امروز: ۱۴۰۰/۸/۳
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
ژاپن:
 50متر جابه‌جايي و 10متر افزايش ارتفاع بستر دريا پس از زمين لرزه ژاپن
زمين لرزه ويرانگر 11 مارچ ژاپن در بستر اقيانوس تغيير شگفت انگيزي ايجاد کرده است، پس از اين زمين لرزه بستر دريا به اندازه 10 متر بالاتر آمده و 50 متر دچار جا به جايي شده است.
به گزارش خبرگزاري مهر، مطالعه جديد نشان مي دهد اين جا به جايي نسبت به محاسبات پيشين بسيار بيشتر است، در گذشته اين تغيير 24 متر محاسبه شده بود و اکنون محققان آن را 50 متر اعلام کرده اند.

محققان مي گويند اين جا به جايي بزرگ به احتمال زياد منجر به وقوع سونامي بزرگي شده که بيش از 15 هزار نفر را کشته و نيروگاه فوکوشيما دائيچي را دچار خساراتي غير قابل جبران کرد.

محققان آژانس علوم دريايي-زميني و تکنولوژي نقشه هاي بستر دريا متعلق به سالهاي 1999 و 2004 را با نقشه هايي که چند روز پس از وقوع زمين لرزه تهيه شده بودند، مقايسه کردند. تحليلهاي انجام گرفته بر روي اين نقشه ها نشان دادند که علاوه بر جا به جايي 50 متري، سطح بستر دريا 10 متر افزايش ارتفاع نيز داشته است.

بر اساس گزارش تلگراف، دانشمندان در گذشته بايد جا به جايي هاي بستر دريا را از طريق امواج لرزشي ساطع شده از زمين لرزه تخمين مي زدند. شيوه اي که نيازمند مدلسازي هاي رايانه اي است و نتايج آن نيز نسبتا کم دقت هستند. اما تحقيق جديد مي تواند سطحي جديد را در درک عملکرد مناطق فرورانشي که زمين لرزه ژاپن نيز در چنين منطقه اي رخ داده و ايجاد سوناميهاي بزرگ به وجود آورد.
تاريخ: ۱۳۹۰/۹/۱۵

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: