تاریخ: ۱۳۹۶/۲/۶
در بازدید نمایندگان سازمان بهداشت جهانی از سازمان امداد‌ونجات بیان شد
همکاری هلال برای اعزام تیم‎های امدادی به سایر کشورها
سُمیرا زمانی| توان و امکانات هلال‌احمر در زمینه امداد‌ونجات همواره موجب شده است که بسیاری از دست‌اندرکاران این حوزه در سایر مراکز داخلی و خارجی خواهان هم‌افزایی و همکاری متقابل با هلال ایران و زیرمجموعه‌های آن باشند. در همین راستا روز دوشنبه، ٤ اردیبهشت‌ماه تیمی متشکل از نمایندگان سازمان بهداشت جهانی به همراه نمایندگانی از وزارت بهداشت و سازمان اورژانس کشور به منظور ارزیابی ظرفیت کشور در پاسخگویی به سوانح بین‌المللی به همراه دکتر حسن صفاریه معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر و مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد‌و‌نجات جمعیت هلال‌احمر کشور از این سازمان بازدید کردند و در نشستی به تبادل‌نظر پرداختند تا بیشتر با خدمات این سازمان آشنا شوند. در ابتدای این نشست که به میزبانی مسئولان سازمان امداد‌و‌نجات برگزار شد، میهمانان خودشان را معرفی کردند و از این‌که با امکانات سازمان امدادونجات آشنا می‌شوند، ابراز رضایت کردند.  
در این نشست مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر به معرفی این سازمان پرداخت و گفت:   سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان متولی امدادونجات در کشور فعالیت دارد و شاید در بین جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر ایران تنها کشوری باشد که بخش حاکمیتی در حوزه امدادونجات فعالیت دارد. در بین رویکردهایی که سازمان امدادونجات در پیش‌ رو دارد، مهمترین رویکرد افزایش تاب‌آوری جامعه در مواجهه با بحران‌ها و نهایتا پاسخگویی به حوادث با اولویت توانمندسازی جامعه برای مقابله با بحران‎‌‎هاست.  با همین نگاه تیم‌های واکنش سریع را در مراکز استان‌ها راه‌اندازی کردیم که در هر مرکز استان ١٥ نفر با رویکرد این‌که بتوانند تمام پاسخی که امکان حوادثی که متصور می‌شود برای اتفاق افتادن در آن استان پوشش بدهند راه‌اندازی شد و تا پایان امسال ان‌شاءالله در تمامی ٣٨٦ شعبه شهرستانی جمعیت هلال‌احمر در هر شعبه ١٠ نفر با همین نگاه بالغ بر ٤٤‌هزار نفر ساعت آموزش پیش‌بینی شده که بتوانیم تیم‌های واکنش سریع را در شعب هم راه‌اندازی کنیم.
وی ادامه داد: ٧‌هزار نفر از داوطلبان جمعیت در قالب تیم‌های عملیاتی سازمان‌دهی شده‌اند و دوره‌های
 به روز برایشان برگزار می‌شود تا بتوانیم از قابلیت‎هایشان در پاسخگویی به حوادث بهترین استفاده را داشته باشیم. ٥٠١ پایگاه بین‌شهری در جهت پاسخگویی سریع به حوادث شامل ٤٢٣ پایگاه امداد‌ونجات بین‌شهری، ٥٧ پایگاه کوهستان و ٢٠ پایگاه ساحلی در کشور فعالیت می‌کنند تا بتوانند به جمعیت در موقع حوادث و پاسخگویی کمک کنند. در عین حال بعد از ارگان‌های نظامی بزرگترین شبکه ارتباطی مخابراتی کشور در اختیار سازمان امداد‌و‌نجات است تا در جهت پاسخگویی بهترین کمک را داشته باشد. ٣١ مرکز کنترل و هدایت عملیات در استان‌ها دایر شده که ارتباط با مرکز کنترل و هدایت عملیات سازمان را بر عهده و آن ٣١ مرکز با پایگاه‌های عملیاتی کشور ارتباط دارند که آن هم در جهت پاسخگویی سریع‌تر است.
سلیمی در ادامه گفت: بالغ بر ٣٥٠‌هزار متر مربع انبار در سطح کشور در اختیار جمعیت است و ٢٢ قلم کالای امدادی که شامل اقلام زیستی، اقلام بهداشتی و خوراکی است که در استان‌ها به‌عنوان دپو برای پاسخگویی سریع‌تر به حوادث نگهداری می‌شوند.  از لحاظ لجستیک‌ هزار و ١٠٠ دستگاه آمبولانس، ٤٢٠ دستگاه خودرو نجات و ٥٠٠ دستگاه موتورسیکلت در اختیار سازمان است که خدمات خودش را سریع‌تر ارایه دهد. ٢٤ فروند بالگرد در اختیار سازمان است که بتواند پوشش کامل امداد هوایی را در سطح کشور انجام دهد. در جهت کمک‌های بشردوستانه و اعزام تیم‎های امدادی به سایر کشورها همکاری خوبی با فدراسیون دارد و در صورت نیاز اقلام و تیم‌های امدادی به کشورهایی که نیاز باشد، اعزام می‌شوند.
