدارد
نوشته شده توسط علی در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۱۳

مسعود خاتمی کارنامه درخشانی داشته است. قبل از او هلال احمر هیچ نداشت. بعد از اونیز انگار همه چیزش را گرفتند.یادش گرامی باد و هرجا هست انشا الله نظام لیاقت استفاده از نظراتش را داشته باشد.
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۸

حسین آقا شما معلوم هست چی داری میگی؟؟؟؟ اونایی که مدرکشون رو نگرفتن الان دارن کار خودشون رو میکنند.حالا شما به این دکتر اسفندیاری که کارنامه درخشان خدمتش بر هیچ کس پوشیده نیست داری اتهام مدرک میزنی؟؟؟؟؟؟ بابادمت گرم.از کجا نون میخوری که انقد بهت حال میدن بگو ما هم بیایم...
نوشته شده توسط یک امدادگر در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۸

لطف كنيد اين قدر اين آدم را بزرگ نكنيد، آدمي كه به زحمت و با كلي رانت مدرك پزشكي اش را گرفت با كدام دانش، تجربه به رياست دو سازمان مهم در اين كشور رسيد، تملق كافي است ، به وجدان بيدار و عقل خود هم سري بزنيد. دوران مسعود خاتمي و همكارانش دوران سياه هلال احمر است.
نوشته شده توسط حسين در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲

سلام علیکم
درود بر دکتر اسفندیاری .خدا حفظش کنه و خدا دشمنانش رو مخذول کنه ان شاء ا.... واقعا حیف شد از هلال احمر رفتند ان شاء الله روزی دوباره برگردند.
نوشته شده توسط برادر کوچک دکتر اسفندیاری در تاریخ ۱۳۹۱/۴/۲۴

جناب آقای دکتر اسفندیاری
برای شما موفقیت و پیروزی را در راستای اهداف سازمان بسیج مستضعفین از خداوند متعال خواهانیم
نوشته شده توسط پایگاه بسیج سازمان بهزیستی در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۳

باسلام و احترام. دکتر اسفندیاری اکنون به عنوان معاون روابط بین الملل سازمان بسیج مستضعفین فعالیت خود را آغاز نموده اند . توفیق روزافزون خدمت و پیروزی و سربلندی را از خداوند متعال برای ایشان خواهانیم.

جمعی از مدیران و کارکنان هلال احمر
نوشته شده توسط بسیج هلال احمر در تاریخ ۱۳۹۱/۳/۳

نمی خواهید سایتتون را بروزرسانی کنید. خسته شدیم انقدر تعریف دکتر اسفندیاری را کردید.
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۰/۱۲/۱۸

زنده باد " دکتر " احمد اسفندیاری
نوشته شده توسط حامد حقی در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۶

یک خبر خوش: بعد از رفتن دکتر اسفندیاری از هلال احمر برنامه اقتضایی به فاصله ی دو روز بعد تعطیل شد اما نیاز به این برنامه سبب شده است آقای دکتر محمود مظفر احیای این برنامه را در دستور کار قرار دهند.زنده باد دکتر مظفر قهرمان
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۶

واقعا حیف شد از این سازمان بهزیستی و هلال احمر رفتند.کارها تازه شروع شده بود و به قول دوستمان ابتر ماند
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۶

باتشکر از دکتر اسفندیاری وشما .ولی حیف شد که ایشان زود ازاین دو سازمان رفتند کارها ابتر وناتمام ماند
نوشته شده توسط محمد علی در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۵

خاطره کارهای خوب دکتراسفندیاری درهلال احمرجاودان است هرکجاهست امیدوارم موفق وپیروزباشد
نوشته شده توسط احمدی زاده در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۴

بسيار مصاحبه يخوب وآموزنده اي بود لطفا از ديگر اساتيد هم مصاحبه كنيد متشكرم
نوشته شده توسط نرگس در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۱

اسفندیاری فردی توانمند با مدیریتی فوق العاده و انسانی کاملا پاک و شریف و به واقع منحصر به فرد می باشد اما متاسفانه نیروها و اطرافیانش خائن و کذاب هستند و تا کنون در مدیریت های امداد و نجات و بهزیستی هر ضرری کرده است به واسطه اطرافیان بوده است و از همه بدتر اینکه این موضوع را قبول ندارد.
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۵

بسیار جالب وخوب وکامل است ممنون .باآرزوی موفقیت برای ایشان وسایت بحران
نوشته شده توسط محمد رضا در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۲

دکتر اسفندیاری از وقتی که از بهزیستی رفتی حقوق کارمندهای بهزیستی کم شده و هی میگن بودجه نیست و اضافه کاری نمیدن
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۶

زنده باد دکتر احمد اسفندیاری

نوشته شده توسط امدادگران جمعیت هلال احمر شهر تهران در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۶
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: