تاریخ: ۱۳۹۱/۵/۹
نقص در برنامه ریزی و سازماندهی چالش بزرگ امدادرسانی در كشور
محقق و مدرس مدیریت بحران و سوانح كشور گفت:نقص در برنامه ریزی و سازماندهی مناسب نیروهای امدادی قبل از وقوع سوانح و نبود برنامه عملیاتی از سوی سازمان های امدادرسان از جمله چالش های موجود در عملیات پاسخ اضطراری به حوادث و سوانح طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت در كشور است.

'بیژن دفتری' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود:همچنین طبق بررسی های صورت گرفته از سوی كارشناسان و متخصصان عملیات امدادرسانی ،نقص در قانون، كمبود یا نبود ضمانت اجرایی قانونی، نقص در ساختار مدیریتی و مدیریت واحد سازمان های امدادرسان،تداخل كاری و موازی كاری و برخورد هیجانی و احساسی با حوادث از دیگر چالش هایی است كه بخش های امدادرسان با آن روبرو هستند.

این كارشناس خبره مدیریت بحران و سوانح كشور ادامه داد:تاخیر در دریافت خبر و كم و كیف وقوع حوادث طبیعی،غیر طبیعی و انسان ساخت برای مدیران مركزی و استانی و نیز اعلام ناصحیح كانون وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله كه تا ساعت ها تصمیم گیرندگان مدیریت سوانح را دچارسردرگمی می كند از جمله مهمترین مسایل و مشكلات موجود در امدادرسانی به آسیب دیدگان حوادث است.

وی ،انجام عملیات امداد و نجات بوسیله نیروهای آموزش ندیده مردمی در ساعات اولیه وقوع سوانح را از دیگر مشكلات امدادرسانی ذكر كرد و گفت:در بسیاری مواقع به اعزام نیروهای ارزیاب بدون امكانات و تجهیزات به منطقه وقوع حادثه اصرار می شود این در حالی است كه این نیروها به عنوان مدیران عملیاتی و اجرایی در كنترل بحران نقش به سزایی ایفا می كنند.

رییس اسبق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: در پوشش سریع و فوری امدادرسانی به حوادث یاد شده در كشور، نیروهای امدادگر هر قدرهم كه آماده باشند به دلیل ماهیت و فرآیند وقوع حوادث بویژه زلزله با تاخیر به محل وقوع سانحه می رسند؛ بنابراین نخستین كسانی كه در محل وقوع حوادث حاضر می شوند خود مردم و نیروهای داوطلبان می باشند كه باید سازمان های امدادرسان با برنامه ریزی آموزشی تمامی آحاد مردم را با آموزش های امدادی آشنا كنند.

دفتری اظهار داشت: خود امدادی صحیح و یاری رساندن مردم با میزان زنده ماندن آسیب دیدگان ارتباط مستقیم دارد؛ آمارها و بررسی ها حاكی از آن است كه اگر خروج آسیب دیدگان از زیر آوار در نیم ساعت اول وقوع رخداد صورت گیرد،3 /99 درصد آسیب دیدگان زنده خواهند ماند، در روز اول این آمار به 81 درصد و در روز دوم به 7/53 درصد كاهش خواهد یافت.

وی، مجموعه تمهیدات و كمك های اضطراری به آسیب دیدگان و حفظ جان آنها را عملیات امداد و نجات عنوان كرد و مهمترین اقدامات آن را شامل وجود برنامه عملیاتی، پایگاه های امدادی، سازماندهی، تجهیزات و گروه های آموزش دیده و نیز تامین اعتبارات لازم دانست.

این محقق؛ مدرس و پیشكسوت عرصه امداد ونجات در خصوص امدادرسانی حوادث و سوانح احتمالی شهر تهران در مواقع اضطراری عمومی و پیچیده گفت: دوری انبارهای اقلام امداد و نجات از بافت شهری با توجه به پیچیدگی حمل و نقل در شرایط بحران،نگرانی عمده‌ای است كه تدبیر امروز متولیان دخیل در امر مدیریت بحران و سوانح را نیاز دارد.

دفتری افزود: با توجه به وسعت شهر تهران و اینكه اكثر انبارهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر در خارج از شهر هستند باید ازهم اكنون با مشاركت شهرداری و سازمان مدیریت بحران كشور‌، محیط‌ ها و اماكن مناسب برای ذخیره اقلام امداد و نجات از قبیل چادر، موادغذایی ،مواد بهداشتی،سوخت و نظایر آن در محله‌های شهر مشخص و تجهیز شود چرا كه با وقوع زلزله شدید مسیری كه اكنون یك ساعته طی می‌شود ممكن است یك تا دو روز طی شود و این یعنی از دست دادن زمان طلایی در نجات حادثه دیدگان!

وی كه از تجربه حضور در اكثر زلزله‌ها، سیل‌ها و حوادث طبیعی در جهان در طول سه دهه گذشته برخوردار است، اظهار داشت: باید فرصت امروز را دریابیم كه هنوز حادثه رخ نداده و توان مقابله را در شهر تهران افزایش دهیم و این كه مدام می‌گویند قیمت زمین در تهران برای ایجاد انبار‌های امداد و نجات گران است و ساخت این مجموعه‌ها هزینه دارد، پرسش این است مگر چه چیزی با ارزش‌تر از جان انسان داریم كه برای آن سرمایه‌گذاری نمی‌كنیم.

این مدرس مدیریت بحران و سوانح ، انجام عملیات امداد و نجات در تهران را به مراتب از سایر شهر‌ها و مناطق روستایی پیچیده‌تر و دشوارتر توصیف كرد و گفت:ساختمان‌های سایر شهرهای كشور با ساختمان‌های تهران فرق دارد، امداد و نجات در خانه‌هایی كه یك طبقه و با مصالح ساده ساخته شده ساده‌تر است، اما ساختمان‌های چند طبقه فولادی و بتن آرمه آوار حجیم‌تر و هولناك‌تری دارد كه با وسایل ساده نمی‌توان آواربرداری كرد.

به گفته دفتری ، طبق هشدار كمیته اضطراری فجایع طبیعی (DEC)، هم اكنون بیشترین نگرانی های سازمان های امدادرسان جهان در مورد وقوع زلزله در شهرهای بزرگ جهان است كه ما نیز باید این گونه هشدارها را با مدیریت صحیح و تامین امكانات مناسب جدی بگیریم.