وی تأکید کرد: در تجمعات انبوه مانند اربعین و مناسبت‎های ملی و مذهبی هم جمعیت نقش خودش را در جهت این‌که به پیشگیری کمک کند و نهایتا در ارایه خدمات امدادی حضور فعال دارد و درنهايت این‌که مسئولیت یکی از ١٤ کارگروهی که در کشور حاکمیت مشخص کرده، کارگروه امداد‌و‌نجات و آموزش همگانی در حوزه مدیریت بحران با جمعیت هلال‌احمر است كه  به حاکمیت در بخش مدیریت بحران در چهار مرحله اصلی مدیریت بحران تا به کاهش خطر کمک کنند. در این کارگروه با هدف ارتقای آمادگی خانواده‌ها در برابر حوادث برنامه‌های مفصلی اجرا می‌شود در حوزه سازمان جوانان هم در جهت این‌که بتوانیم از پتانسیل بخش‌های مختلف دانش‌آموزی، دانشجویی و کانون‌های جوانان استفاده کنیم و نهایتا در تیم‌های عملیاتی سازماندهی شوند برنامه‌های آموزشی مطابق با ذائقه افراد تعریف مي‌شود و به اجرا درمی‌آید.
پس از صحبت‌های رئیس سازمان امداد‌و‌نجات میهمانان برنامه سوالاتی مطرح کردند. سوالاتی مانند این‌که جمعیت هلال‌احمر برای این‌که تیم‌هایی که برای کمک اعزام می‌کند، آمادگی کامل داشته باشند چه برنامه‌ریزی‌هایی دارد و چه کارهایی انجام می‌دهد؟ اگر در ایران اگر زمانی نیاز باشد تیم‌هایی را از خارج از کشور بپذیرید مکانیزم کار به چه صورت است؟ هماهنگی‌های جمعیت هلال‌احمر با وزارت بهداشت چگونه است؟ فعالیت‌هایی که برای کاهش خطر در مواقع بحران انجام می‌دهید چیست؟
پس از طرح سوالات سلیمی در پاسخ به سوالات میهمانان نشست گفت: در کارگروه امداد و نجات نماینده وزارت بهداشت حضور مستمر و هماهنگ‌کننده دارد و در کارگروه وزارت بهداشت هم نماینده امداد و نجات حضور دارد.  برای آمادگی قبل از حادثه تاب‌آوری جامعه را بالا ببریم که با ارایه آموزش‌های خود امدادی و اجرای مانورهای مختلف و توان‌افزایی برای تیم‌ها انجام می‌شود.
در ادامه نشست دکتر حسن صفاریه معاون درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر به تشریح خدمات و پاسخ‌دهی به سوالات میهمانان پرداخت و گفت: ما درزمینه بهداشت، درمان و توانبخشی کار می‌کنیم، فعالیت‌های ما در داخل و خارج کشور و در شرایط عادی و اضطراری است.  درخصوص اضطرار تنها در این جلسه توضیح می‌دهم چون هدف این جلسه است. در جریان زلزله بم به واسطه مشکلاتی که درخصوص پاسخگویی به حوادث بعد از زلزله روبه‌رو بودیم تصمیم گرفته شد که در کشور ظرفیتی ایجاد شود که امروزه خوشبختانه سامانه کاملی را در زمینه پاسخگویی به حوادث در کشور داریم.   
وی ادامه داد: نیروهای پزشکی مان را از بین داوطلبان جمعیت آموزش دادیم و اینها کاملا در تماس با ما هستند و تجهیزات لازم را برایشان تأمین کردیم، دستورالعمل‌های عملیاتی را هم برایشان تدوین کرده‌ایم و اینها به خوبی سازمان‌دهی شده‌اند.  نیروهای ما به‌طور دایم هم آموزش‌های تئوریک می‌بینند و هم به‌طور دایم تمرینات و برنامه‌ها را دارند تا آمادگی خودشان را از دست ندهند.  با توجه به آسیب‌هایی که بعد از یک حادثه به وجود می‌آیند در منطقه چند مدل خدمات ارایه می‌دهیم.  تیم‌های بسیار خوبی در حوزه‌های مختلف داریم که فعال هستند و خدمات ارایه می‌دهند.  سطوح ارایه خدمات ما کاملا مشخص است و توانایی ارایه خدمات در سطح بین‌المللی هم داریم.
دکتر حسن صفاریه معاون درمان و توانبخشی جمعیت هلال‌احمر با بیان این‌که ارزیابی کیفیت تیم‌ها، و به‌طورکلی ارزیابی کیفیت ما را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌دهد و به ما گواهی کیفیت می‌دهند گفت:  هر تیمی که در زمان حوادث وارد کشور می‌شوند و خدمات ارایه می‌دهند باید از وزارت بهداشت گواهی کیفیت خدمات بگیرند و بنابراین همه ما زیر نظر وزارت بهداشت و درمان کار می‌کنیم.
پس از برگزاری این نشست و اتمام جلسه پرسش و پاسخ تیم متشکل از نمایندگان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت از مرکز کنترل و هماهنگی سازمان امداد و نجات بازدید داشتند و با امکانات موجود
 آشنا شدند.