تاریخ: ۱۳۹۰/۴/۳
پروفسور دانشگاه كوبه ژاپن در تهران تشريح كرد
دولت ژاپن 30 ثانيه قبل از وقوع زلزله مارس2011 با پيامك مردم را از آمدن زلزله مطلع كرد برنامه بازسازي ژاپن تا سه ماه آينده نهايي مي‌شود

زلزله‌شناس قديمي دانشگاه كوبه ژاپن ديروز در تهران ناگفته‌هاي زلزله مارس 2011 ژاپن را براي مسوولان ستاد مديريت بحران شهر تهران تشريح كرد.
پروفسور شيرو تاكادا با اشاره به اينكه بايد كشورهاي زلزله‌خيز به سيستم‌هاي هشداردهنده زلزله تجهيز شوند، گفت: روز 11 مارس، 30 ثانيه قبل از زلزله 9/8 ريشتري ژاپن كه ساعت 2 و 46 دقيقه بعد از ظهر به وقت محلي اتفاق افتاد، وقوع زلزله با پيامك و تلويزيون‌هاي شهري به مردم منطقه اطلاع داده شد و سونامي نيز 5 دقيقه بعد از زلزله مجددا با پيامك اطلاع‌رساني شد. طوري كه بررسي آمار تلفات نشان مي‌دهد 80 درصد از كشته‌شدگان سن بالاي 60سال داشتند و نتوانسته‌اند از طريق تلفن‌ همراه از آمدن زلزله و سونامي با خبر شوند يا اينكه به‌رغم با خبر شدن نتوانستند سريع محيط را ترك كنند.

استاد بازنشسته دانشگاه كوبه در همايش «تحليل و بررسي زلزله و سونامي مهيب سال 2011 ژاپن» ضمن تاكيد بر استفاده از سيستم‌هاي اطلا‌ع سريع و به موقع وقوع زلزله توسط دولت‌ها گفت: هم‌اكنون در ژاپن برنامه بازسازي شهرهاي آسيب‌ديده از زلزله در دست تدوين است كه تا سه ماه آينده تكميل مي‌شود و بازسازي بين سال‌هاي 2012 تا 2015 انجام خواهد شد.به گزارش دنياي‌اقتصاد، پروفسور شيرو تاكادا گفت: در اين زلزله از 30 ثانيه قبل سيستم‌هاي هشدار سريع فعال و شهروندان از طريق پيامك تلفن همراه، تلويزيون ملي و تلويزيون‌هاي سطح شهر نسبت به اين واقعه هوشيار شدند. وي همچنين با اشاره به اينكه در اين زلزله 80 درصد كشته‌شدگان را افراد بالاي 60 سال تشكيل مي‌دادند، تاكيد كرد: به خاطر وجود سيستم هشدار، جوان‌ترها سريع خود را به نقاط امن رساندند.

استاد سابق دانشگاه كوبه ژاپن گفت: در مورد سونامي نيز از حدود 2 تا 5 دقيقه بعد از وقوع زلزله در مورد سونامي به مردم هشدار داده شد كه اين تا حد زيادي ميزان خسارات جاني را كاهش داد.تاكادا يادآور شد: حتي اهتمام مسوولان به اطلاع‌رساني و هشدار قبل از وقوع زلزله تا حدي بود كه بسياري از ماموران ستاد مديريت بحران تا زمان وقوع زلزله به اطلاع‌رساني ادامه و در نتيجه جان خود را از دست دادند.پروفسور تاكادا با بيان اينكه ميزان خسارت وارد شده به شهرهاي ژاپن كه بيشتر در منطقه فوكوشيما بوده‌اند، در مقابل سونامي بيشتر از زلزله بود، در اين مورد توضيح داد: در سونامي پس از زلزله امواج آب تا 5 كيلومتري ساحل پيشروي و به اين شيوه موجب تخريب ساختمان‌ها شد. اين در حالي است كه ساختمان‌هاي ژاپن به‌طوري ساخته مي‌شوند كه تحت تاثير لرزش زمين قرار نمي‌گيرند. وي با اين توضيحات زلزله و سونامي اخير در ژاپن را در مجموع موجب تخريب 120 هزار ساختمان و كشته شدن 15 هزار نفر و همچنين مفقود شدن 8 هزار نفر عنوان كرد. همچنين در اين حادثه بيش از 5 هزار نفر نيز زخمي شدند.

این استاد ميهمان دانشگاه تهران در مورد بازسازي مناطق تخريب شده نيز به سرعت ژاپن در اين زمينه اشاره كرد و گفت: در اين عمليات بنادر، فرودگاه‌ها و راه‌هاي ورود و خروج شهرها با اولويت در دست بازسازي قرار گرفتند و ظرف 12 روز 10 بندر بازگشايي شد. تاكادا كه چندين سال به مطالعه رفتار زيرساخت‌ها در برابر زلزله پرداخته است در بخش ديگري از سخنان خود به آسيب‌هاي وارده بر خطوط آب، برق و گاز ژاپن اشاره كرد و گفت: آسيب‌هاي ناشي از زلزله به زيرساخت‌ها در نقاط مختلف متفاوت است، به طوري كه در برخي از شهرها فقط 6 درصد اما در شهرهايي از جمله سنداي كه بيشترين آسيب را ديد گاز 365 هزار واحد مسكوني يعني تقريبا معادل تمام شهر قطع شد.تاكادا گفت: اما با اين حال يك ماه پس از وقوع حادثه، ‌گاز تمام شهرهاي آسيب‌ديده وصل شد. وي گفت: البته زيرساخت‌هاي شهري ژاپن در كيفيت مطلوبي قرار داشت و در كل آسيب جدي به خطوط گاز وارد نشد، اما با اين وجود تعداد زيادي از لوله‌هاي فاضلاب و آب دچار آسيب جدي شدند كه ظرف يك سال تمام آسيب‌هاي وارده بازسازي مي‌شود. به گفته وي، در نهايت تا اكتبر سال 2011 يعني مهرماه امسال مطالعات احياي كامل ژاپن به اتمام و در سال 2012 تا 2015 بازسازي اين كشور به انجام مي‌رسد